Zajímavá výhoda exkluzivní (výhradní) smlouvy

Jakmile se dohodnu s prodávajícím na férové smlouvě o výhradním poskytování realitních služeb, pouštím se plný energie do práce. Připravím nemovitost, pořídím kvalitní fotografie, oslovím poptávající ze své databáze, spustím marketing, inzerci na realitních portálech, nechám natisknout letáky … Udělám maximum proto, abych oslovil co nejvíce zájemců.

Při prohlídkách

Po pár dnech přichází na prohlídky první zájemci. Projdeme celou nemovitost, popíši jim:

 • –  výhody, případné i nevýhody dané nemovitosti
 • –  v jakém je nemovitost technickém stavu
 • –  jaké proběhly rekonstrukce
 • –  seznámím je s lokalitou

Nechám chvíli zájemce, aby vše vstřebali, odpovím na jejich otázky. Dále pokračuji:

 • –  jaký by byl postup v případě jejich zájmu
 • –  kolik činí rezervační záloha
 • –  jak probíhá bezpečný převod nemovitosti a peněz pomocí advokátní kanceláře
 • –  co vše za ně zajistím, o co se nemusí starat

Nyní nastává okamžik, kdy opravdu zájemce donutím zapřemýšlet. Připomínám, abych pro prodávající mohl udělat opravdu maximum a vždy stál na jejich straně, preferuji férovou zprostředkovatelskou smlouvu. Díky této smlouvě nabízím danou nemovitost pouze já.

Jaká je tedy ta zajímavá výhoda ?

Vysvětlím zájemci o tuto nemovitost, že se nemusí obávat situace, kdy rezervační smlouvu může podepsat více zájemců u více realitních kanceláří. Nehrozí tedy, že by zájemce poslal rezervační zálohu kanceláři, která nemá jistotu, zda nemovitost vůbec prodá. U jiné realitní kanceláře může být totiž jiný zájemce, který už rezervační zálohu zaplatil. Nastávají pak často spory mezi prodávajícím, kancelářemi a zájemci. Právníci mezi sebou řeší, kdo podepsal smlouvu dříve, jestli má kancelář s prodávajícím zprostředkovatelskou smlouvu atd. V lepším případě daný zájemce nemovitost koupí, ale o tři měsíce později, než se vše vyřeší. V horším případě zájemce bude čekat několik měsíců na vrácení rezervační zálohy a začne hledat další nemovitost.

Často vidím v očích zájemců údiv a sami mi na prohlídce řeknou, že o tomhle nikdy nepřemýšleli. I tato výhoda bývá impulsem, který vede zájemce k rozhodnutí danou nemovitost koupit. V dnešní době podvodů vyžadují zájemci bezpečnost celého obchodu.

Autor článku: Petr Ejem

2 Komentáře

 • Karel Petržela

  Odpověď Odpovědět 8.12.2014

  Nemyslíte si, že je takový postup rizikový pro případné finance zájemce? Co když zprostředkovatel neuhradí peníze realitní kanceláři, tak pak bude chtít nemovitost zpět, ale zákazník své peníze neuvidí. Známý teď prodával malé stavení přes http://www.pubec.cz a takhle tam nepostupovali a přitom je to renomovaná kancelář.

  • Monika Kořínková

   Odpověď Odpovědět 8.12.2014

   Platí, že realitní kancelář = zprostředkovatel. Do obchodu nevstupuje žádná další strana.

   Pak je celá transakce bezpečná a není se čeho obávat.

Napište komentář

* Povinné údaje