Zhoršující se ovzduší na vesnicích

Do naší horské vesnice se pomalu, ale jistě vrací topení pevnými palivy a ve dnech, kdy je nízká oblačnost, není pomalu na krok vidět. Ještě před lety tu bylo ovzduší čisté, většina domácností topila plynem. Stěhovali jsme se sem na důchod a teď začínáme litovat. Registrujete podobný trend i ve Vašem okolí ?

Monika:  Bohužel se jedná o logický a očekávaný vývoj, který souvisí s ekonomickou dostupností energií. Lidé budou vždy využívat zdroje, které jsou finančně méně náročné. Všimněte si také jak v návaznosti na cenu plynu, zároveň roste i cena palivového dřeva. Topení dřevem je v pořádku. Pokud máte podezření, že někdo ve Vašem okolí topí vším, co mu přijde pod ruku, pak se obraťte na příslušnou hygienickou stanici, která míru znečištění ovzduší změří a stanoví příslušná opatření.

Eva:  Ano, toho jsem si všimla – já, nyní z města (co jsem se narodila na vesnici), stále tak trochu toužím po vymoženostech vesnic a nejednou si všimnu těch kouřových clon, co nad vesničkami leží. Moc nevěřím na legislativní opatření, nicméně je už plno měst a obcí, které se tím zabývají a podporují výměnu topidel za ta ekologická. Myslím, že není moc jiných šancí než vydržet a pokud jste odvážní, možná i se sousedy o tomto problému mluvit – něco pro tu změnu prostě dělat.  Možná jste v důchodu, můžete se domluvit se starostou, zda nemá v plánu podporu výměny topidel, třeba mu i pomoci s nějakou osvětou, vymyšlením projektu … možnosti máme široké a pomalé změny jsou trvalejší … držím pěsti.

Miloslav:  Ano, to bývá problémem současnosti. Lidé se navrací k původním levným zdrojům tepla. Na vsi má mnoho lidí svůj les a tak dřevo za minimální cenu. V minulosti se všude dělala plynofikace a obce na tento způsob vytápění dávaly různé úlevy a výhody. Dnes má ve vsi každý plyn, ale netopí s ním, protože je drahý. Samozřejmě je i na samotné obci motivovat lidi, kteří chtějí topit dřevem nebo pevnými palivy, aby používali kotle s dokonalejším typem spalování.

Linda: V naší lokalitě tento trend ještě plně nenastoupil, zatím se tu stále topí plynem, ale mám strach, že to je jen otázkou času.

Martin:  Bydlím šestým rokem v Praze, vaše problémy s ovzduším vám mohu jen tiše závidět.

Zuzana: NE

Vítězslav:  Tak je to se všemi dotovanými věcmi. Jejich používání se omezí na dobu, dokud jsou dotované, tedy výhodné. Stát investoval obrovské prostředky do plynofikace a propagace na přechod z tuhých paliv na plyn, ale zapomněl lidem říct, že jim stoupnou provozní náklady. Zásoby plynu a jiných surovin nejsou neomezené a využívají se i k politickým a mocenským taktikám států, na jejichž území se nacházejí. Dá se tedy předpokládat, že cena dále poroste a lidé se chovají racionálně. Většina lidí, kteří měli tu možnost, si pro „sichr“ nechala i starý kotel na tuhá paliva a teď při zvýšení cen plynu (ti co preferují vlastní ekonomické zájmy nad ekologickými) topí čím se dá, nejenom suchým dřevem.

 

 

 

 

1 Komentář

  • Jakub

    Odpověď Odpovědět 17.9.2014

    Problém však rozhodně není ve spalování dřeva. To je nejekologičtější možný zdroj tepla. Ve výsledku nula CO2 a při dodržení pravidel topení jen nepatrné množství prachových částic. Popel je hnojivo, naprosto čisté a ekologické. Z komína pak vychází takřka neviditelný proužek světlého koře nebo se dokonce jen tak tetelí vzduch. Jakmile se z komína hodně kouří, je něco špatně. Problém je tak v lidech, topí plasty, levným hnědým uhlím, často mokrým. Do kamen vhodí vše do najdou a ještě oheň dusí z nějaké nesmyslné představy, že tím ušetří. Tohle je největší problém, a osvěta pomůže jen částečně. Dementi, kteří pálí PET lahve žádná osvěta nepřesvědčí, tady je jediná cesta – likvidační pokuty. Je třeba si uvědomit, že lidé, kteří pálí odpadky nás doslova otravují. Pálení odpadků by měl být vysloveně trestný čin obecného ohrožení.

Napište komentář

* Povinné údaje