V nedávné době jsem měl možnost se blíže seznámit se stavebním materiálem KM Beta Sendwix. S tímto systémem jsem se teď setkal na několika mých stavbách a rád se s vámi podělím o mé dojmy a zkušenosti s tímto materiálem.
Jedná se o vápenopískový materiál, ze kterého jsou vyrobeny cihly pro přesné zdění. Výrobce udává ve svých technických listech, že se jedná o systém, který je určen pro přesné zdění a je jej možné použít i jako pohledový materiál.
Prvně musím podotknout, že je třeba na tento materiál mít kvalitní a zkušené zedníky. Nezkušený zedník udělá více škody, než kvalitní práce.
Konkrétně jsem se setkal s prvky 4DF-D v síle 115 mm, které je možné zdít na přiznanou spáru nebo na spáru 2 mm s lepidlem. Spáry se spárují maltou Profimix. Dále pak 12DF-LD o síle 175 mm které je možno rovněž zdít na přiznanou spáru nebo na spáru lepidla 2mm.Spáry se spárují maltou Profimix. Překlady nad otvory se používaly rovněž systémové- překlad 2DF a překlad 6DF. Jsou tvořeny U profilem složeným k sobě opatřený armaturou a vylitý betonem.
Tento materiál vypadá na první pohled velmi luxusně a celkový popisek v technických listech a dokumentace dodaná výrobcem je velmi pěkně a působivě zpracována. Zmíněné cihly se zakládají na zdicí a spárovací maltu Profimix. Má větší pevnost než běžné zdící malty. Stejnou maltou se případně i spáruje. Úprava a řezy se mohou provádět rozbrusem na sucho, ale je zde velká prašnost.
Doporučuji spíš použít kvalitní stolní vodní pilu s vodním chlazením. Při tomto řezu se nepráší a vzniká pouze jemná kaše na dně pily z řezu. U výběru pily je důležité, aby pila byla nepoškozená a materiál vám nepodřezávala. Jestli se rozhodnete tento materiál používat jako pohledový, je kvalitní výběr pily velmi důležitý.
Na zmíněných stavbách se toto zdivo použilo jako pohledové.
Vzhledem k vyšší váze materiálu nedoporučím vyzdívat na lepidlo více jak 3 řady nad sebe. U zdění na přiznanou spáru nedoporučuji zdít více jak 2 řady nad sebe. Teprve po vytvrzení je možné pokračovat dále. Zpravidla doba pro dostatečnou pevnost záleží na klimatických podmínkách. Zpravidla je to druhý den.
Při zdění více vrstev na sebe dochází k nadměrnému zatížení čerstvých spár a ty se pak pod tíhou kroutí a deformují. Čím vznikají různé průhyby a kroucení vyzděného zdiva.
Výrobce udává toleranci +-1mm. Z praxe ale vím, že tolerance je podstatně vyšší. Není výjimkou rozdíly v cihlách na délku i 3-5 mm. Také se stalo, že výšky cihel měla být 248 mm a na paletě se našlo i pár kousků s výškou 252 mm.
S touto nepřesnou tolerancí byl při zdění velký problém. Když si řemeslníci neohlídali správné výšky cihel tak se jim stalo, že při zdění se jim začali spáry zvětšovat a zdivo tzv.“zubovalo“. Aby se tomu předešlo, muselo se zdivo rozebrat a najít cihly se špatnou výškou. Ty odstranit a opět vyzdít s cihlami se správnou výškou.
Dalším problémem při zdění byla délka jednotlivých cihel, která byla také rozdílná a nad uváděnou toleranci. Když se zdilo na přiznanou svislou spáru, tak v několika řadách nad sebou nebylo možné dodržet svislost jednotlivých spár nad sebou. Jak byly cihly každá jiná, spáry se různě rozcházely.
Při zkosené přiznané spáře se při podrobnějším prozkoumání zdiva objevily okousané okraje z výroby, které nepůsobily pěkně.
Materiál jako takový je velmi těžký a velmi křehký. Palety ze závodu chodily staré a shnilé. Pravidelně se stalo, že v paletě bylo popraskáno 4 až 6 ks cihel z celkového počtu 32 ks na paletě.
U překladů je problém, že při pohledové zdi se nedají moc použít. Jsou dopravou a manipulací otlučené a nevypadají dobře. Navíc jsou o 1 cm nižší, než zdivo a tak se musí ukládat na maltové lože, což u pohledové zdi, při které vám zákazník kouká na každý detail, nevypadá dobře.
Veškeré instalace TZB se v daném materiálu protahují velmi těžce, při pohledové zdi až nemožně. V příčce 115, která se nejčastěji používá v sociálních zázemí se do této síly příčky nedají schovat žádné instalace. Výrobce doporučuje v technických listech dělat drážky max. 30 mm na hloubku, ale do takto hluboké drážky nezabudujete vodu a odpady.
Spojování rohů a k obvodovým zdem se děje přes nerez pásky připevněnými několika natloukacími hmoždinkami do cihly a do obvodu. Nejlépe dvě a dvě.
U zpracování tohoto materiálu se musí velmi přemýšlet, aby konečný výsledek byl dle očekávání. Jsou zde velmi důležité detaily rohů, vazba, plochy. Zde je vše vidět.
Závěrem bych chtěl za sebe konstatovat, že tento materiál bych si díky jeho vlastnostem, nepřesnosti a obtížnosti zpracování pro sebe domů jako stavební materiál nevybral.
Na našem trhu jsou jiné dostupné materiály, které tento systém dokážou nahradit a pracuje se s nimi podstatně lépe. Jedna cihla je stejná jako ta druhá atd.
Třeba postupem času výrobce doladí potíže s výrobou a celkově se tento materiál zlepší. Když časem dosáhne kvality jako konkurenční dovážený materiál, bude to jedině dobře pro spotřebitele a obliba tohoto materiálu jistě vzroste. Do té doby nezbývá než výrobci držet palce, aby se mu podařilo v kvalitě dostihnout konkurenci.
Autor článku: Miloslav Čermák
1 Komentář
Jano
28.1.2016Velmi pekna recenzia, mate nejake skusenosti s materialom Ytong Silka? Zaujimal by ma rozdiel v kvalite.
Napište komentář