Kolik zaplatíte za projektovou dokumentaci?

financování

V minulém článku jsem se věnoval jednotlivým druhům projektové dokumentace a tomu, k čemu slouží.

V praxi málokterý stavebník využije všechny jmenované a to hlavně z důvodu, že má pocit, že kompletní projektová dokumentace je drahá a nic mu nepřináší. Rád bych se dnes blíže podíval na to, jak je to s cenami za jednotlivé druhy projektových dokumentací a  především, jak je to s návratností takové investice.

Katalogové projekty

Aby bylo srovnání komplexní, začnu s cenami katalogových projektů. Ty se pohybují v rozmezí mezi 20.000,-Kč až 45.000,-Kč. V ceně není zahrnut projekt osazení na Váš konkrétní pozemek, napojení na inženýrské sítě a případně změny v projektu je nutné připlácet  ( většinou nejsou vůbec nízké). Konečná cena projektu ke stavebnímu povolení pak ve výsledku může přijít na částku někde mezi 40.000,- až 80.000,- Kč.

 Zároveň máte projekt, který jste vybírali na základě svých znalostí a zkušeností a ty nemusí být dostatečné. Řada stavebníků opomíjí naprosto základní pravidla umístění domu vůči světovým stranám, zvolí dům, který neodpovídá svou funkčností jejich životnímu stylu nebo nezohlední požadavky na úspornost provozu a režie domu. I mezi katalogovými domy lze vybrat zdařilé projekty, ale stavebník musí být informovaný a vědět, co hledá. Pokud se rozhodnete touto cestou jít, nastudujte si předem potřebné informace, abyste se při výběru měli o co opřít. Zdařilou publikací, která pomáhá stavebníkům orientovat se v této problematice je eBook „Nejlepší dům na světě“. 

Individuální projekt

Druhou cestou, kterou jen doporučuji, je oslovit projekční kancelář či architekta a nechat si vytvořit projekt domu na míru. V případě, že budete požadovat podobný rozsah, který nabízejí katalogové projekty ( tj. dokumentaci pro stavební povolení) nemusí se ani výsledná cena příliš lišit od té, kterou zaplatíte u katalogového projektu. Je možné takový projekt pořídit již od 60.000,- do 90.000,- Kč.

V rámci ceny máte zajištěny konzultace s odborníkem, který Vám „ušije“ projekt domu na míru, stavěný dle Vašich potřeb a požadavků. Také bude tím, na koho se můžete obrátit se svými dotazy a čerpat z jeho zkušeností. Tím mnoho získáte, ale stále máte v ruce „jen“ projekt pro stavební povolení.  A to je velmi jednoduchá dokumentace, která sice stačí stavebnímu úřadu pro vydání stavebního rozhodnutí, ale je nedostatečnou při realizaci stavby.

Prováděcí projekt

Tím se dostáváme ke stěžejní dokumentaci, která je důležitá pro hladký průběh stavebního procesu. Pokud máte v ruce jen projekt pro stavební povolení, dáváte budoucímu dodavateli stavby do ruky možnost s cenou manipulovat při vlastní stavbě okřídleným výrokem „ to ale v projektu nebylo“.

Takovému počínání se vyhnete díky prováděcí projektové dokumentaci, která je detailnější, obsáhlejší, ale i dražší. Dodavatel stavby však nemá tak velkou možnost manipulovat s cenou, protože mantinely ve kterých se pohybuje, jsou jasně vymezené a dané. Navazujícím dokumentem je pak dokumentace pro zadání stavby dodavateli, která je skvělým materiálem pro porovnání nabídek případných dodavatelů stavby a zároveň opět jasně vymezuje, z čeho a jak bude stavba realizována.

Porovnání  investice a jejich návratnosti

Obecně cena projektové dokumentace pro stavební povolení představuje cca. 2,5% rozpočtové ceny stavby ( tj. předpokládaná cena na výstavbu domu) a prováděcí projektová dokumentace cca. 4% rozpočtové ceny stavby. Praxí a zkušenostmi osvědčená čísla však hovoří o úspoře, kterou dokáže prováděcí projektová dokumentace stavebníkovi přinést. Pokud stavíte na základě projektu pro stavební povolení, stavba se v průměru prodraží o 15% nad rozpočtovou cenu stavby. V případě prováděcího projektu je navýšení ceny jen o 3% z rozpočtové ceny.  Pojďme si to ukázat na příkladu:

Rozpočtová cena domu je 2,8 mil. Kč

 1.        Dokumentace pro stavební povolení 2,5% = 70.000,- Kč + prodražení stavby 15% = 420.000,- Kč, tj. výsledná cena včetně rozpočtové ceny domu je 3.290.000,- Kč
 2.      Dokumentace pro stavební povolení 2,5% = 70.000,- Kč + prováděcí projektová dokumentace 4% = 112.000,- Kč + prodražení stavby 3% = 84.000,- Kč, tj. výsledná cena včetně rozpočtové ceny domu je 3.066.000,- Kč.

