7 lajků pro výměnu domů

Před rokem jsem psala o našem způsobu cestování  – o výměně domů. O tom, že místo ubytování v hotelu nebo apartmánu půjčíme náš dům v Česku a výměnou jedeme do domu/ bytu v zahraničí.  O tom, co to je být „vyměněn“ .

Letos za sebou máme další čerstvou výměnu a já jsem plná dojmů. Rok od roku si mě tento způsob trávení dovolené získává víc a víc. Možná si tento způsob cestování získá i vás.

A co mě na něm tak baví?

  1. Úspora peněz – nejviditelnější a naprosto zásadní rozdíl, proto je na prvním místě. Já osobně nyní po pár výměnách tento bod nepovažuju za úplně nejzásadnější, ale přiznávám, když jsme začínali, byla úspora financí tou největší motivací. Po zkušenostech vím, že náklady na dovolenou se můžou díky úsporám výdajů za ubytování dostat na polovinu. A to je hodně příjemný bonus, nemyslíte?

Konkrétně letošní 11- denní dovolená ve slovinské Izole – jsme pětičlenná rodina (malý Nikola je zatím neplatící) a případné ubytování v apartmánu by nás v této oblasti stálo 2000,- Kč na den. Výsledná úspora je tedy zřejmá – 22 tisíc korun.

  1. Autentické prostředí – to je věc, kterou naprosto miluju. Žádní turisté, žádný hotelový komplex, žádné unifikované pokoje. Nasáváme odlišný životní styl a sbíráme inspiraci.

Máme za sousedy domorodce, za rohem skvělou restauraci, kam chodí místní na oběd nebo jen tak na kafíčko. Naše děti hrajou fotbal na ulici s ostatními a my se cítíme jako doma. Ten pocit je k nezaplacení. Naši „výměnáři“ ( omlouvám se za tak strašné slovo, ale to pravé, jsem ještě nenašla) mají u nás doma dokonce čerstvé koláče od naší babičky.

  1. Minimum věcí s sebou – proč taky brát všechno počínaje nafukovací matrací do vody, přes kola až po dětské hračky ? Není potřeba. Všechno tu je – kompletně vybavená domácnost.

Děti jsou nadšené, že si mohou hrát s novými hračkami, objevovat nepoznané hry. Já nemusím přemýšlet, co všechno nezapomenout sbalit, protože vždy je vše potřebné k dispozici přímo na místě. Uf, stres z 2-denního balení před odjezdem je pryč.

A oblečení ? Stačí ho polovic – vždyť si ho můžeme v průběhu pobytu vyprat.

  1. Osobní doporučení – je zvykem, že na „výměnáře“ čeká na místě připravený manuál – jednak jak si poradit v domácnosti ( elektro spotřebiče, třídění odpadu, klimatizace atd.) – ale také tipy na netradiční výlety ( které v průvodcích většinou nejsou), doporučené obchody ( kde netěží z turistů, ale nakupují tam místní) a odkazy na restaurace, kam stojí za to zajít a kterým se raději vyhnout. Není nad osobní doporučení. Díky nim vždy víme, kde se dobře najíst, kde nakoupit dárky a kam se podívat bez tlačenice.
  1. Generální úklid – možná se to ze začátku může zdát jako nevýhoda – nutnost uklidit opravdu důkladně celý dům před odjezdem, porovnat hračky v poličkách, prádlo ve skříních, tak aby zůstala některá volná, všude utřít prach a vyměnit nefunkční věci za funkční. Ve výsledku to však nevýhoda není. Není to ztráta času, je to příležitost udělat si pořádek ve svém domě a uvolnit místo novým věcem. A to je jednou za čas skutečně potřeba.
  1. Nová přátelství – je to zvláštní druh uzavřeného spojenectví. Přestože se fyzicky s rodinou, která jede k nám, obvykle nepotkáme a komunikujeme většinou jen emailem, poznáme se opravdu detailně. Dům to prozradí. A my pak máme pocit, že se známe už dlouhé roky a náš vztah je velmi vřelý. Skvělé je také to, že i tady funguje zákon přitažlivosti. V praxi to znamená, že uskutečňujeme výměny s lidmi, se kterými jsme si lidsky hodně blízko a máme podobnou životní filosofii. Není to náhoda, takhle to prostě funguje.
  1. Vědomí přátelského světa – tenhle bod možná neosloví každého, ale pro mě je nesmírně důležitý. Víte, co se stane, když nabídnete svůj dům cizím lidem a sami strávíte čas u někoho jiného doma, bez jakékoliv kontroly a máte k dispozici vše, co je jeho?

Posílíte svou důvěru v ostatní lidi a silně si uvědomíte svou osobní zodpovědnost. Posílíte svůj vnitřní pocit, že žijete v přátelském světě, kde lze bez obav svěřit svůj majetek druhému. Posílíte svůj vnitřní klid. Protože žít v přátelském světě, znamená prožít šťastný život. Také zjistíte, že hodnota hmotných věcí je relativní a že není nutné na nich lpět. Je to osvobozující pocit.

Že to jsou samá pozitiva? A proč nepíšu o riziku, že mi vykradou dům nebo přijedu na místo a tam nebude žádný dům a klíče, které mi přišly poštou, patří ke kozímu chlívku?

Protože já žiju v přátelském světě. Nepopírám, že se to může stát. Možná v 1 případu z tisíce. Ale kvůli tak nízké pravděpodobnosti se odmítám připravit o skvělé možnosti, které tento způsob cestování nabízí. Nejsem naivka, dům máme řádně pojištěný, opravdu cenné věci v něm nemáme, a když se stane nehoda a něco se rozbije? Stejně tak bychom to mohli rozbít my sami. To je prostě život.

Pokud vás výměna domů zajímá, koukněte na tento článek, kde najdete další informace týkající se výměn a kontakty na portály, které je zprostředkovávají.

autor článku: Monika Kořínková

Napište komentář

* Povinné údaje