Reportáž : Uprostřed města roste zeměloď

Přímo v srdci Prahy, v samé blízkosti městského ruchu, kousek od bytových domů a zimního stadionu vzniká nová stavba, která jako by sem ani nepatřila. Ukrytá v zeleni zahrádkářské kolonie roste Zeměloďka.

Domek, který je soběstačný, nezávislý na inženýrských sítích a  využívající odpad coby stavební materiál .

Stavba začala letos v červenci a dnes po 2 měsících  práce stojí obvodové zdi a je založený věnec, který ponese střechu.  Každý den se tu schází parta dobrovolníků a pod vedením manželů Pospíšilových, kteří se technologii naučili přímo od Michaela Reynoldse na svém sedmiměsíčním pobytu v USA, stavba pomalu roste. Je zajímavé vidět, jak vzniká – stěny z pneumatik plných zhutněné zeminy (mimochodem:  Tipnete si, kolik kilo zeminy se vejde do jedné běžné pneumatiky ? – prozradím na konci článku),  věnec ze 1700 ks  plechovek posbíraných na Gay Pride festivalu,  magické světélkující stěny   z obyčejných skleněných lahví, kompostové vytápění,  kořenová čistička, aquaponický systém, permakulturní zahrada a mnoho dalšího.

Na první pohled máte pocit, že je to jeden velký chaos, hromady hlíny, pneumatiky navrstvené na sobě „by očko“, tuhle hromada plechovek, tam zase pár zavařovaček způli naplněných vodou.  Mezi tím se pohybují lidé, kteří staví za pomocí vlastních rukou a nohou bez  jakéhokoliv elektrického náčiní a strojů.  Záhy však zjistíte, že to tak docela chaos není. Zaměření každé řady zdi laserovým nivelačním přístrojem mi tu přijde jako z jiného světa. Míša Pospíšilová hlídá každý milimetr a tak, přestože se to nezdá, leckterý zedník by před přesností stavby mohl smeknout.

Za zmínku také stojí způsob, kterým veškerý materiál na stavbu putuje – vše ručně donesené  úzkou pěšinkou mezi zahrádkami. Než se dostanete od vstupní branky k Zeměloďce urazíte asi 100 metrů klikatící se stezkou. Výkopové práce jsou  prováděny pouze za pomocí  krumpáče a lopaty – ani malý bagr  by neprojel.

Vidíte zde stavbu online, rodící se. Jste v srdci dění.  Tady se za jeden den naučíte více  než nad knížkami za celý týden a to můžete třeba „jen“ šlapat jílovou směs  a  vyplňovat  mezery mezi pneumatikami, jak to dělala při naší návštěvě Magda – jedna z dobrovolnic.

Možnost  podílet se na stavbě Zeměloďky má každý. Rádi se s Vámi o své know-how podělí a jsem si jistá, že tu budete ve společnosti fajn lidí.  Stejně tak rádi Vás tu uvidí jako návštěvníka.  Naším  skvělým průvodcem  a báječným společníkem byl Pavel Příhoda. „Cílem je vytvořit místo setkávání a tvoření. Chceme ukázat veřejnosti,  jak zeměloď funguje a věříme, že další projekty budou následovat.“    Pozor na něj!  Dokáže Vás svým nadšením nakazit!

Abych nezapomněla:  1 pneumatika plná zhutněné zeminy váží 150-200kg. A Míša Pospíšilová ji dokáže naplnit za půl hodiny!

autor článku : Monika Kořínková

Napište komentář

* Povinné údaje