5 klíčových faktorů, které prodávají Vaši nemovitost

Když jsem psala poslední 19. článek stavby online a to o kolaudačním řízení, netušila jsem, že ve výsledku bude mít seriál kulatých 20. dílů. U zrodu tohoto 20. dílu byla nedávná zkušenost s prodejem domů. Věřím, že stejně jako naše zkušenosti stavební mohou leckomu pomoci při budování svého domova, stejně tak sdílení zkušenosti s prodejem může nemálo lidem pomoci v situaci, kdy budou nemovitost prodávat, případně kupovat.

Nejsme klasická stavební firma, kterou si můžete najmout na postavení domu. Při externích zakázkách se podílíme na přípravě projektové dokumentace, zastřešujeme přípravu dokumentů stavby a posléze děláme stavební dozor. Také poskytujeme poradenství spojené s prodejem a převody nemovitostí. Když stavíme, pak na vlastním pozemku, domy plně financované námi, které připravíme k nastěhování a teprve pak nabídneme k prodeji – kompletně hotové, včetně podlah, obkladů, zařizovacích předmětů i kuchyňské linky. Tento postup vychází vstříc zákazníkovi v tom, že vidí dokončený dům, se kterým se buď ztotožní, nebo hned pozná, že to jeho budoucí domov není a hledá jinde. Nám to pak dává svobodu v plánování stavby i její konečné podoby. Za výsledkem si tak stojíme ve 100%, nejenom co se týče stavební části, ale i té funkční a estetické.

I samotný prodej domů u nás neprobíhá standartní formou skrze zprostředkování realitní kanceláří, přestože v jistém ohledu s nimi spolupracujeme. Důraz na určité faktory prodeje se nám velmi osvědčil a výsledný způsob považujeme za jednu z nejlepších a nejrychlejších cest, jak nemovitost prodat za férovou cenu pro prodávajícího i kupujícího.

Na domy, které jsou hlavními aktéry stavby online, jsme měli podepsané rezervační smlouvy během 14 dní od chvíle, kdy jsme je nabídli k prodeji. Prodali jsme je za inzerovanou kupní cenu v plné výši a prohlídek nemovitostí jsme neměli více než jednu desítku. Dokonce se objevili i zájemci, kteří se stali náhradníky, pokud by náhodou kupující v průběhu prodeje od smlouvy odstoupili.

Teď prosím nedoufejte, že dostanete do rukou zaručenou informaci, která vaši nemovitost prodá za pár dní a bude to bez starostí a vynaložení jistého úsilí. Ze začátku bude potřeba vašeho vkladu, tak aby se dostavil požadovaný výsledek. Ale věřte mi, ten bude za to úsilí stát.

Jak tedy prodat nemovitost rychle, bezpečně a za cenu, se kterou budete spokojeni?

 1. Odlište se od ostatních

  – ať už chcete prodávat nemovitost sami nebo skrze realitní kancelář nespoléhejte na vizuál inzerce na realitních serverech – vytvořte si vlastní webovou prezentaci nemovitosti, která bude dostatečně informovat o domě, lokalitě i dalších návaznostech. Vytvořit takovou prezentaci není nic složitého, za pár večerů to zvládne každý. viz. naše prezentace.

Dejte si záležet na :

: Profesionálním nafocení – vykliďte a ukliďte, nafoťte kvalitním přístrojem s pomocí foto světel, dodejte aranžmá navozující atmosféru nemovitosti

: Stručných ale výstižných popisech nemovitosti – vyvarujte se obsáhlých textů, zdůrazněte přednosti, kterými je nemovitost unikátní – např. skvělá lokalita, nízká energetická náročnost, bezbariérové prostředí apod.

: doplňte půdorys, situaci na pozemku i snímek z katastrální mapy

: pokud máte fotografie ze stavby, rekonstrukce apod. přiložte je pro zvýšení důvěryhodnosti

Představte si toho, pro koho by vaše nemovitost byla nejvhodnější. Vžijte se do jeho kůže a odpovězte mu v prezentaci na všechny důležité otázky, které ho mohou zajímat. Dbejte na to, abyste zájemci poskytli co nejvíce informací, na základě kterých se bude moci rozhodnout, zda se objedná na prohlídku či nikoliv. Ušetříte tak čas sobě i jemu. Pokud nebude prezentace úplná, něco zatají nebo přibarví, vše se stejně při osobní prohlídce projeví a zájemce nemovitost nekoupí.

 1. Buďte přímí a důvěryhodní

  – účastněte se všech prohlídek, jednejte se zájemci na rovinu, buďte sami sebou, nebojte se přiznat případné nedostatky nemovitosti. Poskytněte dostatek informací a buďte ochotni vyhovět. Vždyť, kdybyste byli sami v situaci kupujícího, taky byste nekoupili zajíce v pytli.

 2. Určete férovou cenu –

  buďte realističtí a stanovte cenu, se kterou budete spokojeni jak vy, tak bude příjemná i pro kupujícího. Uvidíte, nestane se, že by s vámi někdo chtěl smlouvat. Když už jednou budete mít zájemce, kterému nemovitost zarezervujete, nenechte se zlákat vyšší nabídkou o pár tisíc. Dodržte slovo, budete si sami sebe vážit a to se penězi nedá vyčíslit.

 3. Nenechte si namluvit, že se bez realitky neobejdete –

  celý proces prodeje není jednoduchý a má svá úskalí (a že jich není málo), ale ruku na srdce, pokud nemáte důvěryhodného a svědomitého makléře, pak se může stát, že celá Vaše provize bude pouze za inzerování nemovitosti a zprostředkování návštěv. To zvládnete i sami bez realitky. To, co potřebujete, je především právní servis a znalost celého procesu, tak abyste jím bezpečně a bez problémů prošli. S trochou práce, vlastního zdravého rozumu a externího poradce můžete výdaje na prodej stlačit i na ¼ obvyklé ceny za provizi RK.

 4. Buďte důslední, ptejte se –

  dohlížejte na všechno, co se prodeje týká, mějte přehled, buďte informovaní. Nejde přece o rohlíky nebo konzervy, co prodáváte. Zjistěte si předem, jaké náležitosti prodej má a jak na sebe navazují. Nebojte se zeptat, informace si ověřujte, buďte ostražití, mějte věci pod kontrolou. A učte se. Takový prodej nemovitosti vám dá do života mnohem víc, než několikatýdenní teoretické školení. A co vy víte – třeba se vám budou získané vědomosti znovu hodit.

Ze zkušenosti vím, že každá nemovitost má svého kupce – někdy je jich víc, někdy méně. Nejdůležitější je dokázat představit dům tak, aby právě toho vhodného kupce nabídka praštila do nosu, aby ji v záplavě všech ostatních inzercí vůbec našel.  Je to trochu alchymie, trochu umění. A trocha práce navíc. Výsledek je pak korunován rychlostí prodeje, skvělou cenou, nízkými provizními náklady.

Tímto článkem se s vámi loučím u seriálu Stavby online, ale stále se budeme pravidelně scházet u článků na Bydlení v kostce a na Sám sobě architektem. Díky za vaši společnosti poslední téměř dva roky a přeji příjemné stavění, zařizování a bydlení. Ať vám to jde od ruky!

autor článku: Monika Kořínková

 

2 Komentáře

 • Josef

  Odpověď Odpovědět 16.1.2020

  Poradíte mi někdo, jak v Praze co nejrychleji prodat nemovitost?

Napište komentář

* Povinné údaje