Pár tipů, jak na interiér v malém domě/bytě

9_2selectismcomDokážete si představit, že byste bydleli třeba i s dětmi v malém bytě? Malý byt je skvělá věc, zejména, pokud má velkou terasu … nebo alespoň balkon. Umožňuje neplatit hodně peněz za pořízení ani za energie a údržbu. V podstatě si ho můžete vybavit lépe než větší, protože ušetříte už na plochách pořizovaných povrchů. A taky vám zbude mnohem víc času na výlety, večírky a sporty, než kdyby jste se starali o byt větší nebo třeba rodinný dům se zahradou.

Ale pozor, aby váš život nebyl boj s chodbičkami a hromadami neukliditelných věcí. Měli byste dát pozor na pár nezbytností:

Úložné prostory – v malinkém domě či bytě bude velice důležité zajistit to, že každá věc bude mít své místo – proto bych tady neuvažovala o soliterních kusech nábytku, ale o vestavěných prvcích – ať už jde o šatní skříně, tak kuchyni – např. sezení…. lavice a stůl jsou úspornější, než stůl se židlemi, stejně jako postel s úložným prostorem bude praktičtější než postel na nožičkách, kuchyně se skříňkami až do stropu nám poskytne víc místa, podobně jako vestavěné skříně –pokud je nebudeme využívat na oblečení na ramínkách, mohou být hlubokékolem 45 cm, a do takových skříní naskládáte většinu svého „majetku“, bude to přehledné a nezabere to moc prostoru.

9_2thescandinaviansideoflifecomVolné plochy – jde o to, abyste se cítili dobře. Byt s metrovými uličkami z vás po pár letech může udělat neurotického klaustrofobika, a naopak byt, kde je vše uspořádáno tak, že zachováme (většinou uprostřed místnosti) volný prostor, vás nezačne po čase iritovat svojí stísněností – takže, všechno co jde, naskládejte ke stěnám, a nechte si prostor pro nadechnutí.

Optické zvětšení prostoru, a to jak pomocí barev – světlé barvy zvětšují prostor, a pozor, nemusíte je používat jen na stěnách, já je s oblibou používám na nábytku (vestavné kousky úplně zmizí, když budou mít otvírací křídla a ne posuvná, a když budou bílé/krémové a s malými úchytkami nebo bez nich se systémem tip on). Neznamená to, že v prostoru nemohou být tmavší plochy, ale mělo by jich být mnohem méně než těch světlých – na polštářích a doplňcích budou také pěkné.

Použijte zrcadla, a to na co největší ploše a bez rámu – dají se lehce silikonem nalepit na stěnu, a potom mohou být dost velká na to, aby zvětšila prostor – tip. báječným trikem je třeba nalepit zrcadlo na stěnu za pracovní plochou kuchyňské linky – zejména v malém bytě linka docela zmizí. V koupelně může být zrcadlo na celé ploše stěny nad umyvadlem, a pokud je umyvadlo vedle toalety, tak tuto plochu klidně protáhněte – my ho máme doma i nad vanou. V předsíni, které bývají malinké, zrcadlo může tvořit i jednu celou stěnu.

A v neposlední řadě pomocí toho, jak vypadá nábytek – úplné tabu bude dát si do garsonky nějakou pěkně ozdobnou kuchyňskou linku – prostě zapomeňte na studia a poproste svého architekta, ať vám navrhne všechen nábytek v jednom duchu s co nejjednoduššími – nejlépe hladkými plochami a dejte to vyrobit jednomu stolaři – uvidíte, jak pomocí jednotného vzhledu nábytku uklidníte a zvětšíte prostor.

9_5oleg3dblogspotcoukPelíšky – teď, když máme zajištěné ukládání, provoz a pocit prostoru, měli bychom se ještě postarat o pocit domova…. Pokud vás bude bydlet v malém prostoru víc, je fajn, když má každý své místo, kde rád relaxuje. Postel v garsonce můžeme přes den proměnit v povalovací místo na čtení, v rohu u okna může být ušák po babičce (samozřejmě nově potažený nějakou šmrncovní látkou), židle u jídelního stolu mohou být s područkami, abyste nemuseli od nedělního oběda spěchat atd…..

A pokud máte alepoň trochu možnost, vybavte svůj byt uzavíratelným koutkem může to být třeba ložnice resp. postel, která bude mít svůj oddělený prostor – nebudeme totiž zapomínat na to, že s virózou nebo po večírku si rádi necháme soukromí na zotavení.

A bonus: externí sklad jedni moji kamarádi mají malý byt, ve kterém není přeplněno věcmi – zjistila jsem, že všechno, co momentálně nepotřebují, mají uložené v garáži, která je cca 5 minut jízdy od bytu – váš externí sklad může být třeba u rodičů, na chalupě ….

A tak vám, kteří si raději chcete užívat mimo domov a tak trochu alternativně si z domova udělat základnu pro svůj hodně aktivní způsob života, přeji hodně štěstí a držím palce!

autor článku : Eva Beránková

2 Komentáře

  • Lucie S

    Odpověď Odpovědět 25.10.2014

    Dobrý den, chtěla bych Vám poděkovat za moc povedený článek. Zrovna s přítelem rekonstruujeme malý podkrovní byteček, a uvítáme každou radu a nápad.
    Zvlášť když má někdo takový cit na barvy jako já….
    Hezký článek jsem našla i zde: http://www.seart.cz/jak-opticky-zvetsit-interier-a-35.html

Napište komentář

* Povinné údaje