Reklamace v případě koupě nemovitosti

Nový občanský zákoník je již měsíc v platnosti. Některé změny začaly mít účinnost neprodleně, jiné se projeví po delší době.

Jednou ze změn, které se významně dotýkají nemovitostí je poskytování záruky a odpovědnosti za skryté vady, které zakládají nárok na reklamaci.

Jedná se o dva rozdílné pojmy a dvě rozdílné odpovědnosti prodávajícího.

Odpovědnost za vady:

Jedná se o skryté vady na nemovitosti, které v době převzetí nebylo možné zjistit a k jejich zjištění došlo, až po delší době užíváním nemovitosti.  Typickým příkladem je například nefunkční radiátor – v dubnu,  kdy nemovitost přebíráte, jeho funkčnost neověřujete  a zjistíte, že nefunguje až začátkem topné sezóny na podzim. V takovém případě byl radiátor s největší pravděpodobností nefunkční již ve chvíli převzetí nemovitosti a vám vzniká nárok na jeho bezplatnou výměnu.

V loňském roce mohl kupující uplatnit u prodávajícího tyto skryté vady pouze šest měsíců od nabytí nemovitosti. Na odhalení všech skrytých vad, které se mohou projevit právě v průběhu celého ročního období, mohla být tato lhůta nedostatečná. Od Nového roku se tato lhůta prodlužuje na 5 let, kdy lze nemovitost  reklamovat.  Jedním dechem je však nutné říct, že kupující má povinnost prokázat, že reklamace se týká skrytých vad, které nebyly v okamžiku koupě patrné a nejsou výsledkem nesprávného užívání a údržby či běžného opotřebení.

Na první pohled se zdá, že tato úprava v Občanském zákoníku přináší významnou změnu k lepšímu pro kupujícího. Na druhou stranu se však nemohu zbavit dojmu, že se jedná o změnu, která věrně dostojí přísloví „ Vlk se nažral a koza zůstala celá“.  Souhlasím s tím, že pokud neproběhne celé roční období, tak se skrytá vada nestihne ani projevit, a proto by v tomto ohledu byla dostatečná lhůta na reklamaci skrytých vad v délce 2 let. 5-letá lhůta je již více méně mimo reálný život. Uplatňovat a dokazovat skryté vady po 4 letech od převzetí nemovitosti je tak trochu sci fi.

Záruka:

Její podstatou je, že narozdíl od odpovědnosti za vady neručí prodávající jen za to, že prodávaná věc má určité vlastnosti v době jejího předání kupujícímu, ale že si je také po určitou dobu uchová. Tato doba se pak nazývá „záruční doba“. Záruční doba představuje pro kupujícího jistou výhodu  spočívající v tom, že jejím poskytnutím prodávající odpovídá za větší okruh vad (za ty, které existují v době předání věci, a dále za ty, které v průběhu záruční doby teprve vzniknou) a zároveň kupujícímu odpadají starosti s prokazováním, kdy přesně vada vznikla.

A jak na záruku myslí novela  Občanského  zákoníku ?

Nijak. Zákonná  záruční doba není novelou specifikována a zaručena. Je tedy na každém kupujícím, aby se s prodávajícím na délce jejího trvání dohodl. Pokud tak neučiní a po půl roce užívání nemovitosti bude chtít reklamovat netěsnící baterii v koupelně či bojler, který přestal ohřívat  vodu, spláče nad výdělkem.

 

Při koupi nemovitosti se určitě vyplatí prostudovat si podrobně kupní smlouvu, být při jejím připomínkování aktivní, nebát se zeptat a nenechat se odbýt. Nic neříkající odpovědi  typu „na to myslí zákon, odpovědnost za vady se prodloužila dokonce na 5 let“ vám v následných jednáních při vyřizování reklamací nepomohou.  Rozhodně se neváhejte o případných nejasnostech poradit se  svým právníkem – jistě,  zadarmo to nebude, ale budete mít jistotu, že všechna případná rizika máte rozumně ošetřena.

autor článku : Monika Kořínková

68 Komentářů

  • Michal Dvořák

    Odpověď Odpovědět 28.10.2015

    Dobrý den,
    Koupili jsme s přítelkyní baráček po částečné rekonstrukci. Bývalí majitelé nás ujišťovali, že je vše v pořádku a domek je zcela odizolován. Tomu nasvědčovaly i zvednuté podlahy pokojích kromě chodeb. Domek jsme kupovali v létě ( teploty okolo 25-30 stupňů) a v chodbách na zdech byl palubkový obklad do výšky cca 120 cm. Po nastěhování jsme odstranili palubky. Bylo vidět zpuchřelou omítku na několika místech. O měsíc později, jakmile začalo venku pršet, zdi začaly od podlah vlhnout. Upozornili jsme na to jak minulé majitele, tak i realitní agentku, která pořídila i fotodokumentaci. Chci se zeptat zda máme právo a šanci na uznání reklamace i když v kupní smlouvě není nic o celkovém odizolování zdiva? Bere se suchá nemovitost jako samozřejmost, nebo máme smůlu když stav zdiva (izolace) není nikde uveden?

    Mockrát děkuji za odpověď a případnou radu.

    S pozdravem Michal Dvořák

    • Monika Kořínková

      Odpověď Odpovědět 1.11.2015

      Dobrý den,
      při koupi starší nemovitosti se bere za to, že ji kupujete ve stavu v jakém je – tedy ve stavu opotřebení. Pokud není ve smlouvě jasně uvedeno, že je stavba odizolována a tudíž suchá, bohužel nemáte v ruce žádný důkaz, že vás prodávající uvedl úmyslně v omyl. Prokázání této skutečnosti svědectvím třetí osoby ( např. realitního makléře) a možná šance uspění u soudního řízení je již věcí odborné rady specializovaného právníka. Osobně si však nemyslím, že je to to nejlepší řešení. Podobné případy jsou poměrně časté a nejlépe jim zamezí inspekce nemovitosti před její koupí. Přeji hodně štěstí a pevné nervy. MK

