Jarní úklid

Minulý týden jsem si s poštou přinesla domů malý letáček o svozu šatů a bot, lůžkovin a domácího textilu pro charitativní účely. Jako na zavolanou. Každé jaro, vždy když sluníčko začne hřát tak, že už je na čase schovat zimní boty, zahajuju výměnu šatníku. Zimní pryč, letní sem. Dětské, ze kterého kluci vyrostli uklidit do beden a odvézt do skladu. Proberu i svůj šatník. Snažím se řídit pravidlem, že oblečení, které jsem za poslední rok nevzala na sebe, jde z domu. Ne u každého kousku mi to vyjde, přesto je jich každý rok hezká hromádka. Hromádka oblečení, které mám v životě zbytečně.  Je úleva, poslat ho dál.

Je to tak i s ostatními  věcmi. Čím jich je míň, tím líp se cítím. Loni v zimě jsme se rozloučili s naší mikrovlnkou. Televize odolává 3 roky, od té doby, co nám vichřice pohnula s anténou a nenaladíme jediný program. Stojí vedle krbu a kdybychom ji nepovýšili do funkce velkého monitoru pro naše páteční filmové večery, byla by už pryč taky. Před vánoci děláme velkou čistku hraček, to aby Ježíšek viděl, že může přinést další, že na ně máme místo.

Představila jsem si, jaké by to bylo, kdybychom neměli náš dům s plochou 140m2, který se dá věcmi nafouknout k prasknutí. Kdyby nás pět bydlelo v malém bytě, kde bychom mohli mít jen ty nejnutnější věci, jen to, co doopravdy potřebujeme.  Zjistila jsem, že nic z toho, co bychom tam neměli, by mi s největší pravděpodobností vůbec nechybělo. 

Velkou motivací ke změně bydlení bývá nedostatek prostoru. Z bytu  se stěhujeme do řadových domků, z těch do rodinných vilek a někteří si postaví doslova hrad. Při každém stěhování si s sebou vezeme víc a víc věcí. Stěhujeme se proto, abychom získali více prostoru, ale za pár let se nám ten původně velký dům tak nějak zaplní a je v něm těsno, stejně jako v tom předchozím. 

Třiďte, vyhazujte, zbavte se všeho, co zrovna teď nepoužíváte. Pošlete to dál! Nechte si, co používáte a to, na co sedá prach jednoduše vyžeňte z domu.  Hned budete mít dostatek místa.   A má to ještě jeden velký pozitivní dopad. Nečistíte si jen, to co je kolem vás, ale i to, co je ve vás. Uvidíte kolik nánosů zmizí z vaší hlavy!!!

Jsem fascinovaná mikrobytečky a mikrodomečky, ve kterých lidé skutečně  žijí. A jsem přesvědčená, že žijí plnohodnotně.  Je mým snem pořídit si takové mikro bydlení taky a zkusit si to. Prozatím se inspiruju  u druhých.

Garsoniéra  na Manhattanu, byt v Seattlu, český Freedomek, japonská střídmost  a  Inspirace z Číny

autor článku : Monika Kořínková

1 Komentář

Napište komentář

* Povinné údaje