Jak vyrobit kamenný chodník

Chystáte se na dokončení úprav okolí domu a nevíte jaký materiál použít?

Na trhu je mnoho materiálů, které se dají použít. Každý z nich má své osobité kouzlo. Já jsem se rozhodl po prostudování všech dostupných materiálů a jejich vzhledu použít na dokončení naší zahrady tradiční materiál – kámen. Tato volba pro mne byla vcelku jednoznačná, když jsem si uvědomil jeho nesporné výhody.

Materiál jako je kámen vás vždy nějak zaujme, nikdy není jeden stejný jako druhý a dají se díky němu vytvořit úžasné prvky ve vaší zahradě.

Já jsem se jako v první řadě rozhodl vybudovat vstupní chodník k domu. Jako předloha mi posloužily dávné znalosti mistrů a fotografie.

Než jsem se pustil do samotné realizace, tak jsem si prošel mnohá náměstí a cesty, kde je kámen použitý. Zjistil jsem, že pokládka kamene má svá specifika a zákonitosti. Když jsem to vše absolvoval, pustil jsem se do samotné realizace chodníku.

Při výběru vhodného kamene jsem se zaměřoval na to, aby aspoň jedna strana kamene byla rovná. Tak rovná, aby se dala použít na pochozí horní stranu chodníku. Chodník jsem se rozhodl položit dle starých mistrů přímo na hlínu a vzniklé spáry mezi jednotlivými kameny vyplnit rostlinkou, která se jmenuje Úrazník. Tato rostlinka postupem času krásně zaplní spáry mezi kameny a vzhledem, k tomu, že je nenáročná na údržbu a nepřerůstá do výšky, je přímo ideální k tomuto účelu.

Zprvu jsem si myslel, že tzv.“placáky“ budou ty nejvhodnější. Omyl – byly ty nejméně použitelné. Tyto kameny se kolíbaly a zvedaly. Nedali se pořádně usadit.

7.AJako první jsem si pomocí dvou železných tyčí po stavařku nazývaných jako roxory vytyčil tvar a šířku chodníku. Roxory jsem zatloukl na začátek a na konec chodníku. Pak jsem vzal vodováhu a změřil jsem si výšku chodníku od domu tak, aby chodník byl ve spádu od domu na 1m 1,5 cm. Spád je důležitý, aby se vám voda nedržela u domu. Spád jsem si označil na každém roxoru fixou.

Když jsem měl označený spád, natáhl jsem mezi označené roxory provázek a ten napnul. Provázek jsem pevně přivázal, je důležité, aby nebyl prověšený. Když jsem si změřil výšky, začal jsem s pokládkou.

Navezl jsem si do prostoru chodníku hlínu, kterou jsem rozprostřel tak, aby byla v ploše 4 cm pod hranou provázku. Následně jsem vzal navezené připravený materiál a kameny začal ukládat do připravené hlíny. Nepoužíval jsem placáky, ale normální kameny s jednou rovnou hranou. Bylo jedno, jak byly silné a tvarované. Výhodou pokládky do hlíny je to, že si vždy dokážete udělat na daný kámen místo dle jeho obtisku když jej položíte.

Je to taková odpočinková práce, každý kámen vezmete do ruky a podle jeho tvaru zkusíte určit místo, kam jej uložíte. Měl jsem po ruce i velké kladivo a sekáč, se kterým jsem si kameny mohl upravit, jak jsem potřeboval.

Začal jsem pokládat u provázku. Zde jsem dbal na to, aby kámen měl nášlapnou hranu rovnou a k ní aby byla rovná i boční hrana na jedné straně kamene. Boční hranu jsem použil na zarovnání okraje s provázkem. Kameny jsem zde ukládal tak, že jsem se snažil vršek i stranu dávat do roviny provázku.Tím mi vznikala rovná hrana jako ohraničený konec chodníku.

Stejným způsobem jsem pokračoval i s kameny u domu.

Když jsem položil tyto dva okraje chodníku, začal jsem pokládat kámen přímo mezi položené okraje. Zde jsem se držel výšky položených okrajů a pomocí vodováhy jsem ukládal kameny do výšky podle okrajů.

7.BKdyž jsem měl položeny asi 2 bm chodníku, vzal jsem prokádrovanou hlínu a tu jsem nasypal na vršek chodníku. Nasypanou hlínu jsem po ploše chodníku rozmetal koštětem tak, aby se dostala do vzniklých spár mezi kameny a tím mezery mezi kameny vyplnila. Když byla hlína mezi kameny nasypána, zalil jsem jí vodou. To způsobilo, že se hlína umáčkla a klesla mezi kameny. Tím se vyplnily veškeré mezery. Tento postup jsem opakoval ještě dvakrát, až se mezery mezi kameny zcela zaplnili.

Do takto připravených spár přijde nasázet Úrazník a ten ty spáry krásně vyplní.

Výsledek mne úplně ohromil. Vznikl krásný přírodní chodník, na který jsem pyšný.

Pokud přemýšlíte nad něčím originálním pro vaši zahradu, tak mohu kámen jen vřele doporučit. A po této své zkušenosti se odvažuji říct, že to zvládnete také.

Autor článku: Miloslav Čermák

2 Komentáře

  • Věra

    Odpověď Odpovědět 10.6.2021

    Dobrý den pane Čermáku, jsem moc ráda, že jsem našla Váš článek.
    Ano, chodník je krásný a těším se až budu mít také takový.
    Děkuji Navrátilová

  • Roman

    Odpověď Odpovědět 26.12.2023

    Super inspirace. Jen mám strach, jestli se mi ty krajní kameny nebudou rozjíždět do prostoru, když tam není obrubník.

Napište komentář

* Povinné údaje