      • Dana Vašková

        Odpověď Odpovědět 20.8.2017

        Koupila jsem byt.Při prohlídce mi bylo řečeno,že tři nad sebou bydlící nájemníci jsou napojeni do jednoho komínu a já se budu muset přemostit do jiného komínu,z kotle v koupelně.Ten mi byl ukázán.Konkrétní komín.Kotel měl být v pořádku,v provozu pouze jednu sezónu.Chtěla jsem ke kotli revizní zprávy a dokumentaci.(V kupní smlouvě jsem toto bohužel opomenula.)Po urgencích u realitní kanceláře mi byl vydán protokol o revizi komínu.(Toto a revizi na kotel jsem požadovala i u majitele bytu a to do doby zavkladování a změny majitele.)Kromě revize komínu jsem neobdržela nic.Po zavkladování jsem si byla vyzvednout klíče od půdy a k nim jsem dostala celou složku ke kotli a komínu.Prostě zadrželi dokumenty.(Majitel je tam donesl po obdržení mého doporučeného dopisu,který jsem mu zaslala během vkladu na katastru.)Po zavkladování jsem začala shánět kominíka na přemostění kouřovodu.Přišel,strčil kameru do komínu a zjistil,že 21 m je zasypaných sutí.Pak přišel revizní technik na plynový kotel.Byl pověšený ve špatné výšce,nad vanou a byl nebezpečný ohledně zplodin,malý prostor,kotel do tohoto prostoru zcela nevhodný.Zakázal mi ho používat.
        Vzhledem k tomu,že jsem spěchala s přestěhováním,mi toto způsobilo velmi velké komplikace.Po domluvě s bývalým majitelem,jsem dostala peníze na nový kotel,ale vložkování komínu a nafta a dojíždění a zpoždění stěhování mi udělalo velkou čáru přes rozpočet.
        Mohu vznést stížnost na realitní kancelář za zadržování dokumentů a také mi od nich bylo následně v telefonu sděleno,že si mohu jít stěžovat na nádraží.Ve složce byly revize na kotel,na komín,evidentně řemeslníci nedělali svoji práci dobře,jinak by přišli na všechny závady.Mám požadovat vyrovnání za skryté vady na majiteli a on potom na těchto neuvěřitelně lajdáckých řemeslnících?

        Moc se omlouvám za formu meilu.Kdyby jste byla tak hodná a poradila mi,jak dál postupovat.

        V kupní smlouvě o tomto nic není,protože jsem neměla s sebou kominíka ani plynaře.Šlo pouze o protažení kouřovodu do jiného komínu.A s tím jsem souhlasila.Myslím si,že ani majitel o těchto vadách nic nevěděl.Ale jsou to velice nákladné opravy.

        Moc Vám děkuji za ochotu a případnou odpověď.
        Vašková.

  • Procházková

    Odpověď Odpovědět 13.12.2015

    Dobrý den. V září jsme koupili baráček, prodávající nám řekla že je v pořádku jenom časem vyměnit baterie jsme tu čtvrtý měsíc a už jsme našli plno skrytých vad o kterých nám neřekli. A to hlavní makléřka nám řekla že časem to bude chtít novou střechu a majitelka že krovy vše je v pořádku jenom novou krytinu nebo plech a to je tak cena 30 000kč. Na pudu se nedalo dostat jednak nebyl žebřík a že se tam nedostaneme. Byl tady pán který nám řekl že střechu udělá ale komplet novou trámy se rozpadají dřevomorka a cena 300 000 pozvali jsme více odborníku ,všechny řekli to samé. Nevíme co dál a na koho se obrátit. Barák byl už tak dost drahý. Děkuji za odpověd. Máme právo kouknout na odhadní cenu? Dáša

    • Monika Kořínková

      Odpověď Odpovědět 21.12.2015

      Dobrý den,

      je to obdobný problém jako v předchozím dotazu. Pokud není ve smlouvě prodávajícím přesně garantován stav střechy, pak jste nemovitost koupili ve stavu, v jakém byla v okamžiku prodeje a s tímto stavem jste souhlasili svým podpisem. Nejedná se o skrytou vadu ani reklamaci. V této chvíli vám bohužel již nezbude pravděpodobně nic jiného, než do opravy střechy investovat. Lidsky chápu Vaši situaci a vím jaké je to rozčarování…proto Vám přeji, aby se již nic zásadního na domku neobjevilo a vy jste tam žili rádi a spokojeně.

  • Vladimír

    Odpověď Odpovědět 15.6.2016

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak je to s odpovědností za vzniklé škody, když majitelka domu tvrdí že jí statik řekl že dům může spadnout, ale nemá písemné rozhodnutí a v bance znalec tvrdí že dům je v pořádku jak je to s odpovědností za škodu ? Majitelka mi tvrdí, že když na mě dům spadne v době jednoho roku od podepsání kupní smlouvy tak zodpovědnost jde na ní ? je to tak ?

    Děkuji
    Vladimír

    • Monika Kořínková

      Odpověď Odpovědět 21.6.2016

      Dobrý den Vladimíre,

      netuším, jestli máte u nemovitosti teprve před podpisem smlouvy nebo už jste ji koupil. Každopádně bych byla při objevení se takových nesrovnalostí velmi opatrná a možná se raději poohlédla někde jinde. Na druhou stranu majitelka hodnotí nemovitost hůře a pravděpodobně by si i ve smlouvě vymínila zhodnocení stavu nemovitosti – k demolici a tak se zbavila odpovědnosti za případnou nehodu. Ta by pak byla plně na vás.

  • Jana

    Odpověď Odpovědět 17.6.2016

    Dobrý den, koupili jsme domek a po prvním dešti jsme zjistili, že voda z garáže neodtéká a část vody stéká na sousední pozemek a částečně také zatéká do garáže. Další závadou, kterou dle nás, nebylo možné odhalit předem je, že jeden z bojlerů má porouchaný termostat, a bojler se proto přehřívá. Jedná se o skryté vadu, kterou je možné reklamovat? Děkuji za odpověď a zdravím Vás,
    Jana

    • Monika Kořínková

      Odpověď Odpovědět 21.6.2016

      Dobrý den Jano,

      ohledně termostatu u bojleru je situace naprosto průkazná, dejte vědět prodávajícímu závadu, co nejdříve – myslím, že by neměl být v nápravě problém.
      Ohledně střechy je to složitější, pravděpodobně budete potřebovat znalecký posudek a tvrdé lokty při vyjednávání. Znalec vám také poradí, jak případně postupovat dále.

  • Liana Křempková

    Odpověď Odpovědět 8.7.2016

    Dobrý den,

    koupili jsme s přítelem byt v domě, nově rekonstruovaný v domě 4 bytové jednotky, nádvoří s věcným břemenem. Bydlíme tam cca rok. Po cca 3 měsících bydlení jsme měli vodu ve sklepě a zjistili jsme, že kanalizace je řešená formou žumpy s přepadem a když více zaprší, či v zimě začne tát sníh přepad nestíhá a vše teče do sklepa. Trubky, které vedou z žumpy nám vyčistili, odmítli nám ale žumpu vyčerpat z důvodu nálezu olejů a jiných motorových, tekutých paliv v žumpě. (nazvali to časovanou ekologickou bombou).Při koupi jsme kontrolovali potrubí ve sklepě, které sice nově udělané je, ale nikdo nevěděl, že neteče přímo do městské kanalizace, nýbrž do žumpy.Sousedi říkali, že tam byl kdysi autoservis.Realitní kancelář, která nám byt prodávala o tom nevěděla, bývalý majitel byl obeznámen se situací ale zatím se nevyjádřil.

