Možná ho právě hledáte a pídíte se po zaručených tipech. Ty bohužel nemám. Když se někdo hodí pro mě, nemusí se hodit vám. ALE dám vám návod, jak si správně vybrat a podle čeho – mám pro vás malé vodítko, které pomůže.
Ano, jsou architekti výborní, dobří a méně dobří. Jako v každé profesi. A přestože si vyberete toho výborného, nemusíte se vždy trefit a vzájemná spolupráce pro vás může být zklamáním.
Nevybírejte proto hned architekta, vybírejte přístup. Volte to, co od výsledného domu očekáváte.
Jsou architekti, co staví monumenty. Takové stavby, které sbírají ocenění v architektonických soutěžích, otiskují je odborné časopisy a možná se i časem zapíší do historie a jednou se o nich budou učit studenti architektury. Na křídovém papíře časopisu vypadají takové domy jako umné sochy, vyladěné do detailu, precizně zpracované, dokonalé. Posouvají hranice architektury dál, hledají inovativní řešení, používají nové materiály a ty tradiční netradičním způsobem. Mají své obdivovatele a taky zapřisáhlé odpůrce, vyvolávají emoce. Je z nich cítit touha po velikosti, nesmrtelnosti a dokonalosti. Touha odlišit se.
Mnohdy mě takové domy také nadchnou, obdivuji na nich, co všechno je možné a mám je ráda za to, kam posouvají moje vnímání a dávají mi nové podněty k přemýšlení. Jsem ráda za odvahu a vizionářství jejich tvůrců a zápal, který pro svou myšlenku mají.
Krásným příkladem je nedávno zrealizovaný dům architekta Petra Skrušného.
Ti druzí staví domy pro lidi, domy pro život. Také oni do nich otiskují svou osobnost a promítají své umělecké vidění. Dělají to skromně, neokázale. Nepoužívají velká gesta, jejich domy hledají harmonii ve vyváženosti funkčnosti, estetičnosti, geniu loci místa, reflektují osobnost investora, jeho životní styl a potřeby. Tito architekti dokážou naslouchat svému klientu, potlačit své ego a zároveň směřují návrh takovým směrem, který ve výsledku dokáže skloubit kvalitní architekturu a osobité vyjádření klienta.
Takových architektů si nesmírně cením pro jejich přístup k řemeslu. Zvládají stoprocentně svou profesi a navíc jsou natolik pokorní, že nevidí jen svůj pohled, ale pátrají a dávají dohromady všechny souvislosti.
Pěkným příkladem takové realizace je dům s ateliérem od A1 Architekts.
A teď záleží čistě na vás, co od svého bydlení očekáváte.
Chcete jedinečnost? Dům, který nenechá nikoho chladným? Dům, o kterém se bude mluvit?
Chcete neokázalost? Dům, který je šitý vám na míru? Dům, který bude vaším místem?
Nejlepším vodítkem při výběru architekta je jeho vlastní dům. Vlastní dům je realizace, kde je tvorba usměrňována minimem vnějších vlivů. Tady přesně uvidíte, jaký způsob práce je jeho majiteli nejbližší. Tady máte jedinečnou možnost se s jeho přístupem identifikovat nebo zjistit, že vám nesedí a hledat dál. Nejlepší volbou je zvolit si takového architekta, který je vám lidsky nejbližší.
Víte, nejlepší by bylo sednout si někde na kus řeči a vůbec se nebavit o architektuře – povídat si jako staří přátelé, kteří se sešli po delší době a vyprávět si o rodině, o tom, co jste zrovna dělali minulý víkend, o tom, co plánujete na prázdniny a o filmu, který zrovna běží v kinech. Když najdete architekta, který je vám lidsky blízký, který sdílí stejné hodnoty a má podobné vidění světa, půjde vám vzájemná spolupráce z poloviny lépe a výsledný dům bude takovým, jakým ho chcete mít.
Domov je pocitová záležitost. Správnou dispozici, funkčnost prostoru, orientaci vůči světovým stranám a další podstatné věci zvládne řemeslně každý dobrý architekt. Ale jen ten, se kterým jste na podobné frekvenci, dokáže do vašeho domu dostat něco navíc – odraz vaší osobnosti, vašeho vnitřního světa. A to jen ta přidaná hodnota, která z domu dělá domov.
autor článku : Monika Kořínková
Napište komentář