Je to další z věcí, která mě nadzvedla ze židle. Naposledy to byla změna DPH u pozemků a teď toto ! Podívám se na téma, které je v současnosti doopravdy žhavé, byť většina stavebníků o něm vůbec neví. Jedná se o novelizaci stavebního zákona, která nabyla účinnosti 1.4.2015 a kromě jiného je její součástí úprava poplatků za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu (ZPF).
V posledních pár desítkách let vznikají až živelně výstavby nových satelitů na okrajích měst i vesnic. Výstavba, která za éry komunismu rostla vertikálně ( ano, paneláková sídliště), se v polistopadovém boomu přetavila ve výstavbu horizontální a vznikají tak koberce nových sídlišť naležato. Je to pochopitelné, mít vlastní dům se zahradou je snem snad každého z nás a velké developerské projekty dávají tu možnost pořídit takové bydlení za relativně rozumné peníze. Oproti tomu je rekonstrukce domu v původní zástavbě zdlouhavým a finančně náročným procesem. Proto také dochází k tomu, že starší domy chátrají a dožívají se svými obyvateli, zatímco vedle se staví nové na zelené louce.
Už nyní se dopady tohoto trendu začínají projevovat na tváři měst a městeček – z centra mizí život, na návsi už v podvečer nikoho nepotkáte a dětský smích jen tak nezaslechnete. Všichni jsou venku, v polích. Už dávno jsem si říkala, jak se tento trend do budoucna projeví a zda máme možnosti, jak tomu zabránit a nedělat z našich měst města duchů. Očekávala jsem řešení z vyšších míst. Marně.
Zmíněnou novelou stavebního zákona se spousta věcí vyřeší. Říkají zákonodárci. Já říkám, že ANI NÁHODOU. Za tou na oko dobře míněnou změnou vidím dalekosáhlé důsledky, které nemají s výsledky, které jsou ústavními činiteli předpovídány, pranic společného.
O čem novela je?
Jedná se o to, že od 1.4.2015 jsou stanoveny poplatky za vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu (ZPF). Ve stavebním řízení se většinou jedná o souběh stavebního povolení s územním rozhodnutím. Všechny nezastavěné pozemky v katastru nemovitostí, mají v typu nemovitosti uvedeno : zahrada, orná půda, apod. – pouze pozemek pod zpevněnými částmi ( dům, parkovací stání, terasa, bazén – jednoduše tam kde je beton) je zapsán jako stavební. Od nynějška platí, že až na výjimky je účtován poplatek za vynětí výměry tohoto pozemku a převedení na stavební. Přičemž vyměřená částka se u rodinného domu může vyšplhat i na statisíce.
Zpoplatnění vynětí je prezentováno nutností chránit zemědělskou půdu a korigovat její úbytek. Nevěřím tomu ani za mák. Jen za první 3 měsíce platnosti zákona je nad slunce jasné o co tu jde. Poplatek za vynětí je účtován nejenom u pozemků, které objektivně zaberou zemědělskou půdu, ale i u těch, které jsou ve stávajícím intravilánu obce a jsou v územním plánu schváleny k výstavbě.
O co tu tedy běží?
Vidím to jednoznačně jako další pokus získat peníze do státní kasy od lidí, kteří se nemohou bránit. Kteří sklopí hlavu, povzdechnou si a zaplatí. A těmi jsou všichni stavebníci, kteří touží po vlastním domově. Všichni ti, kteří si berou hypotéky na hraně svých možností a nyní budou k nákladům na pořízení vlastního domova nuceni připočítat další desítky, někdy i stovky tisíc. Z toho důvodu, že státní kasa je mrcha nenažraná a oni jsou snadná oběť. Je to nefér, je to podraz a je to amorální.
Představte si, že vlastníte pozemek. Koupili jste ho před lety a nic vás netlačilo k tomu, abyste na něm postavili dům. Nyní se rozhodnete, že se do stavby pustíte a zjistíte, že pozemek, který je obklopen ze všech stran sousedy, je zemědělskou půdou a vy za jeho vyjmutí a „znehodnocení“ musíte zaplatit. A vůbec ne málo ! Je to podraz. Nic jiného.
Není za tím ochrana životního prostředí – kde byla, když se houfně stavěly solární elektrárny na polích a loukách – ani snaha o rekultivaci měst a pobídka k rekonstruování stávajících nemovitostí. Je to jen nastavená dlaň, říkající DÁVEJ.
Poplatky a daně ze všeho neustále přibývají, ve stavebnictví to vidím rok od roku, stále víc a víc. Od ledna 2014 DPH z pozemku s vydaným stavebním povolením nebo stavbou, od příštího roku z jakéhokoliv. Pak daň z převodu nemovitostí, poplatek za vynětí ze zemědělského půdního fondu, daň z nemovitostí, správní poplatky a poplatky za odborná vyjádření, revize, průzkumy a energetické štítky. Máme se brzy těšit na daně ze vzduchu, slunce a poplatek za slušné chování na úřadech nebo kolaudaci na ptačí budku ?
A co mě nejvíc štve a rozčiluje, je způsob, kterým ke změnám dochází. Potichu, bez informovanosti, bez osvěty. Však jejich důsledky hezky skousneme a jde se dál. Neznalost zákona neomlouvá.
Bojuju za slušnost, více lidskosti, ochoty navzájem si pomáhat, vyjít si vstříc navzájem a hrát fair. Bojuju za hledání dlouhodobých řešení, když je ve státní kase nedostatek financí, takových řešení, která nejsou populární, ale o to jsou efektivnější. Nechci číst mezi řádky a za zdánlivou ušlechtilostí činů vidět nízkost, přízemnost a snahu obalamutit mě mazáním medu kolem úst.
Věřím, že v tom nejsem sama.
P.S.: další info k tématu
http://ekonomicky-denik.cz/stavebnici-kvuli-novele-zakona-doplaceji-statisice/
http://ekonomicky-denik.cz/novela-o-ktere-nikdo-nevedel-muze-zadusit-stavebnictvi/
autor článku : Monika Kořínková
Napište komentář