    A dále střecha. Po cca 3 měsících začalo při větších deštích zatékat na chodbu a do jednoho z bytů v domě.

    Dá se s tím něco dělat? Máme nárok na odstranění vad, které by uhradil bývalý majitel?

    • Dobrý den Liano,

      odkážu Vás stejně jako při předchozích dotazech na odborníka – znalce, který posoudí, zda se jedná o vadu skrytou či máte postupovat v rámci reklamačního řízení. Také záleží, jak byla postavena kupní smlouva. Tyto případy jsou velmi individuální a svou roli hraje velmi mnoho faktorů na to, abych Vám byla schopna tímto způsobem konkrétně poradit.
      Každopádně držím palce, ať se vše vyřeší k Vaší spokojenosti.

  • Mlan

    Odpověď Odpovědět 18.7.2016

    Dobrý de,

    prodali jsme R.D.,přes real.kancelář,bude to za dva měsíce rok. Kupujicí se ,ozval se skrytou závadou o které nemáme tušení,mokrá zeď v pokojíčku sousedící s koupelnou,R.D je cca 5 let starý.ve smlouvě je paragraf 2129.Jak se mám bránit,když jsem nevěděla o ničem a co se představuje pod skrytou závadou?
    Děkuji moc za odpověď.

    • Monika Kořínková

      Odpověď Odpovědět 26.7.2016

      Dobrý den,

      bohužel se na tyto záležitosti nespecializuji ( nejsem právník a neznám znění jednotlivých pafagrafů zákona) a tak nedokáži fundovaně odpovědět. Nejlepší je obrátit se na právní kancelář, která se nemovitostmi aktivně zabývá. Tam vám poradí nejlépe. S pozdravem
      Monika Kořínková

  • Daniel Pokorný

    Odpověď Odpovědět 22.8.2016

    Dobrý den,

    minulý rok jsem v záři koupili nemovitost. Při koupi nám byly sděleny drobné vady, se kterými jsme neměli problém, vzhledem k tomu, že se jednalo o koupi domu cca 15 let starého. Koncem října jsem začali topit, ještě před tím, jsem ale požádal revizního technika na kotle o prohlídku kotle. Tento technik přijel a řekl, že námi koupenou nemovitost zná, a že dokud neprovedeme kompletní čištění systému, nebude se o kotel starat a ani jej prohlížet, že staré majitele na toto několikrát upozornil. Kontaktoval jsem bývalou majitelku a ta mi řekla, že o problému ví, ale že to neřešili. A mě ani nesdělili. Nechal jsem tedy vyčistit topný systém specializovanou firmou. Toto mělo trvat cca 3-4 týdny. Po 3 dnech však topení přestalo úplně topit a musel jsem volat firmu znovu. Firma kompletně vypustila topný systém, z kterého „tekla“ černá voda mající hustotu logru od kávy. Proto firma napustila čistící přípravek znovu. Po 3 týdnech fungování tohoto přípravku firma znovu dojela a napustila topný systém novou topnou látkou. Poté přijel servisní technik a sdělil mi, že kotel je v kritickém stavu a musí být okamžitě vyměněn. Dále mě informoval, že zvolený typ se už nedodává a nelze sehnat ani náhradní díly. Kontaktoval jsem znovu bývalou majitelku a sdělil jí, že musím provést výměnu kotle. Toto jsem provel, ale navíc jsem si nechal vyměnit a výrazně vylepšit celou kotelnu. Poté jsem poslal majitelce veškeré podklady o čištění, zprávu rev. technika a fakturu za výměnu kotelny. Dále jsem jí informoval, že bych rád, aby se na této výměně podílela, vzhledem k tomu, že mi dům předala s touto dle mého názoru dosti závažnou skrytou vadou. Dále jsme jí také řekl, ať se faktury neleká, že jsem si nechal rekonstruovat celou kotelnu a v žádné případě nechci, aby mi toto platila. Ona mi od té doby argumentuje pouze tím, že kotel byl v dobrém technickém stavu, že na to má zprávu svého technika (její bratr). Navrhl sem velice slušnou částku, ona mi jí podělil na polovinu. Jí navrhovaná částka by stačila pouze na výměnu náhradního dílu, pokud by ovšem toto bylo možné, což nebylo. Práci technika ani čistění systému nebrala v potaz. Mám podklady od firmy, které systém čistila, že se po 3 měsících mého provozu jednalo o mimiřádně znečištěný topný systém, také mám zprávu od servisního technika, že kotel nebylo možné dále bezpečně provozovat.

    Myslíte si prosím, že má cenu toto řešit soudně, vzhledem k tomu, že bývalá majitelka se mnou již nehodlá komunikovat?
    Jen pro představu výměna kotelny přišla na 140.000,- Kč. 20.000 vyčištění topného systému. Pouze kotel stál 35.000,- revize a zprovoznění dalších 10.000,-. Mnou požadovaná částka byla 40.000,-.
    Bývalá majitelka nabízí 20.000,- což odpovídá nákupní ceně poškozeného dílu, ale bez práce, která by znovu činila cca 10.000,-. Poté jsem ještě snížil požadavek na 30.000,-. Od té mě paní ignoruje.

    Děkuji za radu.
    zdraví
    Dan

    • Monika Kořínková

      Odpověď Odpovědět 4.9.2016

      Dobrý den,

      z mého pohledu věc není a nemůže být považována za skrytou vadu. To, že původní majitel zanedbával údržbu kotle a celého systému je čistě jeho volba a rozhodnutí. Dům pak prodával jako celek s kotlem a topnými rozvody, které byly již 15 let staré a tudíž bylo nutné počítat s jejich opotřebením. Domnívám se, že míru opotřebení, která je v pořádku či již není, neřeší žádná právní úprava. Proto považuji za zbytečné se pouštět do jakéhokoliv soudního sporu. Koupě staršího domu je do jisté míry rizikovou investicí a se zvýšenými náklady je nutné počítat, protože se vždy něco „vyvrbí“. Přeji, abyste již nic dalšího nemusel zachraňovat a bydlelo se Vám spokojeně. S pozdravem Monika Kořínková

  • Jitka Martykanova

    Odpověď Odpovědět 13.10.2016

    Dobrý den,koupili jsme s manželem domek,měla tam byt nová elektrika v mědi a voda v plastu,elektrika je celá velmi špatná,ani eon nám ji nechtěl připojit,až bude nové udělaná. Ohledně vody,je jen v kuchyni v plastu a dále ne,lze to považovat za skryté vady a nárokovat peníze za opravu? Zatajila nám to a ani ve smlouvě vady nemáme dekuji

    • Monika Kořínková

      Odpověď Odpovědět 23.10.2016

      Dobrý den, nejedná se o skrytou vadu. Dům jste kupovali ve stavu v jakém byl a pravděpodobně i ve smlouvě jste podepsali, že jste seznámeni s jeho aktuálním stavem. Pokud není ve smlouvě výslovně uvedeno, že kupujete dům s novými rozvody a přesně specifikováno jakými, pak bohužel nemůžete vůči prodejci nárokovat žádné finanční vyrovnání. Vždy je potřeba slova prodejce ověřit a kupovaný dům nechat prohlédnout odborníkem, který zjistí skutečný stav, ještě před podpisem smlouvy.

