Stavba online 11.díl – inženýrské sítě

projekty

Jednou jsem viděla obrázek domu, který s nadsázkou napodoboval lidský organismus. Srdcem byla kuchyně domu, okna byla očima, dveře ústy. Co však bylo na celém obrázku nejtrefnější, to byly rozvody inženýrských sítí. Elektřina představovala tepny a žíly, voda zažívací ústrojí, odpady vyměšovací. Ve skutečnosti to tak doopravdy je, inženýrské sítě ve svých domovech příliš nevnímáme, ale náš dům je doslova protkán desítkami metrů kabelů, trubek a hadiček. Jsou tam a starají se o to, aby nám veškeré zdroje byly stále všude k dispozici.

V minulém díle jsme při skladbě podlahy nechali volné kanály právě na protažení veškerých rozvodů. V lednu a první polovině února jsme do těchto připravených kanálů rozvody uložili a rozvedli po celém domě.

Voda, odpad

Kromě kanálů v podlaze jsou vodovodní trubky vedeny v drážkách ve zdech. Vodovodní rozvod je proveden ze svařovaných PPR trubek s izolací. Odpadní potrubí je sestavené z HT trubek. Obojí, jak vodu, tak odpad jsme zároveň napojili na připravené vývody v základové desce.

budoucí kuchyně

budoucí kuchyně

technická místnost

technická místnost

Při těchto instalacích se projevila výhodnost vnitřní dispozice bytu, kdy jsou všechny vodovodní a odpadní rozvody koncentrovány do středu dispozice – kuchyně, koupelna, toaleta a technická místnost. Minimalizují se tak samotné náklady na instalaci rozvodů a především se ušetří za spotřebovanou vodu při užívání domu. Cesta teplé vody od kotle ke kohoutkům je minimální – omezí se plýtvání vody při odpouštění studené vody v trubkách.

U odpadů je nutné pamatovat na konci každé větve na odvětrávací potrubí. Každý z bytů má dvě větve kanalizace. První zahrnuje kuchyň, odpad pračky v technické místnosti, kotel a zachycení kondenzátu z rekuperační jednotky. Druhá je pro koupelnu a toaletu. Odvětrávací potrubí jsou vertikálně vyvedena nad střechu domu a vyrovnávají tak díky přívodu vzduchu tlak v kanalizaci, aby nedocházelo k podtlaku a následnému odsávání vody v sifonech v dané větvi. Potrubí jsou vedena ve zdi koupelny.

Elektřina

Rozvody elektřiny jsou vedeny v drážkách ve zdech. V další fázi stavby budou překryty omítkou. Veškeré rozvody elektřiny jsme pečlivě zdokumentovali. Usnadní to v budoucnu orientaci při věšení obrazů a uchycování polic na zdi místností.

hlavní rozvaděč u vchodu

hlavní rozvaděč u vchodu

elektrické rozvody

elektrické rozvody

Centrální světla místností budou vedena v podhledech a jejich rozvody se zakončí až po instalaci sádrokartonového podhledu zavěšeného na střešních vaznících.

Rozvaděč je umístěn v zádveří vedle vchodových dveří.

Zároveň s rozvody kabelů byly osazeny rozvodné, zásuvkové i vypínačové krabičky. Samotné spínače a krytky budou osazeny až na závěr na dokončené a vymalované zdi.

I nevelký rodinný dům má poměrně složitou síť elektroinstalace. Například v tom našem najdete celkem 36 jističů pro jednotlivé obvody.

Topení

Pro topenářské rozvody jsme použili vícevrstvé potrubí, které v sobě spojuje vlastnosti klasických kovových a plastových materiálů. Hlavní výhodou vícevrstvých trubek je jejich jednoduchá a snadná montáž a také menší tepelná roztažnost a větší odolnost.

Jedná se o třívrstvé trubky, které tvoří vnitřní vrstva z plastu, která trubkám zaručuje dlouhodobou odolnost vůči vysoké teplotě a tlaku, střední kovová vrstva (podélně svařovaná hliníková fólie) a vnější plášť, který je opět z plastu a plní zejména ochrannou funkci. Trubky jsou vysoce plastické a umožňují libovolné ohýbání. Stejně jako vodovodní rozvody jsou i tyto trubky obalené tepelnou izolací.

Jako otopná tělesa jsme použili deskové radiátory značky Korado. Srdcem celého topného systému je kombinovaný plynový turbo kotel se zásobníkem na ohřev TUV.

inženýrské rozvody uložené v kanálu

inženýrské rozvody uložené v kanálu

osazený radiátor v dětském pokoji

osazený radiátor v dětském pokoji

detail rozvodů - trubky obalené izolací

detail rozvodů – trubky obalené izolací

Náš dům není už jen prázdnou schránkou, má své „ vnitřnosti“ a v dalších dílech se pustíme do úprav povrchů – zdí, podlah a stropů.

autor článku: Monika Kořínková

2 Komentáře

Napište komentář

* Povinné údaje