Mám dotaz, poradí mi někdo, kdo má osobní zkušenost s výběrem topení ? Nevím, jestli zvolit klasické radiátory nebo podlahové topení.
Monika: Těžko na Váš dotaz odpovědět bez souvislostí – jak Váš dům vypadá, jak jsou řešená okna, jaká je jeho velikost, jaký zdroj k topení hodláte využít a další proměnné. Napište mi do emailu a můžeme to probrat detailněji, takhle bych Vám řekla jen běžné rozdíly, které vyčtete v každé příručce.
Eva: Těžko říct, co je lepší, výhodnější, ….
Vím, že radiátory v interiéru sem tam překážejí, nicméně na nich zase sem tam něco usušíte, dají se rychleji regulovat – spíš mě napadá řídit se selským rozumem – tj. pokud mám malinký dům, který je dobře orientovaný, tak ho lehce vytopím krbem a potom mi stačí podlahové elektrické dotápění – protože nikde nepřekáží radiátory a na pořízení je tato varianta nejlepší. Také záleží na tom, jaký máte teplotní spád zdroje – tj. většinou kotle – myslím, že nejlepší je konzultace s projektantem topení nebo s vaším architektem -ti totiž znají všechny vstupy, které výběr ovlivňují, včetně vašich osobních preferencí, finančních možností, podmínek v domě atd…
Miloslav: Navrhl bych Vám kombinaci radiátoru s podlahovým vytápěním. Všude bych zvolil podlahové vytápění a radiátory bych umístil pouze tam, kde chcete rychlý nárůst pocitového tepla (dětské pokoje, koupelna). Při správné síle izolantu je podlahové vytápění velmi vhodný otopný systém.
Linda: Toť otázka…. myslím, že je to na konzultaci s odborníky, ale co se týká zkušeností, doma máme radiátory téměř v celém bytě, pouze v koupelně jsme si nechali dát podlahové topení a to je úžasné. Záleží také na tom, jakou podlahovou krytinu plánujete, pokud chcete koberce, tak tam „podlahovka“ nemá smysl……
Martin: Já mám například ve svém bytě oboje. Záleží na tom, co od topení čekáte a kolik peněz máte k dispozici.
Zuzana: Každé z topení má svou energetickou kvalitu. Podlahové je moc příjemné a vytváří dobrou atmosféru tepla a rodinného života. Radiátory naproti tomu nenarušují energeticky celý půdorys domu. Důležité je i přihlédnout na obyvatele domu, jaké jsou typy (živel a „teplomilnost“).
Vítězslav: Při volbě způsobu vytápění každý musí zvážit komfort, kterého chce dosáhnout v porovnání s pořizovacími a provozními náklady.
Zvolit správný způsob vytápění není vůbec jednoduché. Ideální je postavit takový dům, ve kterém by se náklady na vytápění minimalizovali, to znamená dostatečně a správně zateplit a vyřešit výměnu vzduchu, ideálně s rekuperací získaného tepla.
Celkové budoucí náklady na topení ovlivňuje více faktorů. Ať už zvažujete jeden nebo více zdrojů tepla nebo systémů vytápění, je důležité se zamyslet nad tím, co vše je potřeba započítat do nákladů.
V první řadě je to cena za projekt a zhodnocení energetické náročnosti domu,dále pak cena za vybudování přípojky (např. plyn), nebo vybudování skladu paliva, příprava pro zabudování zemních kolektorů či nádrží, cena materiálu za rozvody tepla, možnosti regulace systému: např. přesnost regulace – tím i možnost budoucích úspor provozních nákladů, budoucí míra komfortu, možnost ovládání jednotlivých místností nezávisle apod.
4 Komentáře
Petr
13.1.2015Je zvláštní, že se u tak důležitého rozhodnutí většinou zohledňují jen nákladovost, prostor a komfort. Přitom způsob vytápění má obrovský vliv na naše zdraví.
Podívejte se, kolik dětí dneska trpí dýchacími obtížemi, kolik lidí je alergických na prach a roztoče. A přeci osazujeme do domů konvekční vytápění, díky kterému se vysušuje vzduch a víří prach.
Kolik lidí má veliké potíže s klouby, vazy a krevním oběhem. Ale přesto máme v oblibě podlahové vytápění, které tyto potíže způsobuje. V zahraničí prý např. vrcholového sportovce, který má doma podlahové vytápění, ani nepojistí.
Někdy mám pocit, že pro našince je jeho zdraví naprosto podružné. Považujeme ho za samozřejmost – samozřejmě jen do té doby, dokud jsme zdraví…
Martina
25.5.2015Dobrý den,
mám dotaz ohledně vytápění, máme novostavbu RD, typu bungalov, obytná plocha 120 m2, zateplený, stavěný z porothermu, budeme mít podlahové topení, okna jsou izolovaná trojskla. Můžete mi prosím poradit nejvhodnější druh vytápění? Jestli elektřinu nebo plyn? Plyn máme vytažený v domě. Jde mi o to kolik bychom ročně platili za plyn vs elektřinu, plyn má počáteční náklady jistě větší – plyn. kotel je mnohem dražší, natažení plynu ke sporáku a kotli, revize,… nemáme už moc peněz na investování do stavby tak řešíme jestli by se nám vyplatilo topit dočasně elektřinou. Budeme mít ještě krbová kamna na dřevo. Děkuji za radu.
Monika Kořínková
26.5.2015Martino, to je spíš dotaz přímo na poskytovatele energií. Je potřeba porovnat počáteční investici, následně pravidelné platby ( u elektřiny je zase vyšší paušál za příkon ) a předpokládaný odběr.
Každopádně u domu, který je kvalitně postavený, zateplený, větrá díky rekuperaci ( a tím šetří náklady na vytápění), je správně orientovaný vůči světovým stranám, aby měl tepelné zisky ze sluníčka, pak není finanční rozdíl mezi zdroji energie nijak velký. Hlavně celková spotřeba energie na vytápění nebude nijak závratná, když budete používat primárně krbová kamna a podlahovku čistě na temperování.
David
4.12.2018Dobrý den
chci se zeptat jak je to s biokrby
narazil jsem na to tu v clanku https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/vymozenost-jmenem-biokrb/
dokaze to vytopit cely byt ci dum? dekuji
Napište komentář