Jak dlouho trvá stavební řízení?

Nedávno jsme koupili pěkný pozemek na stavbu rodinného domu. Nyní hledáme vhodný projekt a pak se hned chystáme pustit do stavby domu. Jak dlouho může trvat vyřízení stavebního povolení? Rádi bychom začali se stavbou již letos v létě, je to reálné?

Monika: Velmi záleží na tom, zda je pozemek v územním plánu již připravený jako stavební nebo bude nutné vyřizovat i územní rozhodnutí. Také je podstatné, zda je pozemek již zasíťovaný. U stavebního povolení do hry vstupuje celá řada proměnných, např. ochota sousedů neprotahovat stavební řízení ( už jen tím, že převezmou doručenou zásilku neprodleně, můžete ušetřit i 2 týdny času), vytíženost samotných úředníků, kteří se k povolení vyjadřují ( obecně mají na vyřízení  žádosti 30 dnů)  a celkově příznivé nastavení všech okolností. Po dlouholetých zkušenostech si již netroufám na začátku řízení dělat jakékoliv časové odhady. Setkala jsem se s vyřízením stavebního povolení během 2 měsíců, ale také s anabází, která trvala 2 roky. Držím Vám palce, abyste byl blíže k tomu prvnímu příkladu.

Eva:  Nyní je konec dubna – pokud se soustředím pouze na časový sled událostí, myslím, že s typovým projektem a velice vstřícnými úřady a bezproblémovými sousedy, rychlým jednáním a uzavřením smlouvy se stavební firmou by na konci léta šlo začít. Nicméně!!!!!

Doporučila bych spíš najít vhodného architekta a ten čas na projekt si pořádně užít a správně ho využít. Předpokládám, že se chystáte na životní investici, a tak vřele doporučuji to, o čem už se v BVK psalo, a to je rozdíl mezi typovým domem – pro mě kupa papírů, ze které má někdo báječný business – a studií od architekta, s následným projektem …. Kvalitní  projekt seženete za rozumné peníze – když budete hledat, a místo domu, který má plno dalších lidí, a který se budete snažit „napasovat“ na své potřeby, můžete mít dům na míru, na který budete pyšní, budete ho mít rádi a budete v něm rádi bydlet. Klidně mi zavolejte 🙂

Miloslav: Záleží, jestli máte pozemek s vydaným stavebním povolením a nebo je jen v intravilánu. Když budete mít vydané územní rozhodnutí a všechny náležitosti připraveny, je reálná možnost v létě kopnout do země. V opačném případě od začátku řízení počítejte tak 4-6 měsíců.

Linda:  Teoreticky to možné je, ale záleží na mnoha faktorech a stavební úřad má dané přesné lhůty na vyřízení –  jak stavebního povolení, tak ohlášení stavby.

Martin:  Pokud nenastanou žádné komplikace, je to reálné.

Zuzana:  Vyřízení stavebního povolení trvá cca 2 měsíce (asi trochu i v závislosti na úřadu). Doporučila bych se ale zastavit u kvalitně propracovaného projektu, který bude plně odpovídat Vašemu životu, Vašim potřebám a energiím lidí, který v něm žijí. Na papíře se úpravy dělají jednodušeji, než pak v budoucnu řešit nevhodnost místa pro spaní, pro obyvatele, nebo umístnění některých místností v domě, které vám odčerpávají energii ze životních oblastí.

Vítězslav: Na tuto otázku se nedá správně odpovědět. Vyřízení stavebního povolení, zvláště když nemáte ještě vybraný projekt, může být velmi zdlouhavý proces. Vzhledem k tomu, že je konec dubna, to vidím se začátkem Vaší stavby v létě spíše nereálně.

1 Komentář

  • Pavel Krpálek

    Odpověď Odpovědět 4.9.2018

    V Čechách vyřizovat stavební povolení je naprostej očistec. Po několika měsících neustále dokladování a předkládání dalších a dalších vyjádřeních se z vás stane Tyranosaurus. Pochopíte, že dobře placení úředníci si vlastně tímto laxním přístupem k věci tzv. šetří práci. Bohužel to stavebníka může vyjít pějně draho, pokud stavební pozemek pořídí na hypotéční úvěr a včas si zamluví stavební firmu, která pak čerpá zálohy dle Smlouvy o stavbě, ačkoliv stavební úřad nadále něco přezkoumává a doslova a do písmene hledá ve všem blechy na úkor času chudáka stavebníka.
    Takže vám páni zákonodárci moc děkujeme, ze tu šikanu a neuvěřitelnou buzeraci, které již několik let prožíváme po novele stavebního zákona, která měla údajně stavební řízení usnadnit. JE TO KATASTROFA !!!
    Občan Krpálek, Praha-západ.

Napište komentář

* Povinné údaje