Stavba online 12.díl – Vnitřní omítky a terénní úpravy

Od předchozího dílu Stavby online uběhlo už hodně týdnů. Potom, co v domech proběhly montáže veškerých instalací vody, odpadu, topení a elektřiny, panovala venku ještě tuhá zima. Byl začátek března a v noci stále pravidelně mrzlo. V interiérech jsme potřebovali udělat vnitřní omítky a venku terénní úpravy. A protože ani jedno při mrazech nejde, dali jsme si pár týdnů volno a po Velikonocích se do stavby zase vrhli naplno.

zaseto a pohnojeno

zaseto a pohnojeno

Srovnali jsme terén na pozemku, navrch rozprostřeli skrývku zeminy, kterou jsme měli stranou od budování základů, oseli jsme celý pozemek travním semenem a pohnojili startovacím hnojivem. Pak už stačilo počkat na aprílové deštíky a zanedlouho se okolí domů zazelenalo. Zbylé kousky tvárnic jsme nevyhodili, využijeme je při hutnění podkladu pod terasy a parkovací stání.

A vrátili jsme se do interiérů. Dům stojí, má již téměř všechno, co potřebuje, aby byl funkční. Čeká nás závěrečná fáze a to jsou finální úpravy povrchů – jak uvnitř, tak venku. Duben patřil vnitřním omítkám.

Nejprve je potřeba všechny zdi (v našem případě i strop v obytné místnosti – z betonových panelů) přebrousit. Tak se odstraní zbytky lepidla a drobné nerovnosti – výsledná zeď bude hladká a nestane se, že by v některých místech zvedala perlinku a vytvářela na zdi „boule“.

APU lišta s perlinkou

APU lišta s perlinkou

Na rámy oken jsme nalepili 6 mm APU lišty s perlinkou, které zajišťují hezký detail okenního ostění (přechod mezi rámem okna a samotnou zdí) – díky odlomení části lišty po posledním vymalování je přechod čistý a rovný.

První vrstvou omítek je lepidlo, které se natáhne na zeď. Do něj se poté vmáčkne perlinka (hustá síťka ze skelné tkaniny) a na vnější rohy zdí se použije plastového rohu s perlinkou. Díky němu budou hrany zdí také hezky ostré a rovné. Perlinku nakonec přetáhneme lepidlem tak, aby byla celá překrytá.

Následně je nutné zeď přestěrkovat ještě jednou vrstvou lepidla. Dvě vrstvy lepidla a perlinka zajistí základní vnitřní omítku, která je kompaktní, rovná a téměř hladká. Pro tento postup je však nutné používat přesný zdící systém a zeď, na kterou se lepidlo natahuje, musí být rovně vyzděná bez větších spár a nerovností.

příprava rohu - lepidlo

příprava rohu – lepidlo

plastový roh s perlinkou

začišťování rohu

natahování lepidla

natahování lepidla

vmáčknutí perlinky do vrstvy lepidla

vmáčknutí perlinky do vrstvy lepidla

překrývání perlinky lepidlem

překrývání perlinky lepidlem

Další vrstvou stěny je štuk. Před jeho nanesením je dobré zeď navlhčit, aby tolik nenasávala vlhkost. Štuk nebude příliš rychle zasychat a bude se s ním dobře pracovat. Pro navlhčení stačí použít polyesterový váleček.

nanášení štuku

nanášení štuku

vyhlazování štuku

vyhlazování štuku

Štuk se nanáší po vyzrání lepidla, které trvá cca. 1 týden. Je to poslední vrstva omítky před finální malbou – jedná se o směs vápna s jemným pískem – a zeď je po jeho aplikaci krásně hladká a jednolitá. Štuk se nanáší plastovým hladítkem a vyhlazuje se krouživými pohyby filcovým a poté do hladka molitanovým hladítkem. Zrání štuku trvá min. 4 týdny, teprve poté je možné malovat. Před malováním je nutné zeď penetrovat, aby se snížila její nasákavost. K tomu se vrátíme až při samotné výmalbě.

čerstvě vyštukováno

čerstvě vyštukováno

štuk po 1 týdnu zrání

štuk po 1 týdnu zrání

Štuk zraje, ale stavba stát nebude. Přesouváme se s pracemi ven. Květen bude ve znamení venkovní fasády, teras a pokládky dlažby při vstupu do domu.

autor článku : Monika Kořínková

3 Komentáře

Napište komentář

* Povinné údaje