Tipy pro krásnou a funkční halu

Funkce

Představme si halu, která vypadá útulně, neválí se v ní tašky, boty, svršky a přitom Vás to nestojí moc práce. Když je dobře vymyšlená, všechno toto může být snadnou realitou. Pro ukládání věcí je samozřejmě lepší přilehlá místnost sloužící jako šatna, pokud ji ale nemáme k dispozici, velká skříň je k nezaplacení.

Několikrát jsem dokonce navrhovala vestavěnou (a nenápadnou) skříňovou sestavu v sousedním obýváku, protože svršky je potřeba někam uklidit. V hale v ideálním případě může zůstat věšák na věci návštěvy nebo na mokré svršky rodiny v deštivém počasí. Nedílnou součástí je zrcadlo a skříňky na drobnosti, jako jsou klíče, deštníky apod….

Sezení pro pohodlné obouvání, police na boty a  případně nějaká osobní věc, jako je např. rodinná fotografie z ní udělají opravdový vstup do Vašeho domu.

 

Vzhled

Pár nejdůležitějších tipů:

… malou halu opticky zvětší zrcadlo o co největší ploše, může být na dveřích skříně či nalepené na stěně

podlaha nejlépe z dlažby (dobře se myje), do dlažby můžeme integrovat čistící zónu, rohožka sice také splní svoji funkci, ale hlavně v rodinách s malými dětmi je praktická větší plocha čistící zóny. Je možné zakoupit speciální koberce počínaje levnějšími, které vzhledově vyhovují a plní výborně svoji funkci až po dražší, vzhledově luxusní, např. jako stříhaný kokosový koberec v krásných odstínech. Já preferuji čistící zónu v celé ploše haly.

… pro ukládání věcí je skvělá šatna nebo skříň, je ovšem nutné, aby nějak „vypadaly“ – posuvné dveře, které se prodávají ve skříňových studiích jsou praktické do malého prostoru, ale pozor, zaberou v hloubce skříně 10-15 cm, takže je potřeba počítat s prostorem hl. 60 cm a dalším místem na dveře. Otvírací dveře skříně jsou vzhledově pěknější, nenechte se však zlákat barevnými divokými kombinacemi.

… lepší je nechat vyniknout raději soliterní kousky – jako třeba věšák pro hosty INNO OKA (na obrázku)

 4.a4.b

Prostorové požadavky

Hala může být úplně malinká a funkční, stejně tak jako velká a útulná – je těžké určit minimální a maximální prostor, nicméně pár čísel si tady můžeme uvést.

Jak už jsem zmínila, šatní skříň na kabáty je hluboká 60 cm, pokud má posuvná křídla, potřebujeme na ni ještě cca o 10-15cm víc.

Pro botník stačí cca 35 cm hloubky – poměřte se svými botami.

Stejně tak i pro doplňky jako jsou čepice, šály atd. bude dostatečná hloubka 35 cm.

Pokud máte možnost odebrat z místnosti např. 1m, můžete nějakou posuvnou stěnou oddělit skladovací prostor, kde umístíte tyče na kabáty, police na boty a pohodlně se sem vejdou i sportovní potřeby a další věci, které potřebujete uskladnit.

Pro několik realizací vstupních hal (v bytě stejně jako v rodinném domě) jsem zvolila lavici, pod kterou se dají naskládat boty, pár věšáků na kabáty hostů a skříňky na drobnosti – v obou případech je hlavní skladovací prostor jinde- lavice jsou hluboké 35-45 cm, vysoké 40 cm.

Příště se podíváme do kuchyně a do té doby se mějte krásně.

autor článku: Eva Beránková

Napište komentář

* Povinné údaje