  • Michaela Ivaničová

    Odpověď Odpovědět 2.12.2016

    Dobrý den,
    koupili jsme byt 3+1, vše jsme vyřizovali sami bez realitky. Prodávající nám v popisu bytu uvedla informaci, že byt měří 65 m. Výměra není v kupní smlouvě uvedena. Až po čerpání hypotéky jsme zjistili, že byt má o 7 m méně. Lze požadovat nějakou kompenzaci po prodávající?

    • Monika Kořínková

      Odpověď Odpovědět 14.12.2016

      Dobrý den, pokud ve smlouvě není výměra uvedena, pak se dle mého názoru nemáte ve své žádosti o kompenzaci o co opřít, tedy není, co kompenzovat. S pozdravem Monika K.

  • AntoniN Hofr

    Odpověď Odpovědět 8.1.2017

    Po 11 měsících po koupi plně zrekonstruovaného domu, jsme ucítili zápach z podlah . Po otevření nových plovoucích podlah je pod plovoucí podlahou prakticky celoplošně černá plíseň. Lze toto považovat za skrytou vadu. Děkuji za odpověď. Hofr

    • Monika Kořínková

      Odpověď Odpovědět 15.1.2017

      Dobrý den, v tomto případě se domnívám, že o skrytou vadu jde. Pokud je pod lamelami plovoucí podlahy plíseň, pak nebyla pokládka pravděpodobně provedena odborně a chybí vrstva hydroizolace. Doporučuji nechat prohlédnout podlahu znalcem a poté postupovat dle jeho doporučení. S pozdravem Monika K.

  • Filip

    Odpověď Odpovědět 27.1.2017

    Dobrý den, koupil jsem byt na hypotéku který měl být po plné rekonstrukci. Zatím ještě převod jednotky není u konce, stále je majitelem prodávající a já jsem tam v nájmu. Byt má plno chyb jako je rozjíždějící se podlaha a křivé obložení dveří, to ale není to hlavní. V bytě je kombinovaný plynový kotel s průtokovým ohříváním asi 14 let starý, neteče ale teplá voda, když jsem pozval technika prohlédl kotel a opravil za cca 3 týdny po dodání součástek až z Itálie, jenže kotel stále neohřívá přijde mi spíš že bude vada někde jinde ať už na rozvodech vody nebo bude celý kotel špatný. Prosím o zvážení zda mám nárok na odstranění vady prodávajícím nebo alespoň na snížení kupní ceny o náklady na pořízení nového kotle. Děkuji za odpověď F.K

    • Dobrý den,

      opět se budu opakovat, jako v podobných případech….viz. výše. Záleží na detailech – na postavení kupní smlouvy, závazcích prodávajícího a kupujícího, na odpovědnostech stran. Takto bez vhledu do konkrétního případu, těžko soudit….

  • Ondřej Pospíšil

    Odpověď Odpovědět 9.2.2017

    Dobrý den, koupil jsem minulý rok v červnu pozemek. Pozemek byl zatížen věcným břemenem – přípojka ČEZu (pilířek). Toto věcné břemeno je uvedeno v katastru nemovitostí. Byl jsem rád, že zde již je přivedena el. energie. Na začátku letošního roku jsem však zjistil při odsouhlasování projektové dokumentace domu, kde jsem ČEZu sdělil, že se chci připojit z této existující přípojky (piliřku),že z tohoto pilířku je již napojen soused (na upozornění technika ČEZu). Bývalá majitelka pozemku mne však o tomto připojení (souseda) nikdy neinformovala (pouze o elektrické přípojce ČEZu). Jedná se o skrytou vadu? Mohu ji nějak uplatnit u bývalé majitelky, aniž bych ohrozil výstavbu domu? Problém je v tom, že pro připojení mého domu musí posílit příkon, tudíž provést stavební práce.
    Předem děkuji za Vaši odpověď
    O.P.

    • Dobrý den,
      pokud máte smlouvou a prohlášením v ní bývalou majitelkou garantované bezproblémové připojení k elektřině, pak máte na vyrovnání z její strany jistě nárok. Pokud tomu tak není a vše proběhlo pouze ústně, je na zvážení, zda jste ochoten jít do případného sporu a řešit úřední cestou. Nejdříve bych si ve Vašem případě zjistila rozpočet na navýšení příkonu a dle částky pak zvážila, co a zda vůbec budete chtít nárokovat. S pozdravem MK

      • Ondřej Pospíšil

        Odpověď Odpovědět 21.2.2017

        Dobrý den,

        děkuji za odpověď. Náklady činí 20000Kč. To však primárně neřeším. Jde mi spíše o to, že je k pilířku, který je na našem pozemku, připojen i soused a nikde to není evidováno (není tam žádné věcné břemeno na toto připojení). Při koupi pozemku jsem bral na vědomí, že je zde věcné břemeno od ČEZu, ale netušil jsem (a není to ani v katastru), že je zde ještě kabel v zemi, kterým si přivádí el. energii do domu soused z výše zmíněného pilířku.
        I právě proto musí být zvýšen rezervovaný výkon a proto stavební práce za 20000Kč. Je tedy možnost za tuto skrytou vadu, pokud to tak můžeme nazvat, požadovat nějaké vyrovnání (předchozí majitelka, i když to věděla, však zatajila přípojku souseda).
        Děkuji
        O.P.

        • Zrovna nedávno jsme byli v podobné situaci, jen na opačné straně……připojovali jsme se na sloup, který je umístěn na sousedním pozemku a 1m vedení je umístěn v zemi ´právě sousedního pozemku. K tomuto připojení byl nutný souhlas souseda, ale nebyl nutný vklad věcného břemene v katastru.
          Proto je možné, že ve Vašem případě si původní vlastník toho, že je někdo připojen z „jeho“ sloupu nemusí být ani vědom nebo si v danou chvíli jednoduše nevzpomene, nepřikládá tomu význam. Sám zvažte, zda chcete nějaké vyrovnání požadovat, domnívám se však, že právní nárok na něj nemáte.

