14 kritérií výběru kouče

koučink

Jakou šťávu z obrázku byste si vybrali? A podle čeho jste se rozhodli? Zaujala Vás barva, tvar sklenice, její velikost nebo snad hustota nápoje? Každý z nás to má jinak. Pro každého je důležité jiné kritérium.  A stejné je to při výběru kouče.

Najít si kouče může být snadné, ale také nemusí. Někomu se podaří kápnout na toho pravého hned napoprvé, jiný projde kolečkem několika, než si najde toho, který mu vyhovuje. Někoho takové  martýrium i odradí a koučink po pár pokusech zavrhne.

Co je na výběru kouče tak podstatné? Co rozhoduje o tom, že Vám bude skvělým průvodcem, pomocnou rukou a pozorným posluchačem? Pojďme se podívat na jednotlivé aspekty, které hrají ve výběru roli a zvláště na ty, které jsou zásadní a podstatné.

Výběr kouče je vysoce subjektivní záležitost.  Je nutné tedy vycházet z našeho osobního nastavení. Pokud jsme zaměřeni na čísla, rádi věci analyzujeme a jistotu nám dodává jasná struktura, pak pro nás při výběru budou důležitá jiná kritéria než pro někoho, kdo je více zaměřený na pocity a důvěřuje prvnímu dojmu.

Proto začněte u sebe. Jakým způsobem se rozhodujete? Co je pro Vás nejdůležitějším parametrem při výběru? Jaké myšlenkové procesy Vám běží hlavou? Do jaké míry  potřebujete své rozhodnutí podpořit informacemi zvnějšku?

Ideální je příklad koupě automobilu:

Co Vás zajímá? Výkon motoru, spotřeba paliva, ceny náhradních dílů, dostupnost dalších služeb a servis, vnitřní vybavení, velikost, praktičnost, cena,  design, vzhled, značka, barva vozu, míra spolehlivosti, zkušenosti lidí z Vašeho okolí, názor v odborném časopisu?

 Připravujete se na takovou koupi dostatečně s předstihem, sbíráte dostupné informace nebo jednáte spíše intuitivně, bez velkých příprav?

Když si všechny pro Vás důležité aspekty sepíšete, aplikujte je i na výběr svého kouče.

Podívejte se na následující kritéria výběru a přiřaďte jim důležitost dle svého nastavení. Podstatné budou právě ty, kterým přiřadíte velkou míru důležitosti.

  1. Odbornost kouče, certifikace,  příslušnost k profesní organizaci
  2. Délka praxe kouče, počet odkoučovaných hodin
  3. Autorství odborných publikací, přednášková činnost
  4. Druh koučovacího přístupu – zásady, dle kterých kouč pracuje (kodex kouče)
  5. Osobnost kouče – jak na Vás působí jeho vzhled, vystupování, vyjadřování
  6. Iniciativa – aktivita na blogu, sociálních sítích, akcích osobního rozvoje
  7. Specializace kouče – zaměření na určité oblasti
  8. Pohlaví kouče
  9. Časová vytíženost kouče – jaká je jeho dostupnost
  10.  Cena za koučink
  11. Osobní doporučení od přátel
  12. Zveřejněné reference na webových stránkách kouče
  13. Články  a vystupování v médiích
  14. Způsob realizace koučinku – osobní, telefonický 

Která kritéria jsou nejdůležitější? Je zřejmé, že pro každého jiná. Je dobré vědět, co je podstatné pro Vás osobně. A na to klást důraz. Jedině tak si budete moci najít kouče, který Vám bude blízký, ke kterému budete cítit důvěru a budete podobně naladěni.

Důvěra a otevřenost jsou základními předpoklady úspěšného koučinku, který přináší výsledky. Hledejte tedy toho, komu budete skutečně věřit a bude Vám s ním dobře. Kritéria, která tento stav podpoří, znáte jen Vy.

autor článku : Monika Kořínková

1 Komentář

Napište komentář

* Povinné údaje