Lokalita vždy rozhoduje

Investice do nemovitostí je považována mnohými odborníky za jednu z nejbezpečnějších vůbec. Nemovitosti si svojí cenu dlouhodobě drží a jejich hodnota ideálně rok od roku roste. V případě atraktivních pozemků může činit zhodnocení i více než 15% za rok, kdo by to nebral, ALE vše má svá rizika!

Výše uvedené platí pouze v případě kvalitních nemovitostí v kvalitní lokalitě, ke které patří kvalitní občanská vybavenost a infrastruktura. Současně s tím však vůbec nemusí platit, že kvalitní=nová a nová=kvalitní. Čím se tedy řídit? V prvé řadě tím, že si ujasníme, co od nemovitosti očekáváme, jakou roli má v našem životě hrát – budeme v ní bydlet nebo ji pronajímat?

Předtím, než se bezhlavě vrhneme do nákupu bytu (například na starém panelovém sídlišt, kde je problém s parkováním nebo v novostavbě na periferii někde na zelené louce, kam jezdí autobus jen jednou za hodinu) představme si, jaké to tam bude za deset, dvacet let. Má dané místo potenciál na změnu těchto nedostatků k lepšímu? Pokud má být nemovitost investice (např. k zajištění na stáří apod.), musíme mít jistotu, že o ni bude zájem na trhu nájemního bydlení. A pokud ano, kolik bude nájemník ochoten zaplatit? A kolik je vůbec takových lidí? V opačném případě se můžeme stát pyšným majitelem naleštěné klícky, která bude prázdná, protože v ní nebude chtít nikdo bydlet NEBO za výrazně nižší cenu.

Bohužel i velmi krásný byt ve špatné lokalitě např. ve starém paneláku na sídlišti s problémovým parkováním, se na trhu nájemního bydlení téměř jistě stává „béčkovou“ nemovitostí a je jedno, že má luxusní interiér a topení v podlaze. Na druhou stranu i zanedbaná garsonka v docházkové vzdálenosti od Václaváku bude představovat pro svého majitele (za předpokladu, že bude koupě výhodná, dům průběžně rekonstruován) pravděpodobně zajímavou investici. Samozřejmě záleží na mnoha dalších faktorech, ale jedno je jisté, Lokalita, lokalita, lokalita.

Je správné přiznat, že i „béčková“ nemovitost může v určitých případech představovat výhodnou koupi, pokud byla pořízena za výhodnou cenu a majiteli přináší pravidelný příjem z pronájmu. U mimořádně levné nemovitosti je potřeba zohlednit všechny další budoucí výdaje s ní spojené (fond oprav, stav domu, údržba společných prostor, případně rekonstrukce).

V případě nákupu nemovitosti k vlastnímu bydlení je hodnocení lokality velmi subjektivní a závisí jen na naší ochotě tolerovat případné nedostatky. I zde je dobré představit si sebe sama, jak se nám tam bude žít za deset, dvacet let.. Možná nám teď nevadí, že je nejbližší sámoška nebo stanice MHD dva kilometry cesty od domu…

autor článku: Pavla Temrová

Napište komentář

* Povinné údaje