  • Helena Vojtova

    Odpověď Odpovědět 21.2.2017

    Dobry den,

    Pred rokem jsme s manzelem koupili dum. Kdyz jsme se nastěhovali v zimě tak se nam ve 2 pokojích zacali delat plísně, v koupelně zacala padat omítka. Ptala jsem se nekolikrat bývalého majitele jestli nevi kde muze byt problem tak rikal , ze ne. Ted jsme zjistili, ze nam lhal v jakem stavu je strecha, porad nam rikal, ze je uplne nova jenze jsme zjistili ze je stará 30 let a zátoka nam do baraku, proto ty plísně. Ma otazka je jestli by jsme to mohli použit jako skrytou vadu. Dekuji za odpoved

  • Dobrý den,

    chápu, že Vaše situace není nikterak příjemná a milá, ale píšete: „majitel říkal“. Obávám se, že v případě, kdy nemáte černé na bílém od bývalého majitele napsané, že je střecha nová ( např. v předávacím protokolu), pak pravděpodobně neuspějete.
    Vím, že nyní je již pozdě to zdůrazňovat, ale takové věci je nutné řešit a důsledně zaznamenat již ve fázi kupní smlouvy a předání nemovitosti.

    S pozdravem
    Monika Kořínková

  • Monika

    Odpověď Odpovědět 27.3.2017

    Dobrý den,

    koupili jsme starší domek dle nabídky i dalších jednání vedený jako nepodsklepený. Asi za dva měsíce po koupi domu jsme při úklidu nalezli odvětrávací šachtu ke sklepu, který je zazděný a kompletně zatopený. Vzhledem k tomu, že jsme z tohoto prostoru vytahli poměrně nový model čerpadla je zřejmě, že prodávající o tomto sklepu věděl. Nicméně s námi ani s realitní společností, která se samozřejmě od celé situace distancovala, nekomunikuje. Jak můžeme v takovéto situaci postupovat v případě, že nemáme zájem od kupní smlouvy odstoupit? Lze požadovat alespoň částečnou úhradu nákladů spojených s vyčerpáváním či zpřístupněním sklepa od prodávajícího? Nese odpovědnost/ lze požadovat tyto úhrady od realitní společnosti zprostředkující prodej?
    Předem děkuji za odpověď.

    • Dobrý den, pravděpodobně bych vycházela z prokazatelně uvedených informací o nepodsklepeném domě. Tedy, pokud je tato informace uvedena ve smlouvě, či máte zálohovanou podobu inzerce v RK, pak máte v rukou důkaz o tom, že došlo k zamlčení skutečnosti a úmyslnému uvedení v omyl. V tom případě bych zkusila jednání s majiteli případně RK napřímo, a kdyby nebyli ochotni domluvit se na vyrovnání, pak bych zvážila možnost řešit spor přes právní kancelář.
      Pokud vše bylo pouze ústní formou a přímý prokazatelný důkaz nemáte, pak bych se do soudního sporu nepouštěla. A samozřejmě i při jednání s prodávajícím byste byl ve velmi nevýhodné pozici. S pozdravem Monika Kořínková

  • Jan

    Odpověď Odpovědět 20.4.2017

    Dobry den.
    Pred 2 mesici jsem koupil byt s veskerym vybavenim.Po dvouch mesicich vypovedela sluzbu vestavena mycka.Pravdepodobna zavada porouchana elektronika nebo cerpadlo. Pripadna oprava se muze vysplhat na castku, kdy uz se vyplati koupit novy spotrebic. Mohu po puvodni majitelce zadat nejakou nahradu?
    Dekuji za odpoved

    • Dobrý den,

      pokud byl spotřebič takového stáří, že je po záruční době, pak určitě nemáte nárok na žádnou náhradu. Vybavení bytu kupujete ve stavu, se kterým jste obeznámen a pokud v okamžiku koupě myčka fungovala, pak je nemyslitelné, že byste mohl dodatečně nárokovat její náhradu, opravu či výměnu.

  • Pavel

    Odpověď Odpovědět 20.4.2017

    Dobrý den.
    V prosinci jsme přez víc jak 60 let starý být. Ve smlouvě byla napsána částečná rekonstrukce voda, kotel, stupačky,plovoucí podlahy Novému majiteli jsem přímo před svedkama zdělil,že nic jiného se tam po dobu našeho 30 ti letého bydlení nedělalo. Vymalováno bylo naposled v r 2013 ale stěny se nejméně 15 let neskrabali, jelikož se v bytě nekouřilo. Nyní mi nový majitel zdělil, že po seskrabani veškeré malby, je omítka popraskana a tvrdí, že je to skryta závada, kterou jsme zatajili. Požaduje abychom veškeré opravy zaplatili. Navrhl jsem, že opravy zajistím v nejbližším možném termínu. Po konzultaci s firmou, ktera nám tam drobné opravy dělala, mi bylo řečeno částka, za kterou opravu udelaji v nejbližším termínu, jak to půjde. Bohužel ale až za 14 dní a o víkendu. Nový majitel mi odpověděl že je to dlouho a o víkendu to nejde. Požaduje po mně ale za opravy částku, 3x vyšší, než byl rozpočet firmy, která by opravy zajistila. Má na takovéto jednání právní nárok a je poškození popraskaných zdi, bráno jako skryta závada? Velmi děkuji,za odpověď

    • Dobrý den,

      u takto staré nemovitosti se automaticky předpokládá, že zdi budou popraskané (domy stále pracují a sedají). Domnívám se, že nový majitel nemá žádný právní nárok po Vás cokoliv, co se týče vnitřních omítek požadovat. Z mého pohledu se nejedná o skrytou vadu.

  • jozef gasparik

    Odpověď Odpovědět 25.4.2017

    dobry den 3 řijna 2016 jsem prodal asi 100 let starej baraček ,při koupi mě novej majitel požadal o slevu zduvodu rekonstrukce kterou bude muset udelat,tu slevu sem mu poskytnul,po uplynuti 6 měsicu mě novej majitel oznamyl že po odryti podlach našel ve dřevě dřevomorku a zada po mě navraceni čast pěněz,přitom ale ve znaleckem posudku stoji staři baraku a jsou tam podlahy ohodnoceny jako PODSTANDARTNI, mame spolu take udelanou smlouvu kterou vypracovala realitni kancelař a v ni je kolonka kde strana kupujici prohlašuje,že měla dostatek možnosti a dostatek času si předmět převodu prohlednout a že ji je znam stav i staři předmětu atd.ma otazka zni jestli mam šanci se branit tomu abych mu musel vracet čast peněz když už jednou sem mu poskytl slevu,,,Děkuji za odpověd

    • Dobrý den,

      bohužel je stále častějším fenoménem (a naše zákony mu více a více nahrávají), že ochrana spotřebitele a v tomto případě kupujícího je větší než prodávajícího. Nicméně se domnívám, že u 100 let staré nemovitosti, navíc, když ve smlouvě byl její stav řádně uveden, nemá kupující žádný nárok na poskytnutí dodatečné slevy. Osobně bych se striktně ohradila a peníze nevracela.

