Romantika u krbu aneb jak si zařídit energetickou soběstačnost

Od dětství jsem milovala přírodu a nikdy jsem nechtěla bydlet v bytě. Ti, kdo měli možnost jako dítě bydlet v domě se zahrádkou, si v dospělosti možná těžko zvykají na omezený prostor a nemožnost užívat si třeba jarního sluníčka na vlastní zahrádce, pokud nyní žijí v bytě. Proto, když jsem se už na vysoké rozhodovala, zda si pořídím nový byt nebo postupně zrekonstruuji starý dům, okamžitě jsem se rozhodla pro rekonstrukci domu s velkou zahradou.

 Japonský topol na dřevoA protože můj otec je velký kutil a sám opravuje starý mlýn a téměř jednohektarový pozemek, není mi jakákoliv práce na zahradě či domě cizí a beru to jako velkou zábavu a výzvu.

Proto jsem si bez dlouhého přemýšlení pořídila krbová kamna, i přesto, že můj dům se nachází téměř v centru města. Topit plynem je fajn, ale oheň z krbu je něco naprosto úžasného a podívaná do rozpáleného krbu je k nezaplacení. Nehledě na to, že teplo z krbu je daleko příjemnější nežli teplo z plynu nebo elektřiny.

Jak získat levné dřevo do krbu?

Můj sen se splnil a první sezonu jsem si užívala o sto šest tepla z krbu. Otec se se mnou podělil o zásoby dříví, které měl z likvidace náletových dřevin. Jenže dřeva jsem měla tak akorát na jednu sezonu. A protože se vždy snažím najít cestu jak být nejméně na čemkoliv závislá, začala jsem hledat alternativy, jak se dostat rychle, levně a nastálo k vlastnímu dřevu. Objevila jsem řešení v podobě rychle rostoucího stromu japonského topolu.

Jak se dá japonský topol využít pro samozásobení dřevem?

Japonský topol růstJaponský topol byl speciálně vyšlechtěn pro vysoký dřevní výnos a rychlý růst. Jednoduše řečeno to znamená, že neskutečně rychle roste a za 5 let po vysazení ho můžete sklízet na dřevo. Má více jak 95% ujímavost, to znamená že 9 z 10 vysazených sazenic se ujme. Není náročný na kvalitu půdy ani na hnojení či údržbu.

Pokud mu zajistíte odplevelené místo na pozemku a sluníčko , odvděčí se vám rychlým růstem. Za 5 let je možné jej sklízet na dřevo, tedy na špalíčky o průměru cca 15 až 25 centimetrů, podle kvality půdy. Jeho dřevo je podobné smrkovému, je měkké a zatopíte si s ním dobře. Je důležité nechat ho alespoň 1 rok od sklizně vyschnout.

Japonský topol jako perpetuum mobile a dřevo na celý život

OLYMPUS DIGITAL CAMERA A to není všechno. Obrovskou a nespornou výhodou je, že ho vysadíte jen jednou, ale sklízet na dřevo ho můžete opakovaně až pět krát, protože znovu obroste! To znamená, že po seřezání kmene vyhodí nový šlahoun, neboli prýt a roste znovu a znovu. A vy ho za pár let můžete zase sklidit na dřevo. Takže při investici pár korun získáte levné palivo do krbu nebo také rychlý živý plot, na který se japonský topol hojně využívá.

Moje volba proto byla jasná. Na své zahradě jsem si vysadila topoly jako živý plot a následně pro využití na levné dřevo. Japonský topol mě uchvátil natolik, že jsem v roce 2010 založila vlastní společnost zabývající se pěstováním rychle rostoucích dřevin, konkrétně japonských topolů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dnes pěstujeme japonské topoly na 14 ti hektarech ploch. Těší nás, že jsme tak mohli vytvořit nejen příležitost mít vlastní levné dřevo a díky prodeji sadby to umožnit i ostatním lidem, ale plantáže topolů navíc vytváří remízky a úkryt pro zvěř jako jsou zajíci, křepelky, srnčí a jiná zvířátka.

Je to skvělý pocit, když víte, že děláte nejen něco pro sebe, ale také pro přírodu.

autor článku : Lucie Lipovská

Napište komentář

* Povinné údaje