Interiér – společenská část domu

interiér

Je to stejné, jako jet na výlet, a mít nachystanou mapu…. výlety jen tak bez plánu jsou také fajn, ale potom musíte být připraveni na nečekané zážitky a nečekané výdaje, což je u realizace domu/interiéru dost nepříjemná věc.

Jak tedy postupovat: co očekávám od svého domu/bytu… přesto, že jsme každý jiný a každá rodina žije jinak, tak mám pocit, že základ je většinou pro všechny podobný, až na to, že každý máme prioritu v jiném bodě. Nabízím tedy k posouzení takového malého průvodce ideálním obydlím pro dnešní dobu, a doufám, že vám pomůže sestavit plán na nové, případně odhalit rezervy ve stávajícím bydlení:

Za krytým vstupem (aby na nás nepršelo, když v lijáku hledáme klíče), je hala. Žádná mikro chodbička, ale příjemný prostor, kde mohu podat příchozímu ruku a kde se moje rodina pohodlně vypraví ven. Vedle vstupu šatna (nemusí být nijak závratně velká, ale když bude větší než jen šatní skříň, vejde se tam i taška s manželovým fotbalem, sportovními potřebami dětí, případné objemnější balíky a věci, které chci někam odvézt …, možná bude fajn, když tam budu schopna usušit zmoklé bundy a promočené zimní věci…., takže, když mám tu možnost, nezapomenu na radiátor).  Co mi ale zbyde na halu?….Tady může být pohodlná židle, zrcadlo, rodinné fotky, věšák na svršky návštěvy….prostě pěkné přivítání u nás doma.

Kuchyně je místem, kde se žije, je to pro mě nejdůležitější místo v domě… každý pracovní den odpoledne tam připravuji jídlo pro rodinu, děti u toho píší úkoly, taky si povídáme, hrajeme,  je spojená  s jídelnou, protože i návštěvy většinou zůstávají u velkého stolu. Proto mám ráda kuchyňskou linku řešenou tak, aby designem „nezabila“ celý prostor a zároveň měla dost úložných míst a umožnila skrýt běžný pracovní nepořádek. Z místa, kde v kuchyni trávíme nejvíc času, chceme být v kontaktu s jídelním stolem…. ať už pro komunikaci rodiny, nebo s přáteli, zatímco vařím kávu.

 A to tolik vysmívané sofa v kuchyni … mám ho doma, je to lavice se sedákem ve výšce klasické židle, je polstrovaná a přisunutá ke stolu – a je nejoblíbenějším místem, o které je boj. Kromě toho, když je někdo nemocný, moc rád na té lavici marodí. Kromě toho u jídelního stolu může být příruční knihovna a úložný prostor pro domácí kancelář…. A také spojení kuchyně s balkonem nebo zahradou je super. Pozor!!! Opravdu myslím kuchyně, většina lidí má pocit, že jídelna je to místo, odkud se chodí na terasu, ale jídelna má mít klid a kuchyně je to místo, odkud se chodí k dalšímu stolu venku. Také nasměrování jídelny na osluněnou stranu …jih, západ, je velice příjemné.

Pokud se vám podaří napojit kuchyni na technickou místnost, kde bude i praní, žehlení apod., máte zajištěný opravdu hladký chod domácnosti.

Obývací pokoj je pro mě synonymum relaxačního prostoru rodiny. Ideální je zde pohodlná pohovka, což by mělo být místo, kam si celá rodina může lehnout k televizi, případně knížce ….(nebudu zde rozebírat to,že bez televize by to byla idylka, také jednu mám). Tedy pokud někde mezi obytnou kuchyní a obývákem bude krb, a obývák potom může být i v tmavší místnosti, stejně se tam dostaneme většinou večer, a chceme zde klid, a kromě toho ve dne na televizi stejně nic nevidíme, když na ní září slunce.

To je tedy společenská část domu. Ta, kde se aktivně žije, v ideálním případě se sem vejde i pracovna, která může sloužit i jako pokoj pro hosta, a samozřejmě malá toaleta. Další části se říká klidová, a o té bude další díl…..

autor článku: Eva Beránková

1 Komentář

Napište komentář

* Povinné údaje