  • petra

    Odpověď Odpovědět 5.5.2017

    Dobry den, prodali jsme byt a nova majitelka nam oznamila skrytou vadu. Jedna se pry o to, ze probiji zed. My jsme vsak nikdy v byte takove problemy nemeli. Ze je elektrika v byte puvodni a ze do budoucna bude potreba predelat, vedela uz od nas pri prvni prohlidce bytu. Jde o skrytou vadu a muze po nas chtit nahradu?? Jak ji mame verit, ze se v elekrice napr. nevrtali oni sami a neco s tim neudelali. Dekuji za odpoved

    • Dobrý den,

      domnívám se, že se jedná o stejný případ jako v předchozím dotazu, kdy se kupující snaží dodatečně z prodávajícího získat poskytnutí jakéhosi odškodnění za velmi spekulativní a neopodstatněný „nedostatek“ nemovitosti. Z mého pohledu jsou takové opravy již zcela v režii kupujícího.

  • Jana Dědičová

    Odpověď Odpovědět 10.5.2017

    Dobrý den, minulý rok v záři jsme koupili 3 roky starý rodinný dům se zahradou a teď na jaře jsme zjistili, že na většině zahrady kolem domu, je pod trávnikem betonová deska, která má tloušťku cca 20 cm. Na tom je zemina cca 5 cm s divně rostoucím trávník. Takovou zahradu nemůžeme využívat, nic na ní sázet atd.. Dozvědeli jsme se, že dům je postavený na místě bývalého tenisového hřiště. O této skutečnosti nás před koupi domu nikdo neinformoval, ani bývalý majitel ani realitka. Pokud by jsme to věděli, rozhodli by jsme se koupi neuskutečnit. Máme to šanci uplatnit jako reklamaci skryté vady? Děkuji a přeji hezký den. Jana D.

    • Dobrý den,

      v této věci bych se obrátila na zkušeného právníka specializovaného na nemovitosti, který může čerpat ze svých předchozích zkušeností a dokáže fundovaně poradit.

  • Michal Škultéty

    Odpověď Odpovědět 4.6.2017

    Dobrý den, obracím se na Vás pro radu. Před loni v září jsem koupil nebytový prostor který dle developera (bohužel i mého zaměstnavatele) a jeho slibů je možné časem převést na bytovou jednotku. Problém ale je že i když je to nebytový prostor bohužel se po celé nebytové jednotce v různých částech objevuje plíseň na zdech. Developer to přisuzuje akvariu. Což je absurdní, už jen proto že je to i v místnostech kde akvárium není a jsou tam odvlhčovače vzduchu. Jako příklad uvedu koupelnu, kde se na jaře a na podzim drží voda která stéká po stěnách. V bytovém domě kde se jednotka nachází je celkový problém s vysokou vlhkosti, což jsem zjistil až po koupi nemovitosti. Dá se za nějakých podmínek odstoupit od kupní smlouvy? Jednotka byla vybrána v letních měsících a tuto vadu jsem v prázdném prostoru nezaznamenal. Děkuji za jakoukoliv radu.

    • Dobrý den,

      u koupě nemovitosti vždy velmi záleží na tom, jakým způsobem je sepsána kupní smlouva a co vše je v ní, případně v předávacím protokolu uvedeno. Doporučuji se smlouvou, fotografiemi prostoru a závad navštívit specializovanou právní kancelář, která posoudí Vaše možnosti.
      S pozdravem
      Monika Kořínková

  • Jana

    Odpověď Odpovědět 30.6.2017

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, v únoru 2017 jsme koupili RD 11 let starý, po měsíci jsme si pozvali kominíka, který zkontroloval krb kvůli revizi. Revizi jsme nedostali, jelikož krb není vhodný k užívání a při topení bychom mohli vyhořet. Krb byl postaven v roce 2006 vlastními majiteli. S bývalými majiteli není řeč, myslíte si, že je to skrytá vada a měli bychom šanci uspět u soudu? Pozvali jsme si ještě k tomu znalce, který potvrdil to samé co kominík. děkuji za odpověď

  • Jana

    Odpověď Odpovědět 30.6.2017

    A dodatek: ve smlouvě stojí toto: „Strana kupující prohlašuje, že je s právním i faktickým stavem převáděných nemovitých věcí seznámena a že je kupuje v tom stavu, v jakém se nachází.

    • Dobrý den Jano, pokud máte ve smlouvě tuto větu, pak jste se svým podpisem vzdala možnosti nárokovat jakékoliv nesrovnalosti, které časem na nemovitosti vzniknout- viz. komín. V okamžiku koupě jste nemovitost koupila tak jak je a pokud nemáte ve smlouvě výslovně uvedeno, že krb je schopen provozu, má se za to, že jste věděla v jakém stavu je. Bohužel vidím šanci ve sporu uspět jako velmi nepravděpodobnou. S pozdravem Monika K.

  • Terka

    Odpověď Odpovědět 10.7.2017

    Dobry den, v květnu jsme kupovali byt a od cervence v nem bydlíme, v techto par dnech se objevilo několik vad.
    1, Při prohlídce bytu ani při jeho předání jsme nebyli bývalou paní majitelkou upozornění, že nefunguje větrák na wc
    2, Taktéž jsme nebyli bývalou paní majitelkou upozorněni na to, že při občasném splachování WC protéká a nedoplňuje se voda do nádoby
    3, O občasně prokapávající v baterii v kuchyni nás taktéž nikdo neinformoval
    4, O problikávajícím trafu v kuchyňské lince jsem byla paní majitelkou upozorněna až při převzetí klíčů, kdy se již nedalo nic dělat
    5, Nebyl vyklizen ani sklep (bez zámku) ani byt, tak jsme byly domluvené včetně nějaké skříňky na balkoně, kterou jsme taktéž nechtěli
    6, Nefunkční žaluzie v lodžii, na kterou nás také nikdo neupozornil
    7,Polorozpadlé elektrické zásuvky zastavěné nábytkem v době prohlidky bytu , prestoze jsme se majitelky ptali na stav elektřiny
    Je možné žádat náhradu za nutné opravení nefungujících věcí nebo jak máme tyto věci řešit? Myslím, že my jsme z naší strany vyhověli všem požadavkům bývalé paní majitelky (včetně ponechání bydlení dle jejího přání až do data předání bytu) a toto jednání je tedy hodně nekorektní z její strany. Dekuji za odpověď

    • Dobrý den,

      je podstatné, jak máte sepsanou smlouvu. Pokud v ní není jasně uvedeno, že stav bytu je perfektní ( rovnající se novostavbě), pak jste ho koupila a přebrala ve stavu aktuálním, tedy i s jeho nedostatky, nedodělky a opotřebením.
      Následné opravy a úpravy jsou již Vaším nákladem.
      Chápu Vaši rozladěnost, ale domnívám se, že pokud se nejedná o zásadní, s bydlením se neslučující závadu, pak nemáte příliš šancí náhradu po bývalém majiteli požadovat.
      S pozdravem Monika K.

