Stavba online 16.díl – Povrchy podlah a stěn

Když stavíte dům, máte stavbu do chvíle, než položíte podlahy a nalepíte obklady. Od tohoto okamžiku…..máte domov. Je to jako mávnutím kouzelného proutku, interiér domu se vyloupne a naplno ukáže, co v něm je. Až budete stavět, zkuste se na tento okamžik soustředit, protože je opravdu výjimečný.

Povrchy jsou to, co dodá domu atmosféru. Jsou tím, co bude prostupovat celým interiérem a stane se základem pro další zařizování. A proto by měly korespondovat s celým domem, ale také se svým majitelem, se svými obyvateli. Ptáte se, jak to děláme, když budoucí obyvatele neznáme? Jednoduše……děláme to tak, jako bychom v domě měli bydlet sami. Děláme to tak, aby se nám domy líbily, aby byly nadčasově zařízené a bylo nám v nich příjemně.

Pojďme se tedy podívat na to, jak se z té naší stavby stal domov. V článku, který se věnoval skladbě podlah, jsme skončili vrstvou samonivelační stěrky a na ni teď navážeme.

znivelovaná podlaha v jídelně

znivelovaná podlaha v jídelně

dokončená podlaha v jídelně

dokončená podlaha v jídelně

Samonivelační stěrka vyrovnala drobné nerovnosti povrchu podlahy, což je důležité pro pokládku vrchní vrstvy podlahy a její dlouhé životnosti. V technické místnosti, koupelně, na WC, v zádveří a v prostoru kuchyně jsme položili dlažbu a obklady. V obytných místnostech a hale dostala slovo plovoucí podlaha.

Jak jsme postupovali při pokládce dlažby a obkladů?

– v mokrých provozech jsme podlahu i stěny natřeli hydroizolační vrstvou, která zabrání prostupu vlhkosti do nosných konstrukcí domu.

začínáme obkladem

začínáme obkladem

šedý kámen a čistá bílá

šedý kámen a čistá bílá

detail obložení okna v koupelně

detail obložení okna v koupelně

– nejdříve lepíme obklady a to odspodu. První řadu založíme hodně přesně, s maximální precizností a pak další řady až do požadované výšky. Kombinovali jsme 2 druhy obkladů – rozdílné jak barvou, tak rozměrem – základem je velkoformátový rektifikovaný obklad se strukturou kamene a doplňují ho čisté bílé obdélníkové dlaždice. Pro první dům jsme zvolili barvu kamene béžovou, pro druhý šedou. Barevné obklady jsou vždy u vany a sprchového koutu, bílá v druhé polovině koupelny. Rektifikovaný obklad ( má rovnou hranu a je přesnější ) se může pokládat s minimálními spárami – my obkládali se spárami 1,5mm.

– poté jsme položili dlažbu – samozřejmě na znivelovaný povrch ošetřený hydroizolačním nátěrem.

– po položení dlažby jsme celou koupelnu vyspárovali. Použili jsme jednotnou barvu spárovačky na celou koupelnu.

– otvory pro radiátory, zásuvky a vypínače jsme vrtali korunkovým vrtákem.

– okenní parapet jsme z důvodu jednotného vzhledu a praktické užitnosti také obložili.

– k začištění hran jsme instalovali hliníkové eloxované lišty

obložená koupelna

obložená koupelna

Jak jsme pokládali plovoucí podlahu?

– 1. vrstvou je parozábrana – neprodyšná černá folie, která zabrání prostupu vlhkosti do plovoucí podlahy. Spoje se u parozábrany překládají a přelepují speciální hliníkovou páskou. Parozábrana se „ohýbá“ až na zeď, tak aby v místnosti vytvořila jakýsi „bazén“. Ve výsledku je tato zvednutá část zaříznuta a schována za podlahovými lištami.

– 2. vrstvou je podložka s tvrzeného polystyrenu, která se pokládá po celé ploše místnosti v jedné vrstvě (nepřekládají se u ní spoje). Tato vrstva tlumí hluk, vytváří měkkou podložku a chrání samotnou plovoucí podlahu.

– 3. vrstva je již nášlapná = lamely plovoucí podlahy. Ty se skládají tak, aby byly po celé ploše místnosti s 10mm mezerou obíhající celý obvod místnosti. Vznikne tak dilatační spára, která vyrovnává objemové změny podlahy vlivem teploty a vzdušné vlhkosti. Samotná pokládka lamel je snadná – mají pero a drážku, jednoduše do sebe „zacvaknou“.

– nakonec zbývá zaříznout parozábranu, a připevnit lišty. Ty slouží k zakrytí obvodové spáry a v našem případě, kdy jsme použili plastové lišty s kanálkem, mohou být použité i pro případný dodatečný rozvod kabeláže. Lišty se kotví do zdi z důvodu zachování dilatační spáry.

skladba plovoucí podlahy

skladba plovoucí podlahy

plastová lišta s kanálkem

plastová lišta s kanálkem

Máme hotovo?

Je to změna. Ohromná! Máme tu najednou dům, který má svou tvář nejen zvenku, ale i zevnitř. Dům, který mi přirostl k srdci a bude mi líto se s ním rozloučit. Dům, který už pomalu vyhlíží svého nového majitele.

Ale náš seriál ještě nekončí. Zbývá doladit pár detailů uvnitř a venku položit dlažbu na nájezdech a terase. A taky – postavit pergolu! Tak zase příště……

autor článku : Monika Kořínková

4 Komentáře

 • Dobrý den,

  to vypadá perfektně. Bude i díl o rekonstrukce střech? Přemýšlím s partnerkou o rekonstrukci střech v městě Pardubice a vybrali jsme firmu

  http://www.tesarstvistryka.com/

  která se zabývá rekonstrukce střech Pardubice. Tak doufám, že to bude to co chceme. Nejdřív ale, bychom si o tom něco rádi přečetli.

  Koudelka

  • Monika Kořínková

   Odpověď Odpovědět 30.11.2015

   Seriál dokumentuje novostavbu, takže tady se rekonstrukce střechy neobjeví. Můžu však doporučit osvědčenou firmu z Pardubicka – http://www.strechysoudek.cz/
   na kterou je spolehnutí a odvádí kvalitní práci. Přeju, ať se daří. Monika K.

Napište komentář

* Povinné údaje