Na první pohled se může zdát, že důležitý je jen konečný výsledek, ale opak je pravdou.
Za svou profesní kariéru jsem se setkal s výstavbou bytů, kdy velcí developeři nutí stavební firmy nedodržovat stavební postupy a tím i nedodržovat technologické přestávky.
Pojem Technologická přestávka, je doba, kterou potřebuje materiál, aby dosáhl požadovaných vlastností a požadovaných pevností. Tyto vlastnosti a pevnosti materiálů nám závazně udávají platné normy ČSN. Tyto normy nařizují, jak má výsledný produkt vypadat. Jaké má mít vlastnosti včetně pevnostních vlastností daného materiálu. Jakou má mít strukturu a jak má být odolný ve zkoušce tlakem. Stanovují také různé povolené odchylky atd.
Nedodržení těchto pravidel se nemusí projevit ihned, ale je pouze otázkou času – někdy i let. Ve výsledku se vždy ukáže.
Setkal jsem se s majiteli bytů, kterým se po 5 letech od koupě bytu začali na stěnách objevovat praskliny a trhliny. Pro řádné prozkoumání prasklin a trhlin bylo nutné do zdiva udělat sondy. Odkryla se místa, ve kterých docházelo k pnutí a zjistilo se, že zde bylo použito nekvalitní zdivo, které bylo neodborně ukotveno a tím, jak celý dům pracoval, se uvolnilo. Tímto pnutím následně vznikaly praskliny. K nápravě bylo nutné problémová místa přezdít a vhodným materiálem překlenout plochu, ve které docházelo k pnutí a následnému praskání materiálů.
Ještě vám uvedu další příklad.
Byl jsem svědkem výstavby, kdy v bytech, které měli již hotové instalace, omítky a finální betony, byly předčasně pokládány povrchové krytiny. Na stropech těchto bytů se vlivem nadměrné vlhkosti srážela voda, která neměla možnost přirozeným způsobem odvětrat. V bytě se držela relativní vlhkost kolem 90%. Taková vlhkost je v Amazonských pralesech!
Stavební firma musela vzhledem k tlaku od investora dodržet termín a tak do bytů nechala namontovat plovoucí podlahy a vnitřní dveře. Aby snížila vlhkost v bytech, tak zde umístila vysoušeče vzduchu, které pracují na principu pohlcování vzdušné vlhkosti s následnou přeměnou na kapalinu. Vzdušná vlhkost se tímto postupem opravdu zmenšila, ale jen ta povrchová.
Ta, která zbyla v konstrukcích, se naplno projevila v době, kdy si byty přebrali klienti, kteří samozřejmě o ničem nevěděli. Po nastěhování se všechna vlhkost ukázala v celé své síle a klientům se začaly kroutit a zvedat plovoucí podlahy, různě se jim deformovaly dveře a zárubně. Také se v těchto bytech objevila plíseň.
Investor dal od tohoto problému ruce pryč s odkazem, že v době předání bytu bylo vše v pořádku, že za tuto vlhkost si může klient sám svým nesprávným užíváním bytu. Klientům pak zbyly jen oči pro pláč a museli si na své náklady zařídit opravy poničených podlah a dveří. Jen opravy zničených podlah a dveří je stáli desetitisíce korun!
Jestli jste si již vybrali konkrétní byt, který jste se rozhodli koupit, neotálejte a sledujte každičký detail ve svém bytě. Sledujte, jak se váš nový byt proměňuje k finálnímu výsledku.
Sledujte, jaké jsou zde používané materiály a jak řemeslníci tyto materiály znají.
Pamatujte – pokud je řemeslník, který vám staví byt skutečným profesionálem, tak daný materiál zná. A také ví, jak s ním pracovat, aby předešel nesprávnému postupu a následné škodě.
Řemeslník, který na materiál kouká a neví jak začít, přemýšlí a obchází kolem materiálu jako okolo horkého bramboru, není skutečným profesionálem. Nedovolte mu pracovat na vašem bytě, předejdete tím následným problémům.
autor článku: Miloslav Čermák
Napište komentář