Hrad nebo přístav?

Trendy v bydlení se lety mění.  Naši rodiče bydlí jinak než naši prarodiče a my zase vnímáme bydlení úplně jinak než naši rodiče.  Mění se požadavky na vybavení domácností, na způsob využívání domova. To jsou věci, které se mění díky novým technologiím a lidskému pokroku.

Pak jsou tu také trendy v bydlení. Podobně jako v módě. Všimli jste si, že třeba vánoční stromky se oblékají  každý rok do jiné barvy? Jednou je trendy červená, jindy zlatá nebo modrá. Lifestylové časopisy nás denně zásobují návody na to, jaký dům si postavit, jaký byt koupit a  jak si to v něm zařídit .

Necháváte se jimi inspirovat?

Pak se vystavujete riziku, že si pořídíte takový dům nebo byt, který naprosto nesedí vaší osobnosti. Zařídíte si domácnost sice moderně, ale nebude odpovídat vašemu naturelu a nebude podporovat to, co ve svém životě potřebujete a jaký/á jste.

Vyhýbám se stereotypům a zařazování lidí do škatulek. Přesto se mi osvědčilo tyto „přihrádky“ používat, protože díky nim je zpočátku snazší pochopit, jak věci máme a jaký směr je ten náš.

Konzultacemi a povídáním o bydlení jsem zjistila, že existují 2 skupiny lidí. Jedni vnímají svůj domov jako hrad a druzí jako přístav.  Když zjistíte, jak to máte vy sami a přizpůsobíte své bydlení svému nastavení, budete se ve svém domově cítit konečně doma. Domov podpoří vaši podstatu a dá vám sílu a energii do pracovních i osobních rovin života.

Vnímám svůj domov jako hrad

Znáte rčení „ můj dům, můj hrad“.  Znamená – toto je mé výsostné území, tady jsem pánem já, tady je mé útočiště.  Lidé tohoto typu vnímají svůj domov jako místo, kam se mohou jít schovat, kde jsou nerušeni od okolního světa, kde jsou v bezpečí.  Tady mohou být sami sebou, oddychnout si a nabrat síly, než zase vyrazí ven do světa. Neradi se stěhují. Když se zabydlí, brzy  zakoření a těžko se jim s daným místem loučí. Ve chvílích, kdy jim je ouvej, je jejich domov pevností, kde se mohou se svým splínem opevnit a v soukromí smutnit. Domov je pro ně intimní, soukromé místo, do kterého si zvou jen ty nejbližší přátele a rodinu.

Proto by tento typ lidí měl pamatovat na to, aby do jejich domu nebylo vidět z ulice, aby se zbytečně nevystavovali nabourávání venkovního světa k sobě domů. Mají rádi, když je i jejich zahrada skrytá zrakům ostatních nebo je dostatečně veliká a sousedi jsou na hony vzdáleni.

Jednoduše : soukromí je jim nade vše – jejich domov je posvátným místem

Vnímám svůj domov jako přístav

Tento typ lidí to má opačně. Jejich domov pro ně představuje zázemí pro kontakt s lidmi. Místo setkávání a života. Je pro ně doslova přístavem, kam se vracejí načerpat palivo, doplnit zásoby a pak se zase vydávají na cestu. Lidé tohoto založení mají rádi návštěvy, ale stejně jako v přístavu, kde lodě kotví jen určitou dobu, než doplní palivo a zásoby, vnímají tak i návštěvy – čeho je moc, to škodí. Proto se nejlépe cítí, pokud jejich domov pulsuje a něco se děje a zároveň střídají aktivní chvíle s chvílemi klidu. Pokud v tomto rytmu dosáhnou harmonie, jsou spokojení.  Není pro ně nepředstavitelné, že se za svůj život několikrát přestěhují a v novém místě se brzy cítí šťastni a doma. Není pro ně těžké přestřihnout pupeční šňůru s předcházejícím domovem.

Lidé typu přístav potřebují ve svém domově hodně světla, málo věcí – důležitý je volný prostor pro vítr do plachet. Jejich bydlení je otevřenější a nevadí jim, pokud jim do domácnosti „nahlíží“ kolemjdoucí. Obvykle i oni mají v domě soukromou zónu, ale ta není ani pro návštěvu tabu.

Jednoduše: jejich dům je všem otevřen – vejdi, kdo s dobrým úmyslem vcházíš

Každý z nás se pohybuje na pomyslné ose svého stereotypu v jiné poloze. Někdo je víc blízko středu, někdo okraji. Až budete vy sami přemýšlet nad tím, jak to máte se svým domovem, nenechte se zviklat trendem dnešní doby, který upřednostňuje bydlení v duchu přístavu. Pokud se cítíte dobře v hradě, zůstaňte tam. Není lepší a horší škatulka. Když najdete tu svou, pak je to ta nejlepší.

Jak to tedy máte?  Je váš domov hradem nebo přístavem?

autor článku : Monika Kořínková

Napište komentář

* Povinné údaje