Jsou služby expertů drahé?

Je k nevíře, jak jsme my lidé nepoučitelní. Přijdou horší časy a šetříme. To je samozřejmě prozíravé.  Ale znamená šetřit to, že si místo páru kvalitních bot koupím tenisky na tržišti u vietnamců  a za měsíc si jdu koupit nové? Znamená to, že místo kvalitního benzinu natankuji  ten nejlevnější ve městě a pak mě překvapí, že zadřu motor?

Říká se, že bohatí nemají na to, aby kupovali levné věci. A je to pravda. Nestojí za to kupovat levné, nekvalitní věci, protože ve výsledku nás vyjdou dráž než ty kvalitní.  A nestojí za to neradit se s odborníky, protože ve výsledku nás to přijde sakra draho.

V souvislosti s všeobecnými úsporami v současné společnosti sleduji, jak se lidé snaží ušetřit na svém bydlení. Vyloučí z celého procesu odbornou pomoc expertů v oboru a jejich služby, zvládnout práci za ně a mají radost z úspory, které domněle dosáhli. Většinou však krátkodobě. Někdy je to úsměvné, někdy k politování. A celkově je to velmi poučné.

 Uvádím jeden  příklad založený na reálných číslech skutečného  příběhu (smyšleného Libora) z loňského roku :

Bez architekta a stavebního dozoru se obejdem

(Libor –  dům o velikosti 130m2, rozpočet do 3 mil. korun)

„Koukali jsme se na internetu, je tam přesně takový dům, jaký chceme – jen pár menších úprav, pár čar se překreslí a je to. Projekt je jen za 30 tisíc, ten na míru by nás stál přinejmenším 5x tolik. Hm, ušetříme 120 tisíc. Super“

A jak vypadala realita?

Úprava dispozice typového projektu + 13.500,- Kč ( pár čar, jedna komora a okno, garáž)

Úprava projektové dokumentace navazujících profesí + 4.000,- Kč

Zaměření pozemku pro účely osazení stavby v projektu  + 4.500,- Kč

Projekt osazení stavby  na pozemku  + 7.000,- Kč

Radonový průzkum + 3.500,- Kč

Vyřízení stavebního povolení svépomocí, běhání po úřadech 14 hodin ( x doplňte si svou hodinovou taxu)

A začíná se stavět…..

Stavební firma, která uspěla ve výběru zadaném Liborem na základě typového projektu, vyhrála díky nejnižší nabídce za realizaci – dům na klíč v celkové ceně 2.840.000,- Kč. Typový projekt dává velkou svobodu právě v naceňování stavebních prací, protože je dostatečně přesně nespecifikuje – k tomu slouží prováděcí projekt. Stavební firma tak měla dostatečné velký prostor na to, aby v průběhu stavby argumentovala tím, že tato či ona specifikace v projektové dokumentaci nebyla a proto je nyní k rozpočtu přidána. V průběhu prací vznikly „vícenáklady“, rozpočet se navyšoval a výsledná fakturovaná cena byla 3.060.000,-. Libor nad tím už jen mávl rukou – hlavně, že je hotovo!

Za půl roku po kolaudaci Libor reklamuje vady na stavbě. K jejich opravě ze strany firmy nedošlo, ani odborný posudek neprokázal, že by vznikly z důvodu nedodržení stavebního zadání. A následná oprava z kapsy Libora přišla na 110.000,- Kč. Zbývalo jen nad tím mávnout rukou….

Jaké je skóre teď?  Kolik Libor ušetřil? A jak se projeví počáteční nedbalost do budoucna?

Co by dostal Libor za počáteční investované peníze do odborné pomoci?

 Dostal by plný servis, zkušenosti, znalosti a kontakty na ty správné řemeslníky, kteří jsou při stavění tak důležití. Architekt (následně stavební dozor) by dokázal díky prováděcímu projektu udržet rozpočet ve stanovených mezích, našel by možnosti, díky kterým by bylo možné celou stavbu zlevnit, kontroloval by kvalitu prováděných prací a včas upozorňoval na chyby, které by mohly mít do budoucna neblahé důsledky.

Jistě, i tak by možná něco nedopadlo ideálně. Ale řekněte upřímně, zkusili jste si někdy sami ostříhat vlasy nebo jste se pustili do opravy elektroniky svého auta? A jak to dopadlo?

autor článku : Monika Kořínková

Napište komentář

* Povinné údaje