Rekonstruovat nebo postavit nový dům?

Bylo to tak před 11 lety, když jsme stáli před touto otázkou. Bydleli jsme ve starém přízemním domku po manželových prarodičích, měli roční miminko a plánovali, co udělat s bydlením, které nám začínalo být poměrně těsné. Když se vracím zpátky, vybavuji si, že pro konečné rozhodnutí, jestli se pouštět do rekonstrukce nebo raději postavit nový dům, byly zásadní 3 věci : situování domu na pozemku, materiál ze kterého je postaven a fakt, že bychom museli v době rekonstrukce bydlet někde jinde.

Nakonec jsme se rozhodli postavit novostavbu a starý domek zbourat.

Letos vyšla o rekonstrukcích kniha mého kamaráda a specialisty na přestavby starších rodinných domů Martina Perlíka. Při jejím pročítání jsem se vrátila o ta léta zpátky a rekapitulovala naše rozhodnutí. Přesvědčila jsem se, že bylo správné a nejlepší, které jsme mohli udělat, i když mi pořád trochu zůstává pod kůží nostalgie po starém domku, jeho útulnosti a atmosféře.

A proč vlastně píšu tenhle článek?

Protože si stále pamatuji, jak obtížné to bylo rozhodnutí, ten konečný řez, po němž už nebylo možné se vrátit zpátky a rozhodnutí změnit. A protože jsem si jistá, že publikace Rekonstrukce rodinného domu – 100 tipů dokáže v takovém rozhodnutí pomoci.

Kdybych o stavění domů nevěděla vůbec nic, netušila, co taková rekonstrukce obnáší, s čím se budu muset vypořádat, co všechno v domě řešit, zaručeně bych se po nějakých informacích pídila. Když by se mi tahle knížka dostala do ruky, dokážu si představit, že by mi byla skvělým pomocníkem v tom, abych si udělala si celkový obrázek a mohla se informovaně rozhodnout na základě zvážení všech pro a proti.

Knížka je rozdělená do deseti tematických kapitol – každá se věnuje jiné části problematiky rekonstrukce. S rodinou Přestavělových, která publikací čtenáře provází, se postupně dotknete všech podstatných otázek, které je při rekonstrukci nutné řešit. A to od statických a dispozičních témat, přes stavební řízení, stavební materiály, inženýrské sítě, přes tipy na úsporu energií až po řešení přístaveb a nástaveb.

Co mě na knížce bavilo snad nejvíc, je způsob, jakým je napsána. Nenajdete tady žádné odborné složitosti, místo toho získáte jasné a věcné informace, srozumitelně podané laickou formou. Existuje spousta publikací, které jsou skutečně nabité informacemi, ale k jejich škodě se jimi normální stavebník není schopen prokousat.

Znáte ten pocit? Když se vracíte stále zpátky o pár řádků a snažíte se pochopit, co tím chtěl autor říct? Nebo když listujete knihou a hledáte informace, na které odkazuje stránka, kterou zrovna čtete a ne a ne je najít ?

Chválabohu, Martin při jejím psaní neměl ambice ukázat se jako největší odborník pod sluncem, jeho cílem bylo jednoduše předat to, co ví a tak dát stavebníkům srozumitelný základ. A to se mu skutečně povedlo.

Jsem si jistá, že po přečtení knížky bude mít každý jasno, co taková rekonstrukce obnáší, jak složitá nebo jednoduchá může být a jestli se do ní bude chtít pustit nebo ne.

A ještě lépe, přečtěte si ji před tím, než se vydáte svůj budoucí dům hledat, případně starší dům kupovat. Už při prohlídce zjistíte, jestli je pro vás daná nemovitost vhodná nebo jestli půjdete o dům dál.

Přeju příjemné čtení a šťastnou ruku při výběru.

autor článku: Monika Kořínková

Napište komentář

* Povinné údaje