Jak Vás nedbalost při kontrole kupní smlouvy připraví o 115 000 Kč

12

Dnešní článek opět souvisí se změnou nového občanského a obchodního zákoníku.

Neuběhl ještě ani týden ode dne, kdy vešly změny v platnost a už se mi při prodeji stala jedna kuriózní situace, která mého klienta mohla připravit o rovných 115 000 Kč. Naštěstí jsem si upraveného odstavce v kupní smlouvě povšimnul a vše jsem uvedl na správnou míru v souladu s tím, co bylo ještě před Vánocemi klienty oboustranně odsouhlaseno.

Co mohlo mít za následek újmu 115.000 Kč?

Za prvé to bylo nesolidní jednání prodávající strany. Prodávající nejednal tak, jak bylo domluveno, a snažil se mému klientovi podstrčit k podpisu smlouvu, která byla oproti poslední verzi pozměněná.

Solidně jednající člověk by o této změně protistranu informoval. Náš prodávající to ale neudělal a tvrdil nám, že podepisujeme poslední verzi, kterou jsme před Vánocemi pročetli a schválili.

Za druhé tento podvod, nebojím se použit toto slovo, umožnila změna, kterou od 1. 1. 2014 přináší nový občanský zákoník. Daň z prodeje nemovitosti byla nahrazena daní z nabytí nemovitosti. 

Nadále se budou státu odvádět 4%. Stále je plátcem daně prodávající, pokud se smluvní strany nedohodnou jinakA to je právě ten bod, kterého se snažil prodávající využít.

Jeho právník napsal do smlouvy nepatrnou větu, která měla zásadní vliv na to, kdo bude muset státu odvést ony 4% jako daň z nabytí nemovitosti.

Věta zněla takto:

“Smluvní strany se vzájemně dohodly, že plátcem daně z nabytí nemovitosti bude strana kupující.”

Pokud bychom na tuhle drobnou, ale zásadní změnu nepřišli a smlouvu podepsali, čekal by nás asi hodně nepříjemný a dlouhý spor. Možná by došlo i na žalobu a soud. Kupující by se také nevyhnul papírování – spjaté s vyhotovením daňového přiznání a nakonec by musel finančnímu úřadu zaplatit 4% z kupní ceny, kterou prodávajícímu zaplatil (2 875 000 Kč). Nemovitost by ho rázem nestála 2 875 000 Kč ale 2 990 000 Kč. Tedy o rovných 115 000 Kč víc!!! A to nepočítám výdaje spjaté s potřebnou rekonstrukcí, koupí kuchyňské linky a základního vybavení bytu.

Moje doporučení jednou pro vždy zní: šetřete tam, kde vás to nebude v budoucnu bolet!

Pokud si místo ročního členství v Holmes Place za 15 000 Kč půjdete třikrát týdně zaběhat, i tak se udržíte v dobré kondici a nebudete přibírat na váze.

Pokud si místo značkového kabátu Pietro Filipi koupíte obyčejný kabát v neznačkovém kamenném obchodě, poslouží vám stejně a venku nezmrznete.

Pokud si místo drahé večeře v restauraci uvaříte doma míchaná vajíčka, zasytí vás stejně a hlady neumřete.

Pokud se rozhodnete ušetřit pár desítek tisíc na službách realitní kanceláře a právních službách při prodeji nemovitosti, můžete lehce přijít o 115 000 Kč. Ne-li o veškeré peníze a nemovitost k tomu, ale o tom třeba někdy příště…

Autor článku : Martin Tesárek

1 Komentář

Napište komentář

* Povinné údaje