Stavba online 17.díl – Parkovací stání a terasa

V minulém díle jsem avizovala návrat k venkovním pracím. Protože nám podzimní dny přály krásné počasí, bylo pokládání dlažby na parkovacích stáních a terasách příjemným osvěžením po dnech strávených uvnitř.

Již od jara jsme měli zabetonované obrubníky jak u příjezdu k domu na východní straně, tak na místě budoucích teras na jihozápadě. Do vymezeného prostoru jsme nasypali kamenivo, které jsme hutnili po vrstvách pomocí vibrační desky. Celkově jsme nahutnili více jak 30cm vrstvu, která bude sloužit jako pevné podloží pod parkovacím stáním a terasou. Samozřejmostí je hlídání spádu, tak aby odváděl vodu od domu. U teras jsme si před zásypem kamenivem zabetonovali patky se závitovými tyčemi, které tak budeme mít připravené pro uchycení pergoly.

hutnění kameniva vibrační deskou

hutnění kameniva vibrační deskou

patky se závitovými tyčemi

patky se závitovými tyčemi

Další vrstvou byla následně kamenná drť o velikosti 4 – 8mm, kterou jsme nasypaly ve vrstvě o výšce 10cm. Tuto drť jsme vyrovnali do roviny, se stejným spádem jako nahutněná podkladová vrstva a na ni již pokládali dlažbu. U parkovacích stání jsme ještě před položením dlažby obložili vstupní schodiště venkovním protiskluzným obkladem. Dlažbu jsme pak díky tomu mohli přesně zaříznout až u schodu s minimální spárou.

připravený podklad na pokládku terasy

připravený podklad na pokládku terasy

plošná broušená dlažba

plošná broušená dlažba

Zvolili jsme betonovou dlažbu českého výrobce Presbeton. U parkovacího stání jsme použili dlaždice s opracovanou hranou a u terasy plošnou broušenou dlažbu.

dlažba u vchodu do domu

dlažba u vchodu do domu

hotové parkovací místo

hotové parkovací místo

Na závěr je třeba dlažbu opakovaně zasypávat pískem a přejíždět vibrační deskou, dokud nejsou všechny spáry úplně plné. Tak se zajistí co nejlepší uložení dlažby. V průběhu času je potřeba se o dlažbu starat a v případě potřeby písek dosypávat. U terasy, kde je použita dlažba pokládaná beze spár, nedosypáváme pískem, jen důkladně přejedeme vibrační deskou.

pergola u jižního domu

pergola u jižního domu

U jižního domu jsme následně namontovali dřevěnou pergolu. Na připravené závitové tyče jsme nasadili dřevěné stojky, na dům připevnili podpěrný trámek a příčnými trámky vytvořili pergolu – porostlá zelení bude sloužit ke stínění jižních oken obytného prostoru a zároveň architektonicky dotváří podobu domu. Schody z obytného prostoru na terasu jsou vyrobené z ocelové žárově pozinkované konstrukce, na kterou jsou přišroubovaná terasová prkna ze sibiřského modřínu. Spolu s pergolou tak tvoří harmonický detail na jinak nekomplikované fasádě domu.

Posledními úpravami exteriéru bylo dosypání okapového chodníku a prostoru mezi parkovacími stáními kačírkem. Tím je vše venku hotovo, až na oplocení, kterému budu věnovat jeden z následujících článků.

Příště se opět potkáme uvnitř domu a projdeme spolu finální dodělávky včetně montáže kuchyně a instalace zařizovacích předmětů v koupelnách.

autor článku: Monika Kořínková

3 Komentáře

  • Erik

    Odpověď Odpovědět 15.9.2020

    Super díky za inspiraci, taky mě čeká výstavba pergoly už to mám vše nějak promyšlené jen váhám který materiál na dlažbu jestli nějaký základní dlažební kostky nebo nějaký takový http://maxgranit.cz/catalog/kostka-dlazebn-rezana-opalovana/ sice trochu dražší než základní dlažební kostky. Ale zase to vypadá o dost líp tak nevím jaký materiál zvolit. Tak kdyby měl někdo nějaké zkušenosti budu rád za tipy.

Napište komentář

* Povinné údaje