Dům v poušti

…množství písku, spousta času, malé změny, hledání „ ráje „ oázy – místa kde je živo.

Při hledání „ oáz „ neusedám na velblouda, nýbrž na bicykl. Projíždím se pouští staveb, vydávám se všemi směry. Hledám hezké domy. Obvykle se vydaří a nějaký ten hezký domek naleznu. Při každém z těch nálezů se radostně tetelím.

Už vícekrát jsem oázy nalezl, ale tato je skutečná. Nachází se v poušti uniformních domů s chladnými holými zahradami. Z dálky vnímám skrumáž velkých stromů, nedá se jí odolat, hlavně zjara, kdy se halí do záhady. Mezi listy prosvítají kousky stavby. Domek mezi stromy. Toužíte ho pohladit jako kmeny stromů. Dřevostavba se svislou fasádou tvořenou modřínovými prkny. Domek, který stojí v klidu starých stromů má příjemné proporce, nezabírá více místa než je třeba. Půdorysně 5,5 krát 9,5metru. Zvědavost mě láká dovnitř.

Branka vrže. Otevírám cestu ke své touze – vědět jaký domek je. Autorem je laik.

2014-07-27 17.20.34Michal žije s Katkou, žijí skromně, nadbytečnost je jim cizí. Osobitost jejich žití odráží i malý domek. Objevuji přízemí, příslib útulnosti v „nahozeném“ stavu je víc než zřejmý. Brzy se tu zahřejete u krbových kamen, posedíte v koutku s knihou a budete-li vítáni, dostanete dobrý čaj. Velkým oknem navážete kontakt s venkovním prostorem.

Soukromí se odehrává v patře, pod šikminou střechy, kde se spánek stane realitou. Odpočinek s vůní bylin, které rozprostřeny na podlaze krásně voní celým domem.

Celá stavba odráží několiko stavitelových zásad, které nešlo obejít:

  1. realizace svépomocí v počtu jeden muž
  2. realizace bez finanční půjčky
  3. rozměr domu šetrný k okolním stromům – žádné kácení a zkracování
  4. postupné budování– dle aktuálních časových a finančních možností
  5. absence nadbytečných prostor
  6. organický růst okenních otvorů (dle zeleně a výhledů, jež nabízejí). Velké okno není na jih! Vykrojeno bylo na stranu západní, tímto směrem pokračuje větší plocha okolního pozemku.
  7. využití všech stavebních matriálů – žádný odpad
  8. stavba jako cesta – stavba domu respektuje přirozený vývoj, stavba není „ kopií“ technického výkresu
  9. magie čísel – v konstrukci a tvaru oken figuruje poměr čísel 4krát 16 nebo 4 krát 8. Sklon střechy v konečné podobě souhlasí s datem narození stavitele. Že by záměr? Osud? Náhoda? Náhodnou se jeví fasáda. Její hravost vzešla z latí, které dodal závozník- „malinko se zmýlil v mírách“, tak se z chyby stalo „ kouzlo“.

IMG_4542 IMG_4451 IMG_4529Věřím, že se časem odehraje nějaký ten zázrak také uvnitř domku a za rok spolu budeme žasnout nad koupelnou a kuchyňskou linkou, jejíž autor nám všem bude znám.

Branka vrže, odcházím rozradostněn z díla, jež se daří. „Závidím“ Michalovi jeho zručnost, Katce šikovného Michala a psovi Tycho stín vzrostlých stromů. Stromů, které činí teplé léto příjemným, nejen venku, ale také v domě – výborně ho izolují.

autor článku: Jan Vojtíšek, cyklista a pouštní objevitel

Napište komentář

* Povinné údaje