Víkendový klid – omezení hluku

Poslední dobou se stále častěji setkávám s dovoláváním se „víkendového klidu“ v příměstské lokalitě, kde mám postavený rodinný dům. Především se jedná o omezení hluku sekaček na trávu či pracovního nářadí – pila na dřevo, rozbruška. Jaký na to máte názor?

 

Monika:  Popravdě – nejednoznačný. Také bydlím na vesnici a chápu, že práce na zahradě a budování kolem domu se bez hluku neobejdou. Je to pro život na vsi stejně přirozené jako štěkání sousedovic psa nebo kokrhání kohouta (toho jsem mimochodem už dlouho neslyšela). Určitá míra tolerance je potřeba, nicméně když je něco nad jistou „obecnou normou“, ozvu se.  Ale paušálně přikázat, že např. v neděli bude všude klid, mi přijde přitažené za vlasy. Navíc se domnívám se, že tuto možnost ani naše zákony neumožňují.

Eva: To je problém, který řešíme také. Bydlíme v zástavbě rodinných domů ve městě  a naši sousedi buď pracují doma nebo jsou v důchodu – stihnou tedy vše udělat v týdnu. My, kteří máme čas na sekání trávy pouze o víkendu, jsme sem tam terčem jejich kritiky. Já osobně nejsem na hluky přecitlivělá, a vím, že tyto práce mohou být pro mnohé relaxací, tak s tím problém nemám. Na druhou stranu to beru tak, že pokud to jde, měli bychom si zejména se sousedy vyjít vstříc.

Miloslav: Tato otázka mně připomněla jeden článek, který jsem před nějakou dobou napsal. Článek přesně popisuje, jak si těmi anglicky střiženými dvorky přiděláváme práci.  Přátelství a dobré vztahy mezi sousedy jsou velmi důležité. S tím je spojena i ohleduplnost k okolí. Co nechci, aby mi dělali druzí, sám nedělám. Myslím tím řezání pilou v 7 ráno v neděli, atd. Každý by si měl uvědomit, že jak se on bude chovat k okolí, tak se okolí bude chovat k němu. Na druhou stranu je třeba vzít v úvahu, že i údržba zahrady se musí někdy dělat.

Linda:  Já také preferuji tiché víkendy, nejvíce jsem po tom toužila, když byly děti malé a ke každému nastartování sekačky, či řezání polen se přidal dětský pláč….ale na druhé straně chápu pracující, kteří opravdu nemají kdy jindy pečovat o svůj dům…jenom, kéž by to šlo mimo polední klid a brzkou ranní hodinu.…..

Martin:  V praxi jsem se s víkendovým klidem ještě nesetkal. Žádný zákon tento termín neupravuje, lze ho stanovit pouze místními vyhláškami Vaší obce, nebo městské části. Můj názor je, že by víkendový klid neměl být stanovovaný zastupiteli, ale toto rozhodnutí by mělo zůstat v rukou samotných lidí (sousedů) a na jejich vzájemné domluvě.

Zuzana:  Vše je o komunikaci mezi lidmi, jak v panelácích, tak v rodinných domcích.

Vítězslav: Myslím si, že tento problém řeší především lidé, kteří se na vesnici přistěhovali nebo ti kteří se tam jezdí rekreovat. Je jasné, že práce kolem domu a zahrady, které se prostě udělat musí, každý dělá až po práci, většinou tedy o víkendu. Pokud Vás soused nebudí v noci řezáním dřeva a práce provádí v obecně přijatelném čase, nezbývá, než se tímto faktem smířit.

1 Komentář

  • Jan krejčiček

    Odpověď Odpovědět 9.8.2020

    V Neděli v panelaku mohu vrtat.

Napište komentář

* Povinné údaje