Na co si dát pozor při koupi pozemku?

Chci koupit pozemek na stavbu rodinného domu. Na co si mám dát pozor?

Monika: To je ohromně široké téma, které by vydalo na několik stran textu. Zaměřím se jen na jednu jedinou věc a tou je lokalita. Dejte si pozor, kde pozemek koupíte. Hledejte ho na takovém místě, které co nejvíce vyhovuje Vašim požadavkům na to, jak a kde chcete žít.  Protože v budoucnu lze na bydlení změnit leccos, ale jen a pouze na tom místě, kde Váš pozemek je – pokud tedy nekoupíte jiný. A druhé doporučení je : pozorně se seznamte s výpisem z katastru nemovitostí, ať nekoupíte zajíce v pytli.

Eva:  Hlavně si dejte pozor, aby se Vám na něm líbilo :).  Já bych hledala takový, který je nejen pěkný, ale i cesta domů bude příjemná, také bych prověřila geomagnetické zóny, podívala se na okolní továrny – od západu fouká vítr nejvíc, takže západní okraj města bude zřejmě nejčistší. Také vzdálenost k rekreačním plochám ve městě. Vysokou spodní vodu a podzemní proudy bych také na pozemku moc nechtěla. Prověřte sousedy, ti jsou nakonec skoro to nejdůležitější. A v neposlední řadě bych se stavila na úřad, aby bylo jasné, že kolem Vašeho domu nepovede za dva roky dálnice.

Miloslav:  Na to, co může být jeho součástí pod povrchem. Na zápis v katastru, stanoviska příslušných úřadů. Na orientaci a složení hornin pozemku.

Linda:  Asi nejdůležitější informací při koupi je, zda je možná výstavba – že se přímo jedná o stavební pozemek, nebo je zahrnut coby stavební v územním plánu obce. Dále by Vás měla zajímat možnost napojení k inženýrským sítím.

Martin:  Nejdříve si zjištěné informace z prohlídky ověřte v katastru nemovitostí, podívejte se na výměru, komu pozemek patří, zda není zatížen nějakým věcným břemen a hlavně zda je jeho využití určeno ke stavbě rodinného domu. Taky si ověřte koeficient zastavitelnosti a v neposlední řadě nepodceňte právní stránku převodu nemovitosti.

Zuzana: Při koupi pozemku se zaměřte na jeho tvar. Pravidelnost pozemku je zásadní, aby obsáhl všechny oblasti vašeho života. Z pohledu Feng Shui je hledání pozemku jedna ze zásadních věcí. Je důležité aby pozemek měl svá „zvířata“, můžete si to představit jako židli, na které sedíte Vy. Za zády želvu jako ochranu (vyšší kopce nebo cokoliv co tvoří pevná záda – opěrka židle),  po stranách tygr a drak (opěrky u židle a v krajině vlevo vyšší a vpravo nižší opěra) a na stranu kam se díváte nebo se dívá dům – fénix- krásný výhled na krajinu a možnost rozletu do života.

Podívejte se po okolí, zeptejte se lidí, co tam žijí. Pozorujte místní domácí a divoká zvířata – jestli jsou zdravá a dobře vypadající. Pozorujte rostliny a vegetaci v místě. Pozorujte lidi a i jednoduše se ptejte… rychle zjistíte jestli jsou šťastni nebo podezíraví a zarytí. Jaký tvar má ulice k Vašemu pozemku – je příliš rušná, nebo naopak úplně v zapomnění? Rozhodně se vyhněte pozemku v křižovatce typu T, nebo slepé ulici, i jednosměrná ulice nepřinese Vašemu pozemku všechny možnosti, které by Vám život mohl nabídnout.

Vyhněte se pozemku v blízkosti hřbitovů, pohřebních ústavů, nemocnic a léčeben, policejních nebo požárních stanic. Pokud naleznete pozemek, který s vámi rezonuje, pak je velice dobré najít i to správné místo pro umístnění domu na něm.

Vítězslav: Těch věcí, na které je třeba brát ohled při koupi pozemku je velmi mnoho. Od orientace vůči světovým stranám přes poměr šířky k délce pozemku, odstupy od okolních staveb, dostupnost inženýrských sítí, přístupovou komunikaci, vlastnické vztahy, využitelnost pozemku zanesenou v územním plánu, procentuelní zastavěnost atd. atd. až po budoucí sousedské vztahy. Před koupí pozemku je jistě vhodné poradit se s nezávislým odborníkem, rozhodně ne pouze s realitním makléřem, který pozemek prodává a kterého neznáte.

1 Komentář

Napište komentář

* Povinné údaje