  • Mirka

    Odpověď Odpovědět 11.7.2017

    Dobrý den,
    po převzetí domu bylo zjištěno, že je špatně obložená koupelna a stěny obkladů jsou odlepené od zdi cca 0,5 cm v horním okraji obložení, tudíž pohyblivé stěny. Drží pouze na perlince. Lze toto považovat za skrytou vadu, která nebyla pouhým okem patrná a tudíž uplatnit reklamaci? Původní majitel mě o ničem takovém neinformoval. Děkuji za odpověď.

    • Pokud jste pořizovala novostavbu, pak jistě máte možnost vadu reklamovat. U starší nemovitosti je to vždy otázkou, jak je postavená smlouva a ochota prodávajícího zjednat nápravu, či se podílet na nákladech.
      Obecně se má za to ( pokud smlouva nehovoří jinak), že v okamžiku koupě nemovitosti jste podrobně seznámena s jejím stavem – vyplatí se pozvat odborníka a případné závady sepsat – a pokud má nějaké závady, pak s nimi souhlasíte a dům v takovém stavu kupujete.
      Hezké dny. Monika K.

  • Jana Popelková

    Odpověď Odpovědět 26.9.2017

    Dobrý den, koupili jsme starý dům částečně zrekonstruovaný – plastová okna, nová střecha, zateplené podlahy a stropy. Ale už při tomto počasí je zřejmé že tyto rekonstrukce neplní svůj účel. Jde znát únik tepla. Ve smlouvě mám zahrnut i dodatek o skrytých vadách, a seznámení stavu nemovitosti, které prodávající oznámil při předávání nemovitosti – rekonstrukce.
    Jde toto považovat za skrytou vadu – špatně provedená rekonstrukce?
    Děkuji

    • Dobrý den,

      obraťte se na advokátní kancelář specializující se na nemovitosti. Po předložení smlouvy se jistě dozvíte, jak postupovat.

  • Vladislav Košťál

    Odpověď Odpovědět 17.10.2017

    Dcera koupila dům z roku 1940.Prodávající několikrát při předávání tvrdil, že dům je z cihel místní cihelny.V kupní smlouvě není uvedeno z čeho je, v odhadu pro úvěr se uvádí: tradiční zděná konstrukce z cihlového zdiva. Po odstranění omítek jsme zjistili, že většina zdiva je z tzv. vepřovic.
    Jedná se o skrytou vadu?Jakou můžeme požadovat náhradu?Odstoupit od smlovy nechceme, protože už jsme provedli odstranění podlah a přípravu pro podřezání zdiva.
    Děkuji za odpověď Košťál

  • Roskova Tereza

    Odpověď Odpovědět 25.2.2018

    Dobrý den, v září 2017 jsem koupili byt po úplné rekonstrukci a nyní se nám ukazují vady v ložnici kde stála postel se nám otvírá plovoucí podlaha a v obyvaku se nám taky otvira jak máme sedačku a už se i nacina rozjíždět. V bytě nikdo nebydlel na jaro2017 byl byt zrekonstruovan. Máme nějakou možnost reklamace?

    Děkuji

    • Bez posouzení konnkrétního stavu a kupní smlouvy Vám bohužel nemohu poskytnout relevantní odpověď. Doporučuji poradit se s někým z oboru, ať už specialistou na skryté vady, či ponikajícím ve stavebnictví, jak vidí danou situaci on. A pak zvažte další kroky.

    • Kateřina

      Odpověď Odpovědět 12.12.2019

      Dobrý večer,

      reaguji na Váš dotaz, jelikož máme stejný problém. Mohu se zeptat jak jste tuto situaci nakonec vyřešili?
      Děkuji

  • Michaela

    Odpověď Odpovědět 17.7.2018

    Dobry den.
    Zacatkem tohoto roku jsem koupila dum.bylo mi zdeleno ze je z cihel palenych a z kotovice je jen jeden jakoby roh couhajici v mistnosti u kotle.v inzeratu realitni kancelare je uvedeno ze je cihlovy a totez mam psano i v odhadu ceny pro svou banku kde to bylo tvrzeno odhadci.
    Dale je v odhadu uvedeno ze dum je odizolovan betonovymi pasy ale kdyz jsme ted sundaly lino v kuchyni zjistily jsme ze podlaha je mokra a plesniva tudis izolace neni.
    Kontaktovala jsem pani ktera byla majtelkou domu pred lidmy co mi ho prodali a ta mi rekla ze dum je cely z kotovice a rozhodne neodizolovany.a sve tvrzeni podlozila znaleckym posudkem z r.2014.a navic je patrne ze tyto stavebni upravy nebyly provedeny jelikoz dum je skoro ve stavu ve kterem ho ona prodala.ze je nekolikrat podrezany ale bez úspěchu.nyni krom podlahy v kuchyni se mi zacinaji delat mokre fleky na zdech v loznici.poradite co delat? Je realne chtit po majtelich nejakou napravu nebo rovnou odstoupit od kupni smlouvy? Dekuji.

    • Jiří

      Odpověď Odpovědět 21.7.2018

      Dobrý den, doporučuji kontaktovat společnost, která se jmenuje Zdravá nemovitost, buď přes web nebo na infolince 800 899 899. Pomáhají lidem, jako jste vy…

    • Dobrý den,

      pokud máte vše uvedeno ve smlouvě, pak samozřejmě nárok na nápravu případně slevu z kupní ceny máte, záleží na dohodě s bývalým majitelem. Určitě byste uspěla i s odstoupením od smlouvy. Doporučuji obrátit se na specializovanou advokátní kancelář.