Rozdíl činí více jak 200.000,- Kč, které stavebník v druhém případě uspořil přes počáteční zvýšené náklady vložené do prováděcí projektové dokumentace.

Na závěr ještě jednou rekapitulace:

Cena katalogového projektu – pro stavební povolení    cca.2% rozpočtové ceny domu

Cena individuálního projektu –pro stavební povolení    cca.2,5% rozpočtové ceny domu

Cena prováděcího projektu – pro realizaci stavby           cca.4% rozpočtové ceny domu

Úspora získaná při realizaci stavby při zpracovaném prováděcím projektu je cca. 8% z rozpočtové ceny domu. Kvalitně postavený dům navíc spoří i režijní náklady, náklady na údržbu a vyhnete se případným reklamacím a dodatečným opravám.

Zároveň je důležité zajistit si odborný stavební dozor, jehož úkolem na stavbě je dohlížet právě na to, aby byla provedena v souladu s prováděcí projektovou dokumentací. Stavební dozor je nezávislým arbitrem, který dokáže ohlídat kvalitu a provedení prací. Zpravidla jsou jeho služby placeny hodinově.

Jak si vybrat ten správný stavební dozor se můžete inspirovat  v tomto článku.

autor článku: Vítězslav Kořínek

11 Komentářů

 • Tereza

  Odpověď Odpovědět 16.2.2017

  Dobrý večer,můžu se zeptat zda je možné aby mi projekt na přístavbu batoveho půl domku vyšel na 50 000 Kč? Není možné ho mít za nižší cenu? Děkuji za odpověď

  • Ceny projektů se různí, co se týče rozsahu a kvality provedení. Ve Vašem případě do celého procesu pravděpodobně vstupují i památkáři a tak bude složitější. Určitě si můžete nechat nabídku zpracovat u více kanceláří a pak je navzájem porovnat. Jen dejte pozor, aby byl rozsah a výstup vždy stejný. Jedině tak je budete moci objektivně posoudit. S pozdravem MK

 • Radovan

  Odpověď Odpovědět 31.8.2017

  Dobry den,

  dakujem Vam za skvely clanok. Trufnem si povedat, ze je to najlepsi clanok ohladne PD pre RD aky som nasiel a to som s tym stravil niekolko hodin.

  Projektant mi tvrdil, ze „provadeci dokumentace“ je zbytocne draha investicia pre jednoduchy RD. Vas vypocet moznej uspory mi otvoril oci, este raz dik.

 • Zdenka Barabášová

  Odpověď Odpovědět 26.9.2017

  Kolik by mi stál projekt na jednoduchý rekreační domek, nízkopodlažní, 2+KK, 50 m2. Děkuji Barabášová

  • Dobrý den,

   obecně je cena projektu 12-15% z ceny realizace. Jedná se o kompletní projektovou dokumentaci včetně prováděcího projektu.

   • Sasa

    Odpověď Odpovědět 17.1.2018

    V článku ale píšete o 2,5% + 4%, což je 6,5%, proč tedy v diskuzi uvádíte dvojnásobek?

 • Zuzana Sedláčková

  Odpověď Odpovědět 10.10.2017

  Dobrý den,
  měla bych dotaz ohledně projektu a stav.povolení na dům, který zatím ještě není náš. Máme zaplacenou rezervační smlouvu s tím,že se čekámw na to jestli nám banka schávlí hypotéku. Poslali na dům svého odhadce s tím, že potřebuje projekt a stavební povolení a poté „možná“ schálí hypotéku. Nechceme platit za projekt a stav. povolení, když nám poté můžou sdělit, že nám hypotéku nedají.
  Jak se máme zachovat.
  Předem děkuji za odpověd

  • Dobrý den,

   jednání banky je logické, protože bude poskytovat prostředky na podobu domu konečnou, tedy po rekonstrukci. Pokud budete chtít hypotéku pouze na koupi nemnovitosti, pak bude odhadní cena vycházet ze současného stavu domu a projekt nebudete potřebovat. Postup banky je zcela standartní.

 • Šimon Krmenčík

  Odpověď Odpovědět 10.5.2018

  Dobrý den, měl bych dotaz následující dotaz,
  kamarád má již určitou dobu zpracovaný projekt na rodinný dům, ovšem radikálně se u něj změnila rodinná situace – je v rozvodovém řízení, realizace projektu již nepřipadá v úvahu.
  Jsou nějaké možnosti, jak projekt odprodat jinému zájemci (nějaký specializovaný inzertní portál), případně ho zhodnotit podobnou cestou?

  Děkuji moc za odpověď

 • Lucie

  Odpověď Odpovědět 12.6.2019

  Ty články by se měly pro mazávat, pak v tom mají lidé zmatek. Tento článek je z roku 2014, to je pět let. Ceny jsou dnes úplně jinde.

Napište komentář

* Povinné údaje