Stavba online 13.díl – Sádrokartonové podhledy

V závěru minulého dílu jsem psala, že se vracíme ven na finální úpravy exteriéru a fasádu domu. To se opravdu stalo, ale : pár dní bylo nesnesitelné teplo, pak pršelo a tak několikrát dokola. Hodně prací sice venku proběhlo, ale v mezičase jsme namontovali veškeré sádrokartonové podhledy a proto bude neplánovaně tento díl o nich a o fasádě teprve ten příští.

V části domu s plochou střechou je betonový strop obytné místnosti, který jsme přeštukovávali zároveň s vnitřními omítkami. V druhé části domu se střechou pultovou, jsou vazníky se zavěšeným sádrokartonovým podhledem. Pojďme tedy krok za krokem projít návaznosti při jeho montáži.

Prvně je potřeba rotačním nivelačním přístrojem (laser) označit linku v požadované výšce budoucího podhledu. Stavební zákon vyžaduje min. světlou výšku v obytných místnostech rodinného domu 250cm, u našeho domu bude tato výška 265 cm. Stejná je i výška betonového stropu v části s plochou střechou. Obě části domu tak budou mít shodnou výšku podhledu a interiér domu bude působit kompaktně.

UD profil po obvodě místnosti

UD profil po obvodě místnosti

zavěšené CD profily na vaznících - rošt

zavěšené CD profily na vaznících – rošt

Dalším krokem je instalace UD profilů na omítnuté zdi. UD profily se instalují bez mezer po celém obvodu místnosti v označené výšce a podlepují se akustickou páskou. Jsou připevněné pomocí natloukacích hmoždinek po celém obvodu.

 Následně instalujeme CD profily, kterými vytvoříme rošt s mezerami xxx . CD profily zasouváme do UD profilů a zároveň je věšíme na vazníky pomocí drátěných závěsů.

tepelná izolace

tepelná izolace

rozvody vzduchotechniky

rozvody vzduchotechniky

Ještě než strop zaklopíme, připravili jsme si veškeré instalace, které jím povedou. Samozřejmě se jedná o vývody elektřiny k stropním světlům, ale v případě našich domů také o vzduchotechnické rozvody. Každý z domů bude mít svou rekuperační jednotku umístěnou v technické místnosti a z ní rozvedené vzduchotechnické rozvody přivádějící čerstvý vzduch do každé z obytných místností. Odsávání použitého vzduchu je zajištěno z toalety a koupelny. Rekuperace bude využívána k řízené výměně vzduchu v domě, tím dojde k úspoře energií a také k minimalizaci srážení vlhkosti v interiéru a tím ke zlepšení kvality bydlení.

Po instalaci rozvodů jsme navrch vytvořeného roštu položili tepelnou izolaci v tloušťce 30 cm. Izolace se pokládá ve dvou vrstvách, které se překrývají – první je 20 cm a druhá 10 cm. Překrýváním spojů docílíme neprostupnosti izolace a zaručení její funkčnosti.

lepení parozábrany

lepení parozábrany

zaklápění sádrokartonovými deskami

zaklápění sádrokartonovými deskami

Posléze je potřeba ze spodní strany roštu nalepit parozábranu (zabraňující úniku vlhkosti z interiéru). Parozábranné fólie se opět instalují tak, aby se překrývaly a spoje se přelepují hliníkovou páskou.

V této fázi už můžeme instalovat samotné sádrokartonové desky a přichytit je samořeznými vruty do CD profilů. Vyřežeme otvory pro vzduchotechnické vyústky a protáhneme elektroinstalace.

podhled připravený k přebroušení

podhled připravený k přebroušení

Nakonec je potřeba spoje mezi deskami přelepit výztužnou páskou a přetmelit spoje i hlavičky vrutů. A nezapomenout vše ještě jednou přebrousit a přestěrkovat finálním tmelem.

Do podhledu jsme také namontovali revizní otvor k přístupu na půdu, který je umístěný na chodbě domu hned vedle technické místnosti.

Teď už jsou domy připravené pro malíře a my se v příštím článku podíváme na jednotlivé fáze, které probíhají při oblékání domu do nového barevného kabátu. Jakou barvu byste mu dali vy?

autor článku: Monika Kořínková

1 Komentář

Napište komentář

* Povinné údaje