K zamyšlení : Co je to domov?

Těch 20 let co se pohybuji ve stavebnictví , sleduji lidi, jak se cítí ve svém novém domově.

Neberte mně s tím slovem „sleduji“ doslova. Jednoduše si všímám pocitů lidí, kteří dosáhnou vlastního domova.

Mnoho lidí začne se stavbou domu tak, že si koupí hotový projekt domu od nějakého developera. Je to jeden z těch mnoha namnožených projektů, podle kterých staví tisíce lidí. Tisíce lidí pak žije v místnostech, které jim nevyhovují a ani se jim nelíbí. I přesto si pořídili právě takový projekt.

Nechci se nad nikoho povyšovat a ani nikoho urazit. Zcela chápu, že mnoho lidí volí tyto projekty z finančních důvodů. Osloví je výhodná cena takového projektu. Jenže si neuvědomí následné vícenáklady při změně projektu nebo jeho doplnění. V té chvíli se dostávají na srovnatelnou cenu projektu, který by si nechali vytvořit na míru jen pro sebe.

Jedná se o universální projekty. Chcete pravý dům nebo byste radši levný dům? Žádný problém, dáme vám projekt, jaký chcete.

Tento postup mne vždy dokáže srdečně rozesmát. 🙂 Lidi si kupují namnožené papíry za relativně pár peněz. Je to obrovský byznys pro firmy, ale pro člověka je to další škatulka, kam se zařadí.

Dnes pořídíte kvalitní projekt Vašeho domu na míru již od 40 tisíc korun. Dům, který si tak vytvoříte, bude mít Vaši duši, dáte mu to nejlepší ze sebe. Mezi mé klienty patří  i lidé, kteří sáhli po typovém projektu a také lidé, kteří neřeší peníze a postavili si své zlaté klece. Obě skupiny se ale shodují v tom, že sice mají kde bydlet, ale vnitřně jim to na klidu nepřidalo. Nemají k  domu vztah. Nemají doma harmonii a spokojenost.

Dlouho jsem nad těmito poznatky přemýšlel a nedávalo mi to přímou souvislost. Nedokázal jsem to pochopit.  Co vlastně řeší?  Vždyť mají kde bydlet, mají své domovy. Tak proč nejsou šťastní? Proč je jejich domov nenaplňuje?

Věřte mi, dlouho mi trvalo na to přijít. Nakonec mi pomohla má žena, která nám doma vytváří tu neskutečně krásnou atmosféru a pocit domova. Začali jsme se bavit, jak je možné, že je u nás doma takový klid a pohoda. Že se domů všichni těšíme, že se s radostí podílíme na utváření našeho domova.

V tu chvíli mi to došlo.

Ono není nejdůležitější jen postavit dům. Když v něm jako člověk budete sám  nebo v něm nebudete mít někoho, kdo s Vámi jde a společně domov  tvoříte, je Vám takový dům nanic. Necítíte se v něm dobře. Jen tam přespáváte. Je to další ubytovna v řadě.

Proč se někde cítíte dobře a někde špatně? Ano, je to energií, na které zrovna jste.

Vyberte si pozemek, který se Vám líbí, který s Vámi rezonuje. Pro každého, kdo si něco přeje, je jeho přání skutečně připraveno. Nespěchejte s výběrem. Místo, které si vyberete, bude Vaším domovem.

Navrhněte si dům svých snů. Navrhněte si takový dům, který Vás osloví a bude s Vámi rezonovat. Nekoukejte se na dnešní trendy, podívejte se do sebe. Je úplně jedno, jestli soused má dům velký a podle  posledních trendů, je to jeho volba a je jen na něm, zda se v tom domě cítí dobře.

Vy se v takovém domě cítit dobře nemusíte. Málokdo z nás si uvědomuje, že skutečné bohatství si nosíme v sobě a nemusíme ostatní nutně přesvědčovat, jak jsme movití, třeba autem nebo velkým prázdným domem. Já osobně radši budu bydlet v domě, po kterém vnitřně toužím, v domě, ve kterém mi bude dobře. Tam se budu cítit plný síly a odpočatý, tam najdu svou harmonii a spokojenost.

Nejvíce ze všeho je třeba, abyste ve Vašem novém domově měli klid, harmonii a byly jste spokojeni. Pak vše ostatní půjde lehce a samo. Budete se domů rádi vracet a rádi zde budete trávit i svůj volný čas. Vše o čem sníme a co si přejeme, začíná právě u nás, v naší hlavě, v našich myšlenkách. Náš domov ze všeho nejvíce určuje naše vnitřní spokojenost. Těžko září člověk, který má doma partnerské potíže, který je sám se sebou nespokojený. Takový člověk má neustále špatný pocit a to se i odráží na kvalitě jeho bydlení. Na kvalitě jeho života.

Žijeme v hektické době a každý z nás se neustále za něčím honí. Jsme pod neustálým stresem, abychom něco nepromeškali, abychom o něco nepřišli. Je to velká škoda pro každého z nás. Zastavme se a na chvilku se zamysleme, jestli nám to stojí vše za ten stres? Zamysleme se, co by se stalo, kdybychom se zastavili a řekli si takhle ne, já chci žít a bydlet jinak.

 Já to zkusil a představte si. Nestalo se vůbec nic, svět se nezhroutil, zákazníci neutekli. Vše jde, jak má dál, jen s tím rozdílem, že já mám více času na život.

Každý den se setkávám s lidmi, hledajícími. Nemají však čas se rozhlédnout. Stačí se zastavit…..

autor článku: Miloslav Čermák

Napište komentář

* Povinné údaje