Stavba online 9.díl – Pultová střecha – střešní krytina

minulém článku jsme na naší stavbě dokončili konstrukci pultové střechy a zbývá položit střešní krytinu. Na pultové střeše použijeme krytinu SATJAM Rapid.

ochranná mřížka a okapní háky

ochranná mřížka a okapní háky

Jedná se o 6 – ti vrstvou střešní krytinu, která má ocelové jádro ošetřeno dalšími pěti vrstvami, které zaručují vysokou jakost krytiny, její odolnost a dlouhou životnost. Výrobce garantuje 40 -letou záruku. SATJAM Rapid je střešní krytina, která svým vzhledem připomíná falcovanou střešní krytinu, tedy krytinu s dvojitou stojatou drážkou. Montáž této střešní krytiny je však díky velkoformátovým šablonám mnohem jednodušší a rychlejší a výsledná střecha vypadá moderně a stylově jednoduše.

Samotné instalaci střešní krytiny předcházelo ještě několik kroků. Prvním z nich byla montáž pozinkovaného plechu na okapní hranu střechy pod difuzní folii ( cca. 200mm pás po celé délce okapní hrany). Tento plech odvádí případný kondenzát z folie mimo konstrukci.

Druhým krokem byla instalace ochranné mřížky zamezující vniknutí drobného zvířectva a nečistot do prostoru větrané mezery ( tj. prostoru mezi folií a krytinou).

Třetím krokem byla montáž okapních háků na laťování, do nichž se jako poslední krok při kompletaci střech uloží okapní žlaby.

montáž střešních šablon

montáž střešních šablon

9-ti metrové šablony

9-ti metrové šablony

Práce se střešní krytinou SATJAM Rapid je rychlá, přesná a poměrně jednoduchá. Výrobce dodává ucelený systém včetně kotvících prvků, šroubů a pomocného materiálu. Šablony jsou ve výrobě střižené na míru bez spoje. Na naši pultovou střechu nám dodavatel přivezl připravené šablony o délce 9 m. Díky absenci spojů je výsledná střecha velmi spolehlivá a má dlouhou životnost.

Okraj krytiny je přichycen butylkaučukovou páskou. Falce jsou již hotové a díky zámkům do sebe jednoduše zaklapnou. Přímo pod falcem se šablony šroubují na kontralatě a díky tomu nejsou na hotové střeše viditelné šrouby. Nejde přitom o estetickou stránku střechy, ale především o funkční. Díky skrytým šroubům je povrch střechy celistvý a nehrozí zatékání v místech kotvení.

atika pultové střechy

Posledním krokem, který byl potřeba na obou střechách, jak pultové, tak ploché udělat, bylo oplechování atik. O stavbě atik ploché střechy jsem se již zmiňovala v jednom z předchozích článků. Atiky na pultové střeše jsme realizovali podobným způsobem.

Na vyzděnou atiku, která je zároveň horním okrajem štítové stěny, jsme ukotvili OSB desku s přesahem 100mm, který odpovídá síle následného zateplení fasády domu. Následně jsme instalovali oplechování na boční hranu směrem k pultovým střechám a tak atiku napojili na střešní krytinu. Nakonec jsme přišroubovali oplechování na horní hranu štítové stěny speciálními šrouby s těsnící podložkou, které jsou také součástí střešního systému SATJAM.

Stejně jsme postupovali i u atik ploché střechy, s tím rozdílem, že boční oplechování zde nahrazují asfaltové pásy. O jejich montáži se v našem seriálu dočtete také.

dokončená pultová střecha

dokončená pultová střecha

dokončená plochá střecha

dokončená plochá střecha

Před nastávajícími zimními měsíci máme tedy hrubou stavbu zvenčí dokončenou a po instalaci oken a dveří, která proběhla pár dnů poté i uzavřenou. V příštích článcích se bude budovat uvnitř domu a k fasádě a venkovním úpravám se vrátíme opět na jaře.

Přejeme krásné vánoční svátky, hodně klidu a odpočinku a po Novém roce nashledanou u podlah.

autor článku: Monika Kořínková

5 Komentářů

 • Richard

  Odpověď Odpovědět 12.5.2015

  Jaký byl důvod výběru této zmíněné plechové krytiny? Výhoda oproti střešní krytině z pálených tašek? Stavba je moc pěkná, ale nevím jestli by klasická střecha z tašek neseděla lépe k celkovému vzhledu.

  • Monika Kořínková

   Odpověď Odpovědět 12.5.2015

   Výběr se řídil právě vzhledem stavby. Je naším záměrem, aby výsledný dům působil moderně a zapadl do výstavby, která je v dané lokalitě – v bezprostřední blízkosti převážně „kostky“ s plochými střechami z 80.-tých let.

   • Richard

    Odpověď Odpovědět 22.5.2015

    Dobře, děkuji za odpověď.

Napište komentář

* Povinné údaje