Jsem vlastníkem bytu v panelovém domě z 80.-tých let. Sdružení vlastníků se před pár lety domluvilo na výměně oken za nová plastová. Výrazně se tak snížila spotřeba na vytápění. Nyní se chystá celý dům zateplit. Náklady na topení se mi v současné době nezdají vysoké a oproti tomu investice do zateplení příliš nákladná. Je nutné zateplovat?
Monika: Pokud máte pochybnosti o vhodnosti zateplení, určitě předneste toto téma k diskuzi na schůzi sdružení. Je možné, že ostatní vlastníci na to mají zcela opačný názor ( Váš byt je možná orientován na jižní stranu nebo obklopen ve větší míře ostatními a tak si své teplo udrží lépe – krajové byty na tom budou o poznání hůře). Řešení otázek ve sdružení je vždy věcí kompromisu a s ním také musí každý družstevník počítat.
Eva: Tak to je tedy otázka, zateplování většinou situaci zlepší, nicméně co je to termín, že náklady na vytápění nejsou vysoké? Je otázka, zda si náklady rozpočítáváte, nebo máte měřiče a vy jste majiteli jižního bytu…. Taky bych zkoumala, o co se náklady sníží oproti zvýšení fondu oprav. Pro mě je také dost hrozné, že se na zateplení paneláků téměř vždy používá polystyren, a to je pro mě neekologický a velice neprodyšný materiál. Pro zlepšení života v panelovém domě bych si dokázala představit jinou investici… např. do vybudování nových velkých balkonů, případně nějakého společného prostoru, který je možné si pronajmout na větší rodinné nebo sousedské akce.
Miloslav: Vždy je nutné uvažovat o této investici z dlouhodobého hlediska.Tím, že jste vyměnili okna, jste dosáhli zmenšení ztrát, ale v žádném případě jste tím nevyřešili problém obálky domu. V klasickém panelovém domě je v létě horko a v zimě zima. Je to tak, betonové panely se v létě nahřejí a v bytech se nedá bez klimatizace bydlet. V zimě naopak beton velmi rychle přijme okolní teplotu a tzv. “promrzá“. Ztráty jsou pak obrovské.Prvním, co by měl každý vlastník domu udělat je to, že by se měl postarat o co nejmenší tepelné ztráty svého domu. Okna, fasáda, střecha. Pak následně řešit zdroj tepla. V dobře a kvalitně zatepleném domě jsou ztráty minimální a tím pádem se otvírají nekonečné možnosti k úsporným zdrojům tepla.
Linda: Pokud se ve sdružení nedohodnete, pak zadejte k řešení vypracovat odbornou studii, která Vám doloží, zda je zateplení nutné a nebo zbytečné….
Martin: Společenství vlastníků jednotek je právnický subjekt, jehož jste jako majitel bytu součástí. Pokud se SVJ rozhodlo zateplit dům, rozhodla tak většina majitelů, kteří se domnívali, že je to zapotřebí. Pokud máte na toto jiný názor, je třeba abyste ho přednesl na Vaší schůzi a snažil se své sousedy přesvědčit o opaku.
Na druhou stranu, pokud se v budoucnosti rozhodnete Vaši bytovou jednotku prodat, můžete si být jistý, že zateplení a revitalizace domu značnou měrou přispěje ke zvýšení prodejní ceny.
Zuzana: Z mých vlastních zkušeností, se náklady na topení znovu rapidně sníží zateplením. Možná Váš byt nepatří mezi rohové byty, které jsou na tom v zimě nejhůře, a proto situaci vidíte jako uspokojivou. Zkuste se na to podívat očima druhých, možná třebaže s novými okny, mají v bytě zimu, a proto musí topit daleko více, než byty uprostřed, kde jim pomáhá sousedovo topení.
Vítězslav: Dá se předpokládat, že ceny energií nadále dlouhodobě porostou. Proto zateplení není zcela od věci, je třeba však mít na paměti, že instalací zateplovacího systému, pokud je dobře provedená, celou obálku domu uzavřete. Váš starý panelák větrá sám netěsnostmi v konstrukci. Zateplením se o zdravé klima ve Vašem bytě budete nutně muset začít starat sami, pokud zároveň s instalací zateplovacího systému nebyl instalován centrální systém nuceného větrání s rekuperací. Je to práce poměrné náročná, několikrát denně otevřít okna a kvalitně vyvětrat. Zároveň tímto větráním přicházíte o značnou část tepelných zisků. Proto je nutné tuto investici velice dobře spočítat a navrhnout optimální řešení jak z pohledu financí, tak z pohledu hygieny bydlení.
Napište komentář