Vyplatí se dům podsklepit?

Připravujeme se na stavbu našeho domu a zvažujeme, jestli se vyplatí budovat pod domem sklep nebo ne? Co myslíte, je to tak finančně náročný nebo se to vyplatí?

 

Monika: Jak myslíte, vyplatí? Záleží, co je pro Vás důležité. Vlastníte sbírku archivního vína, jste nadšený zahrádkář a potřebujete uskladnit zeleninu a ovoce na zimu? Nebo chcete ve sklepě pěstovat žampiony? Pokud máte pro sklep konkrétní využití ( víte, proč ho chcete), pak je vhodné ho stavět, v opačném případě si raději peníze užijte jinak.

Eva: Sklep JE finančně náročný, ale myslím si, že v domech dnes chybí … nicméně ono chybí víc věcí.

Jde o to, na co chcete sklep používat – dám pár příkladů, kdy si myslím, že se tato investice vyplatí:

Pokud budete mít malinký dům – tj. malou obytnou a tedy vytápěnou plochu, možná vám velice pomůže sklepní úložný prostor.

Pokud budete zavařovat, dělat marmelády, a vůbec – mít zásoby ovoce a zeleniny na zimu, tak vám kuchyně běžná v dnešních domech na skladování rozhodně nebude stačit.

Prostě je potřeba zjistit, zda tuto náročnější investici využijete.

Miloslav: Jestli se zabýváte myšlenkou sklepa, počítejte s tím, že Vás jen sklep vyjde finančně jako celá hrubá stavba domu. Záleží však, co se sklepem zamýšlíte.

Linda: K této otázce opravdu nemám co říct, nemám vůbec představu……

Martin: Nikdy jsem dům nestavěl, nemám zkušenosti s budováním sklepu.

Zuzana: Sklep má své kouzlo a funkčnost. Možná spíš promyslete, jestli je nutné ho stavět pod domem, nebo jak to najdeme v starších kulturách vedle domu třeba ve svahu.

Vítězslav:  Mám na věc stejný názor jako ostatní. Především zvažte, jestli se vyplatí Vám – tj. k čemu ho potřebujete. To jestli se vyplatí finančně je pak otázkou až v druhé řadě. Dejte si na papír všechna plus a mínus a hned budete vědět, jak na tom jste.

1 Komentář

  • Fritak

    Odpověď Odpovědět 30.9.2014

    Ano! Už jen z toho důvodu, že se tam krásně budou skladovat krámy, co nikdo nepotřebuje.

Napište komentář

* Povinné údaje