Katalogový vs. individuální projekt

projekty

Když přijde řeč na projekty rodinných domů, není možné, aby jedním z prvních témat nebylo dilema zda volit katalogový projekt domu či individuální. Znáte to také? Jít cestou levnějších katalogových projektů, kterých je na trhu nepřeberné množství nebo najmout architekta/projektanta a nechat si „ušít projekt přímo na míru“?

Podle čeho se rozhodnout? Pojďme se podrobněji podívat na několik kritérií, které v konečném výběru pomohou.

POZEMEK –  Naprostá většina stavebníků nejdříve koupí pozemek, případně ho zdědí a pak přemýšlí nad možnostmi, které jim nabízí a jaký dům na něj umístit.

Pokud už nyní víte, že budete chtít využít individuálního přístupu architekta a pozemek ještě nevlastníte, je již nyní ta správná chvíle, kdy za architektem jít a začít spolupráci. Vhodný výběr pozemku může v takovém případě  navazovat na prvotní rešerši a ujasnění si představ o bydlení.

V případě, že vlastníte rovinatý pozemek o standartní velikosti od 500m2 výše, s ideální orientací příjezdové komunikace na severní straně parcely a šířkou pozemku nejméně 15m, pak by pro Vás neměl být problém na něj umístit naprostou většinu katalogových projektů. Katalogové projekty jsou projektovány bez ohledu na jakoukoliv vazbu k pozemku a typizované na pozemky právě těchto parametrů.

Pokud vlastníte pozemek atypický, např. ve stávající zástavbě, kde jste omezeni dodržením zákonných odstupů od hranic pozemků a již stojících staveb a přitom si chcete zachovat své soukromí a komfort samostatně stojícího domu, budete již v situaci o poznání složitější. Přidejte navíc krásný výhled na východní straně pozemku a blízkou sousední nemovitost na jihu a vyhovující katalogový projekt téměř nenaleznete.

CENAKatalogové projekty vyhrávají  oproti těm individuálním při prvním pohledu na celé čáře. Může však jít o mylný první dojem.

Základní cena katalogového projektu je skutečně jen cenou základní, ke které je nutné přičíst další položky např. za projekt osazení domu na konkrétní pozemek, cenu radonového průzkumu či průkaz energetické náročnosti domu. Také za každou byť i minimální změnu v projektu je nutné připlatit a to běžně i v řádu desetitisíců.

Cena individuálního projektu pro ohlášení stavby/stavební povolení se od ceny katalogového projektu nemusí zas až tak výrazně lišit. Za příplatek v řádu desítek procent získáte možnost konzultovat své potřeby a priority a mít dům, který Vám opravdu sedí.

Argumentace vysokou cenou individuálního projektu však neobstojí především v širším kontextu, a to když zohledníte náklady na výstavbu. Víte, že zbytečné 2m2 chodby v typovém projektu Vás budou stát cca. 40.000,- Kč?  Chytré řešení dispozic na míru šité budoucím uživatelům dokáže uspořit ještě mnohem víc.

VZHLED DOMU Chcete, aby Váš dům vyjadřoval Vaši individualitu nebo si raději  užíváte nenápadnosti.

Každý podle svého gusta. Jen si nedokážu dost dobře představit, že typový domek, který se líbil mě a postavil jsem ho podle katalogového projektu, během následujících pár let stojí na dalších 5 parcelách v mém okolí. Možná by to ještě víc vadilo mé manželce. Je to jako potkat ženu na plese ve stejných společenských šatech. A hned pětkrát!

Myslím, že dům by měl vyjadřovat individualitu svého majitele, být s ním v souladu. Uniformitu známe z dob panelákových výstaveb a novodobými sídlištěmi naležato se k ní tak trochu vracíme.

Individuální projekt neznamená, že budete vyčnívat za každou cenu z davu. Naopak zohledňuje stávající výstavbu, reaguje na ni, navazuje a komponuje její prvky, tak aby vznikl celek, který je individuální a zároveň respektuje své okolí a  nestaví se proti němu.

ČASČas je nejcennější komoditou dnešní doby. Na jaře koupíme pozemek a do vánoc chceme bydlet. Dobře, nejpozději do velikonoc.

Katalogový projekt máte k dispozici hned. Do pár dnů a můžete začít vyřizovat stavební povolení. Oproti tomu „výroba“ individuálního projektu je proces, který trvá minimálně 2-3 měsíce. Vyžaduje Vaše časové nasazení, osobní konzultace s architektem a diskuze nad detaily projektu.

Vyplatí se mi ušetřit pár hodin svého života a uspíšit o pár měsíců stěhování do nového domova, když je pořízení domu investicí na celý život nebo přinejmenším jeho velkou část? Nejspíš není čas tím nejdůležitějším kritériem výběru, ale pocit, že si mohu  jednu etapu na cestě k svému domu „odškrtnout“ může misky vah naklonit k rozhodnutí, které katalogový projekt upřednostní.

ÚHEL POHLEDU –  Říká se s nadsázkou, že první dům, který postavíme, máme dát k demolici, druhý prodat a do třetího se nastěhovat. Bohužel většina z nás má v životě jen jeden pokus.

Při koupi katalogového projektu jste na všechno sami. Máte k dispozici své zkušenosti, svůj pohled a svou představu o budoucím bydlení. Velkou přidanou hodnotou, kterou architekt do Vašeho projektu vnáší, jsou jeho zkušenosti – ví na co se Vás zeptat, co je důležité řešit, tak aby byl  výsledný dům  funkční a vyhovující Vašim potřebám. Dobrý architekt Vám dokáže naslouchat, poskytne Vám jiný úhel pohledu a pomůže najít nejlepší řešení právě pro Vás. Kolikrát z těchto diskuzí vzejdou tak překvapující a skvělá řešení, která nás ani ve snu nenapadla.

Vše má své pro a proti. Doporučuji, abyste ta svá zvážili ještě dříve, než se do výběru projektu pustíte. Ať již budete vybírat katalogový nebo oslovíte architekta. V zásadě není špatné či dobré rozhodnutí. Vždy záleží na okolnostech.

Užitečné je vědět, že je možné i katalogové projekty konzultovat ve vztahu k Vašim požadavkům a potřebám a ve vztahu k Vašemu pozemku. Můžete oslovit přímo prodejce katalogového projektu nebo nezávislého konzultanta. My v bydlení v kostce rádi pomůžeme a podpoříme Vaše správné rozhodnutí. Můžete se proto s konzultací obrátit i přímo na nás.

autor článku : Vítězslav Kořínek

Napište komentář

* Povinné údaje