Využijte svůj dům naplno i o dovolené

Je čas dovolených. My jsme se z té naší právě vrátili.   A protože poslední roky využíváme pro své dovolené netradiční formu ubytování, která je u nás stále Popelkou, ráda bych se o své zkušenosti podělila a možná vás i inspirovala.

Jedná se o výměnu domů. V celosvětovém měřítku. Vy jedete do domu někoho jiného třeba do Itálie, jako my letos  a on se svou rodinou vyrazí k vám. V ten samý čas. Je fajn nemuset platit za ubytování v hotelu nebo apartmánu, když je ta možnost nabídnout výměnou svůj dům, a ušetřené peníze si v zahraničí skutečně užít. Celá myšlenka je založena na vzájemné důvěře, na skutečnosti mnohokrát potvrzené dlouholetým fungováním výměn, že nečiním druhému to, co se nelíbí mě. Tedy i k jeho domu se chovám se stejnou péčí a láskou jako k tomu svému a stejně tak se nemusím obávat, co se stane s domem mým.

Přiznávám, že uskutečnit první výměnu znamená významné vykročení z osobní zóny komfortu. Není snadné si pustit do svého domu cizí lidi.  Není snadné přijmout myšlenku, že v mé posteli bude spát někdo jiný, že bude používat mé nádobí a jeho děti si budou hrát s hračkami mých dětí. Když jsme to však udělali a otevřeli se možnostem, které tento způsob cestování přináší, přineslo nám to velké rozšíření obzorů i v jiných oblastech života.  Je to jeden z mnoha kroků k  tomu, jak jednoduše a smysluplně využívat prostředky, které nám náš život nabízí, jak budovat svou osobní nezávislost na hmotných statcích, která ve výsledku přináší velkou svobodu.

Také si vzpomínám na situaci, kdy jsme před mnoha lety zvažovali, jak si poradit s úklidem našeho domu. Přijmout myšlenku, že nám bude uklízet někdo cizí a pravidelně tak s námi sdílet naše soukromí, tenkrát nebylo jednoduché. Dnes si bez naší paní K. nedovedeme fungování domácnosti dost dobře představit. To že jsme posunuli naši hranici komfortu, to nám přineslo mnohem více času na práci a máme více prostoru pro činnosti, které nás baví.

Když jsme se pak pustili do první výměny našeho domu, věřili jsme, že odměnou  za překonání našich obav nám budou nové možnosti a nové zkušenosti.  A, že jsou pro nás důležitější než nějaký ten rozbitý talíř nebo zapatlaná stěna od ručiček tříleté Emy z Francie.  A víme, že je to pro nás ten nejlepší způsob, jak trávit dovolenou.

Pokud s vámi myšlenka na sdílení svého domu rezonuje, ale stále máte obavu učinit ten první krok, zkuste předtím udělat podobný mini krůček jako my s paní na úklid a uvidíte, co to s vámi udělá.  Určitě vás to posune zase někam dál.

A pokud vám naskakuje husí kůže jen při pomyšlení, že si někoho k sobě domů pustíte, prostě se do toho nenuťte. Výměny domů nejsou pro všechny. Nebo ještě není ten správný čas…

Pro ty z vás, které myšlenka zaujala, přidávám pár odkazů na stránky, které se výměnami zabývají. Většinou zaplatíte určitý členský příspěvek na rok, dva, či déle a po celou dobu získáte přístup ke kontaktování celé databáze nabízených domů. Pro inspiraci se můžete podívat i bez registrace.

 

www.homeexchange.com/ —největší  celosvětová databáze

www.homeforexchange.com/ —můj oblíbený a používaný

www.knok.com/

www.intervac.cz —mezinárodní výměny s českou podporou

www.lovehomeswap.com — s exkluzivními službami

 

www.seniorshomeexchange.com – mezinárodní výměny pro seniory

 

www.homeexchangeczech.cz —výměny především v rámci ČR

www.dovolenazadarmo.cz —výměny chat a chalup v ČR

 

autor článku : Monika Kořínková

 

1 Komentář

Napište komentář

* Povinné údaje