Chystáte se pronajímat nemovitost? Nový občanský zákoník slibuje větší ochranu proti neplatičům.

Říká se, že první dojem si člověk o druhém udělá v prvních dvaceti vteřinách.  Někdy k němu postačí pevný stisk ruky a sympatická tvář nebo příjemný hlas. Všechny úsudky bývají k ničemu, když se jedná o rozpoznání neplatiče nájemného. Uvažujete-li o nákupu bytu za účelem jeho následného pronájmu, pak je tento článek určen právě vám.

Od 1. 1. 2014 vstoupil v platnost Nový občanský zákoník, který přiznává pronajímateli silnější práva vypořádat se s tím, kdo neplní své povinnosti a v případě hrubého porušení nájemní smlouvy může smlouvu vypovědět a to již bez rozhodnutí soudu. To je jistě dobrá zpráva pro všechny, kdo pronajímají nemovitost nebo se na to teprve chystají. Přesto všechno platí, že tím nejlepším řešením je prevence a důkladná prověrka budoucího nájemníka, která zajistí, že tyto věci nebudete muset nikdy řešit. Než přistoupíte k podpisu smlouvy o pronájmu, ověřte si, kdo stojí před vámi.

Stále více Čechů investuje své peníze do nákupu nového bytu, ve kterém spatřují bezpečnou investici a odborníci jim dávají za pravdu. Kvalitní byt v kvalitní lokalitě (míněno s výbornou občanskou vybaveností v blízkosti metra) představuje bezesporu dobrou volbu, protože právě o takové bydlení je z hlediska poptávky po pronájmu velký zájem. Spolu s tím však majitelé musí řešit zásadní otázku, jak a komu svůj byt pronajmout, aby jim ve finále nezbyly jen oči pro pláč.

Tím prvním by měla být kontrola totožnosti budoucího nájemníka, která pomůže odhalit podvodníka, který se vydává za někoho jiného. Je dobré nechat si zkontrolovat průkaz totožnosti na speciální internetové databázi ztracených a ukradených průkazů, kterou provozuje Ministerstvo vnitra ČR a spolu s tím požádat o další doklad totožnosti (řidičský průkaz, průkaz pojištěnce apod.)

Důležité jsou reference předchozího pronajímatele.

V zahraničí je běžné požádat zájemce  o kontakt na dosavadního pronajímatele a ověřit si, že byl předchozí nájem hrazen včas. Ačkoli v ČR tato praxe běžná není, pokud najdete odvahu a o referenci požádáte, bude to pro vás jen plus. Váš nájemník to jistě pochopí. Vždyť nákup bytu představuje velmi důležitý životní krok, který většina z nás dělá jen jednou za život a je tedy logické, že je jeho následný pronájem provázen opatrností.

Jednou z palčivých otázek je vlastní financování nájemného, a proto by se jí měla věnovat dostatečná pozornost. Ideální je budoucího nájemníka požádat, aby umožnil nahlédnout do několika posledních bankovních výpisů, které pomohou jednak ověřit jeho totožnost, tak i finanční stabilitu v podobě včas hrazeného předchozího nájemného.

Tím největším problémem bývají chroničtí neplatiči, kteří se ale zároveň dají nejsnáze odhalit. Pokud má nájemník s placením dlouhodobě problémy, velmi pravděpodobně jej najdete v portálu Centrální evidence exekucí. Svého budoucího nájemníka-podnikatele si můžete ověřit v obchodním rejstříku, kde zjistíte, zda-li nemá v podnikání problémy, které by mohly naznačovat neschopnost platit za nájem.

Mnoho pronajímatelů si bohužel za své problémy může sama, protože dostatečně neprověří, komu svůj byt pronajmou. Zde platí dvojnásobně – důvěřovat, ale prověřovat a nikdy neusnout na vavřínech. Čas od času si například zkontrolujte, že váš nájemník nedluží za energie, protože by mu mohly být odpojeny. Jejich znovuzapojení znamená (např. u plynu) nové tlakové zkoušky a tisícové výdaje pro nového odběratele.

Nájemní smlouva je samozřejmost

I v dnešní době je spousta těch, kteří svůj byt pronajímají načerno. Ať jsou jejich důvody jakékoliv, jedno je jisté, čelí velkému riziku. Jednak nikdy nevíte, kdy k vám přijde kontrola z finančního úřadu, ale především, protože se lidské vztahy nedají předvídat a je tedy dobré, shodnout se na jasných pravidlech pronájmu. Součástí nájemní smlouvy by měl být i předávací protokol, který dokumentuje stav bytu před pronájmem. Měl by obsahovat detailní popis vybavení včetně fotek. Jen tak si zajistíte, že případná škoda na věci způsobená  nájemníkem bude z vaší strany obhájitelná.

Do nájemní smlouvy nezapomeňte uvést i výši vratné kauce. Ta plní roli bezpečnostní jistiny pro pronajímatele, která slouží pro pokrytí případných škod na majetku anebo k úhradě dlužné částky, která může vzniknout ze strany nájemníka. Nejčastěji se vratná kauce vybírá ve výši jednoho měsíčního nájmu, ale v případě, že je byt vybaven drahým vybavením a elektronikou, je na místě zvolit vyšší částku. Pokud jste do bytu investovali velké peníze a chystáte se jej pronajmout dlouhodobě, pravděpodobně budete požadovat i vyšší kauci. Tu můžete podle zákona žádat maximálně do výše 6 měsíčních  nájmů.

Není na škodu přijít si svůj byt čas od času zkontrolovat a přesvědčit se, že je ve stavu, v jakém byl pronajat.  Pětiminutová návštěva vám vnese klid do duše a upevní i vztah s nájemníkem. Frekvence těchto návštěv by měla být uvedena v nájemní smlouvě a měla by respektovat právo nájemníka na jeho soukromí a časové možnosti.

Nezapomeňte si svůj byt pojistit

U bytu financovaného hypotékou banka obvykle vyžaduje pojištění nemovitosti. A to pro případ, že by jeho cena klesla v důsledku vyšší moci (například vyhořením).  Současně s tím je rozumné, zajistit si pojištění domácnosti, které ochrání hodnotu jeho vybavení. A dále sjednat si pojištění odpovědnosti za škodu, pokud ho ještě nemáte. Využijete ho jako pojištění škod, které by mohlo způsobit vlastnictví vašeho bytu sousedům (např. vytopení).

Pojistky by měly sloužit vám a ne vy jim. S jejich správným nastavením by měl pomoci ověřený pojišťovací makléř. Měl by být schopen porovnat nabídky různých pojišťoven a vybrat tu nejlepší, která přesně napasuje na potřeby klienta.

Na závěr – Pronájem nemovitostí s sebou nese rizika, která by měl každý pronajímatel nemovitosti umět včas rozpoznat. Jedině tak bude mít jistotu, že mu jeho nemovitost bude dělat radost a ne starost. A to za trochu úsilí jistě stojí.

autor článku : Pavla Temrová

Napište komentář

* Povinné údaje