Dispozice obytného prostoru

Je téměř pravidlem, že v projektech rodinných domů je společný obytný prostor, který spojuje kuchyň s obývákem. Chystáme se na stavbu domu a tyto prostory hodně diskutujeme. Domnívám se, že z hlediska praktičnosti jsou lepší oddělené prostory k vaření a trávení společného času. Jak to vidíte vy?

Monika:   Mám nejraději takové řešení, které v sobě zahrnuje obě možnosti. Mám velmi ráda, když je prostor propojený. Dost dobře si nedovedu představit, že strávím pár hodin vařením zavřená někde sama v místnosti bez kontaktu se zbytkem rodiny. Na druhé straně je mi nepříjemný pohled z obytného prostoru do otevřené kuchyně na použité nádobí a veškerý kuchyňský pracovní nepořádek.  Pokud se doma nemůžete dohodnout, nejlepším řešením je zvýšení čela pracovní desky směrem do obytné místnosti a zamezení tak pohledu na kuchyňskou linku od jídelního stolu a z obytného prostoru. V případě obav z hlučnosti kuchyně a rušení např. při napínavém hokejovém utkání je skvělým řešením uzavření kuchyně posuvnými dveřmi po celé šířce. V případě potřeby je zavřete a nebudete rušeni.

Eva:  Záleží na tom, jak si představujete rodinný život a kolik máte času … v dnešní době je to jedna z mála věcí, kterou vidím jako báječnou lidskou adaptaci na vývoj způsobu života. Žijeme mnohem rychleji než např. před 30 lety a také společenské zvyklosti jsou jiné. Není už tolik času na společné chvíle rodiny doma, a tak mnoha rodinám vyhovuje, když užívají veškerý čas spolu. Také muži podle mě více vaří, kromě toho i děti se rády účastní. Takže to vidím jako velice pozitivní prvek v bytě. Pozor bych si dala na optické oddělení klidového prostoru a pracovní plochy. A také na design kuchyně – rozhodně ne žádný výstelek z kuchyňského studia…. více určitě najdete v mých článcích na BVK.

Miloslav: Také jsem tuto otázku řešil. Měl jsem tu možnost vyzkoušet si oddělené prostory v předchozím bytě, než jsem postavil vlastní dům.  Rád vařím a sem tam jsem něco v kuchyni dělal, ale nebylo to ono. Cítil jsem se v tom prostoru stísněně a mimo veškeré dění v bytě. Byl jsem tam izolovaný. Když jsem si chtěl povídat, vždy jsem musel nechat práce v kuchyni a jít mezi dveře do obýváku a povídat si –  mezitím jsem hlídal plotnu. Ne vždy se to povedlo uhlídat a tak jsem několikrát i utíral obsah kastrolu, který mi utekl. Dnes je realita jiná, mám v domě spojenou kuchyň s obývákem a i během vaření se mohu věnovat ostatním, aniž bych riskoval, že mi opět uteče obsah z hrnce.

Z tohoto důvodu doporučuji spojené prostory, které jsou co nejvíce otevřené. Budete neustále součástí dění v domově a takto spojený prostor bude Vaším dokonalým srdcem domova.

Linda: Zastávám názor společných otevřených místností, ať už kvůli kontaktu s rodinou nebo s návštěvou.

Martin:  Každý na to můžeme mít jiný pohled. Mně osobně by kuchyň s obývacím pokojem nevadila. Samozřejmě záleží, kolik členů čítá Vaše domácnost, jak velký Váš dům bude apod.

Zuzana:  Především bych Vám doporučila podívat se na způsob Vašeho života a odpovědět si na pár otázek: Kolik času trávíte v kuchyni? Jak a kolik času máte k dispozici, abyste je trávili jako rodina společně?  Máte dostatek prostoru v rodinném domku, aby byla samostatná kuchyň spojena s jídelnou a samostatný společný prostor – obývák?

 Pokud se podíváme do historie, tak samostatná kuchyň byla spojena s jídelnou (vyjma šlechtických sídel), kde rodina mohla trávit společný čas s vařící matkou, která v kuchyni tráví dost času. Jestli plánujete samostatnou kuchyň a jídelnu s obývákem společně, tak bych to nedoporučila a přiklonila se k spojenému prostoru. Pokud máte v projektu místo na samostatné místnosti, tak je určitě lepší tyto energie oddělit.

Vítězslav:  V dnešní době, vzhledem k hektickému životnímu stylu, se vžívá pojem „obytný prostor“, místo kuchyně, jídelny a obýváku. Tento „obytný prostor“ v sobě zahrnuje funkce všech tří místností a plní tak velice důležitou funkci v rámci rodinného soužití. Celkové řešení  tohoto prostoru a jeho funkční uspořádání je velice důležité dobře promyslet, tak aby vyhovovalo požadavkům Vaší rodiny. Proto se zeptejte především všech členů Vaší domácnosti a ideální řešení určitě naleznete.

Napište komentář

* Povinné údaje