Stavba online 8.díl – Pultová střecha – konstrukce

V předchozích dvou článcích jsem popisovala stavbu ploché střechy, v tomto a následujícím bude zdokumentována stavba pultové střechy.

Pro konstrukci pultové střechy jsme zvolili vazníkový krov. Naše přízemní domy mají pultové střechy s nízkým sklonem a nemají obytné podkroví. Z tohoto důvodu nepotřebujeme klasický krov, který by umožňoval využití půdního prostoru.

Jaké jsou výhody vazníkového krovu?

  1. Finanční úspora – spotřeba dřeva je až o 40 % nižší než u klasického krovu
  2. Rychlost výstavby – na stavbu jsou dodány již hotové vazníky
  3. Snadná manipulace – vazníky jsou poměrně lehké, dobře se s nimi pracuje
složení na betonový věnec

složení na betonový věnec

Vazníky na stavbu přivezl tahač s návěsem a jeřábem nám je položili přímo na betonový věnec.

Vazníky byly v určených roztečích dle projektové dokumentace (výpočet statika) ukotveny ocelovými kotvami do železobetonového věnce. Každé 2 krajní vazníky jsme k sobě spojily příhradovými vazníky a tím zajistili prostorovou stabilitu střešní konstrukce. Vazníky jsme postupně kotvily do věnce a rozteč v horní části fixovali pomocí prkna, na které jsme je provizorně kotvili. Po zaklopení střechy OSB deskou na západní a východní straně byla základní konstrukce střechy hotova a následovalo její zavětrování.

příhradové vazníky

příhradové vazníky

ukotvené vazníky

ukotvené vazníky

zavětrování - ondřejský kříž

zavětrování – ondřejský kříž

Díky zavětrování dochází ke kompletnímu svázání vazníků do jednoho celku a zpevnění střešní konstrukce. Zavětrování je prováděno tzv. ondřejským křížem, což jsou 2 překřížená prkna ve tvaru X (název ondřejský je odvozen od Sv. Ondřeje, který byl na kříži tohoto tvaru údajně ukřižován). Zavětrování brání deformaci střechy např. při zatížení sněhem nebo před nápory větru.

laťování

laťování

Na hotovou konstrukci střechy jsme položili celoplošně difuzní folii = pojistná hydroizolace umožňující prostup vlhkosti z interiéru do provětrávané mezery od okapu k hřebeni a zabraňuje případnému zatečení vody do tepelných izolací při poruše krytiny nebo při kondenzaci vzdušné vlhkosti pod krytinou. Difuzní folii jsme přichytili kontralatěmi. Na kontralatě jsme následně přitloukli latě v rozestupech, které odpovídají technologickému předpisu výrobce krytiny, kterou budeme na latě následně pokládat.

Pultová střecha bude mít plechovou krytinu Satjam Rapid a montážní návod udává rozestup prvních 3 latí 120mm a dalších 240mm. A o pokládce střešní krytiny bude už příští článek.

autor článku: Monika Kořínková

3 Komentáře

  • Gustav252

    Odpověď Odpovědět 15.8.2019

    Pultová střecha – konstrukce. Z tohoto článku reaguji na tento text: Vazníky na stavbu přivezl tahač s návěsem a jeřábem nám je položili přímo na betonový věnec. Já jsem toho více našel také zde http://uplifter.cz/specificka-a-individualni-reseni/reseni-pro-remeslniky/ Informace o tomto tématu se neshánějí zrovna lehko a tudíž čerpám od ostatních diskutujících.

Napište komentář

* Povinné údaje