  • Jarka

    Odpověď Odpovědět 4.9.2018

    Dobrý den, v letošním roce jsme koupili a zároveň nabyli do vlastnictví nemovitost. Nemovitost byla zakoupena přes realitní kancelář. V kupní smlouvě bylo uvedeno, že nás prodávají ujišťuje a zavazuje se, že na nemovitosti neváznou žádná věcná břemena a ani jiné závazky. Dále je tam věticka, že my jako kupující kupujeme nemovitost tak jak stojí a leží a že jsme seznámení se stavem nemovitosti. Uplynulo více jak půl roku a my se rozhodli, že budeme stavět plot a ejhle.. zjistili jsme, že přes náš pozemek vedou v zemi dráty elektrického napětí. Žádné vecne břemeno není a nebylo v KN zapsáno, ovšem ČEZ má od bývalých majitelů podepsanou smlouvu o budoucím zápisu věcného břemene do KN. Co teď s tím? Máme zaútočit na realitni kancelář a nebo rovnou na bývalé majitele? ČEZ nám vyhrožuje vyvlastnění enim, my jim nechceme zápis věcného břemene povolit, spíše banka s tím nesouhlasí.. chceme požadovat vrátit část kupní smlouvy.. dokážete mi prosím v co nejkratším termínu poradit jak postupovat? Děkuji Jana

    • Dobrý den, prosím obraťte se na specializovanou právní kancelář, kde budete moci svou situaci zkonzultovat. Hodně štěstí!

  • Lucie Kovářová

    Odpověď Odpovědět 7.9.2018

    Dobrý den,
    koupili jsme si starší domeček, přičemž v nabídce (tištěná od realitní kanceláře) bylo psáno, že elektrika je v celém domě nová v mědi. Po začátku rekonstrukce jsme ale zjistili, že elektrika je nová pouze od krabiček ve zdi po vypínač/zásuvku (a to ještě ne všude), ale od krabičky ve zdi k rozvaděči/pojistné skříni je elektrika vedená v hliníku. Bohužel tato skutečnost nebyla zjistitelná předem (i kdybych oddělala vypínač, tak bych tam s největší pravděpodobností našla měď), ale jinak je elektrika tažená v hliníku, který již v současné době není jako vodič dostačující.
    Ve smlouvě je uvedeno, že jsme byli seznámeni se stavem nemovitosti – ale i při prohlídce i v nabídce realitní kanceláře nám bylo řečeno, že elektrika je všude v mědi.
    Bývalí vlastníci se odvolávají na to, že oni to také koupili s tím, že elektrika je v mědi a netušili, že je to takto..
    Myslíte, že je šance na uspění při reklamaci a získání nějaké částky na výměnu elektrických rozvodů zpět?
    Předem děkuji!

    • Dobrý den, prosím obraťte se na specializovanou právní kancelář, kde budete moci svou situaci zkonzultovat. Nejsme na tuto problematiku odborníci a tak nedokážeme relevantně posoudit.

  • Pavel

    Odpověď Odpovědět 31.1.2019

    Dobrý den,
    před dvěmi lety, jsem s přítelkyní koupil byt. Poslední dobou vypadává proud at došlo ke spálení sklokeramickéé desky a zničení trouby. Po návštěvě elektrikáře bylo zjištěno, ře je slabý hlavní jistič a byl překvapen, že není udělán o hodně silnější. Zjišťoval jsem co je třeba a musím zažádal EON o navýšní + montáž nového jističe a natáhnutí příslušných kabelů a udělání nové krabičky na chodbě celé by to vyšlo asi na 20 000,-
    Jak mám prosím postupovat ?
    děkuji.

    s pozdravem,

    PK

  • PetrK

    Odpověď Odpovědět 27.6.2020

    Dobry den, pred pul rokem jsem prodal pres RK vice nez 100let stary dum po castecne rekonstrukci.. Ve smlouve je napsano, ze kupujici prebiraji nemovitost tak, jak stoji a lezi. Novi majitele mne vypisuji sms zpravy o skrytych zavadach. Museli pry vymenit futra u dveri,ktera byla spatne zazdena, mycku na nadobi, baterii v kuchyni a pozaduji vraceni castky, kterou investovali. Jak mam v tomto pripade reagovat? Je to stary dum, behem 5ti let se muze delat jeste spoustu oprav. Novi majitele dostali uver od banky nejen na koupi domu, ale i na rekonstrukci domu. Maji narok jeste pozadovat nahradu za opravy ode me? Dekuji za odpoved.

  • Barbora Loblova

    Odpověď Odpovědět 6.3.2021

    Dobry den, prodala jsem pred vanoci rodinny dum z roku 1930.
    Dum je ve stavu udrzovanem puvodnim a bylo receno ze bude treba nejaka oprava. Ja opravila co se dalo, na zbytek uz jsem bohuze nemela. Nicmene majitele se nastehovali zacatkem prosince, a na zacatku ledna psali ze jim dosla voda. Na pozemku je prirodni studna. Ja vlastnila dum od roku 2006 a pramen nam nikdy nezmizel. Nekdy tekl pomaleji, nekdy rychleji. Toto bylo kupcum sdeleno, oni vsak tvrdi ze nebylo a ze jsem studnu zavazela pravidelne, coz neni pravda. Studni se obcas pomohlo v dobach extremniho sucha ale voda nikdy nedosla uplne. Pokud tomu ale tak opravdu je, vyreseni situace je vcelku jednoduche, ale o tom se oni ani nechteji bavit.
    Dale majitele posilaji fotky o vnejsim stavu domu a terasy, coz bylo znatelne jiz v prubehu prohlidek a ze do domu zacalo zatekat. Tvrdi ze jsem zamaskovala strop atd. Je to nesmysl, ja v CR neziji a oni meli 3 mesice na to aby si dum radne zkontrolovali a udelali nalezite kontroly. S tim jsem take pocitala. Byli v dome nekolikrat. Navic ja nikdy netajila stav domu a naopak jsem rikala makleri, at si ho radne prohlidnou.
    Nyni hrozi odstoupenim od smlouvy, hrozi soudem atd
    Oni sami mne nerekli pravdu o jejich situaci na samem zacatku a pani si stezovala pri prebirani domu, ze to tam nezvladne a jak se odstehuje zpet do Prahy pokud to tam nepujde. Je to dlouhy pribeh a mnoho veci naznacuje, ze pani proste v dome nechce bydlet a ted se snazi dum “vratit”. Penize vsak byly jiz pouzity na splaceni 2 hypotek a samozrejme dum zpet nechci.
    Muzete mi prosim nabidnout nejakou radu?
    Predem dekuji

  • Patrik

    Odpověď Odpovědět 29.8.2021

    Dobrý den, koupil jsem byt, kde se po předání zjistilo, ze neni po uplne rekonstrukci: při připojování pračky se zjistilo, ze je jadro bytu pouze po renovaci tj.: umakarat je schovany mezi sadrokartonem, tak ze pri prohlice bytu jsme si teto skutečnosti nevšimli. Ve smlouvě stav bytu neni komentovaný vůbec, ale mam fotky inzeratu, kde stojí, ze je byt po kompletní rekonstrukci.
    Bude to stačit?

Napište komentář

* Povinné údaje