Ochrání mi katastrální úřad mé nemovitosti?

Jak je to nyní se zápisy do katastru? Někde jsem se dočetl, že stále hrozí, že mi někdo může podvodně převést nemovitost bez mého vědomí. Ale katastr by mě měl podle novely o všech pohybech informovat. Nebo je to jinak?

 

Monika: Máte pravdu, katastr o pohybech informuje. Ale může se stát, že podvodník přesměruje i Vaši poštu na svou adresu a tak se o převodu nedozvíte a o nemovitost můžete přijít, protože nebudete mít šanci zasáhnout. V případě, že chcete mít klidné spaní, využijte specializovaných služeb, např. www.katastr365.cz, které budou Vaši nemovitost hlídat za mírný poplatek každý den a o případné změně Vás informují.

Eva: Omlouvám se, ale na tuto otázku nejsem schopná fundovaně odpovědět…

Miloslav: Ano, katastr v této záležitosti provedl nějaké změny k lepšímu.

Linda: Nevím přesné znění zákoníku, ale jisté je to, že katastr ze zákona musí majitele informovat a ten má 20 dní na reakci.

Martin: Ano, hrozí! Jako vlastník nemovitosti byste si svůj majetek měl hlídat. Nejde jen o krádež nemovitosti, ale také chybu v zápise. Bohužel, katastr nás o všech změnách neinformuje, ale to mnoho lidí neví. Více o této problematice napíšu už za pár týdnů v blogovém článku.

Zuzana: Přiznávám, nevím.

Vítězslav: Ano díky novele občanského zákoníka jsou nemovitosti vůči podvodným převodům lépe chráněny, ale ne 100%. Proto doporučuji své LV na katastru pravidelně sledovat nebo si k tomuto účelu zaplatit příslušnou službu. Určitě se to vyplatí. Vydáním stokorunových částek ročně můžete ochránit majetek v hodnotě miliónů.

Napište komentář

* Povinné údaje