Chyba je na Vaší straně – aneb měl jste si to spočítat

V poslední době se velmi často setkávám s lidmi, kteří si stěžují na řemeslníky a jejich práci. Jedná se o soukromé osoby, firmy, ale i úředníky, kteří zastupují stát.

Mnoho z vás si stěžuje na to, že provedená práce je nekvalitní, ale při předání to nelze poznat a většinou se nedbalost projeví po čase, když už není možnost dílo reklamovat. Jedná se o vady, které svou podstatou nejsou vidět a jsou skryté i několik let. Vada se postupně klube na povrch a než je vidět, uplyne záruční doba.

Jak se tak bavím s lidmi, zjištuji, že ti co si stěžují, mají něco společného.

Co to je?

Všichni se při výběru řemeslníka, nebo firmy zaměřili pouze na výběr podle ceny. V danou chvíli je zajímalo jen to, za kolik peněz jim řemeslník zakázku udělá. A to je zcela špatně.

Tuto chybu nedělají jen soukromé osoby, setkal jsem se s tím i u státních zakázek. Člověk až žasne, co vše snese papír – v tomto případě podhodnocená nabídka. Nikdo však už neřeší, zda je reálné dodat za takové peníze kvalitní dílo v odpovídajícím provedení.

Každé dílo má svá specifika a své zákonitosti. Když někdo vybírá jen pouze podle ceny, vždy spláče nad výsledkem. Pokud řemeslník stlačí cenu, jen aby zakázku dostal a cena je o mnoho nižší než jiné nabídky, je na místě se zajímat, proč se to stalo a v čem je ten zázrak, díky kterému je cenový rozdíl tak velký.

V praxi to chodí tak, že podbídnutou cenu je nutné kompenzovat při realizaci – šetří se na materiálech a nedodržuje se pracovní postup. Tuhle se něco vynechá, tady se dá jiný, levnější materiál, ale certifikace se dodá dle rozpočtu.

Takový řemeslník nebo firma se drží hesla: „ co se zakryje, to není vidět a po nás třeba potopa“. Kolikrát žasnu, co vše jsou schopni naši řemeslníci a firmy vymyslet za fígle na zákazníky.

Věřím, že pro laiky je velmi složité se orientovat v jaké cenové úrovni by se měla jaká zakázka pohybovat. Bohužel právě to nahrává nepoctivým firmám.

Já osobně bych si vždy nechal spočítat danou zakázku přes nezávislého rozpočtáře a teprve pak bych zadal cenový dotaz. Nezávislost rozpočtáře vám zaručí objektivní cenovou hladinu, které se můžete držet. Pak si již sami dokážete určit, zda je cenová nabídka firmy reálná nebo podhodnocená.

Zdá se Vám takové vydání jako vyhazování peněz?

Pak si buďte jistí, že mít přehled vám zachrání nemalé investice a uchrání vás od problémů a starostí v budoucnosti.

Existuje jen jedno řešení na takové nepoctivce. Nedat jim další zakázky a tím je odsoudit k zániku. Proč dávat peníze někomu, kdo vás „okrádá“ ?

A podle čeho vybírat, když ne podle ceny?

Cena není rozhodující. Reference a trvalá kvalita jsou průkaznější a věrohodnější kritéria výběru. Při jejich používání budete spokojení s výsledkem. Nekoukejte při výběru jen na cenu, tu porovnávejte až jako poslední. V první řadě se soustřeďte na reference a na kvalitu.Nikdy neoslovujte jen jednu firmu. Já doporučuji vybrat alespoň 3 firmy a nabídky porovnat.

Uvědomte si, že nikdo není tak bohatý, aby si mohl dovolit kupovat levné práce. Jinak budete opakovat stále stejný scénář – Nešťastný zákazník a vychytralá firma.

Přeji Vám všem šťastnou ruku a bystrou mysl pro lepší výběr řemeslníků na realizace vašich snů a krásné dny.

autor: Miloslav Čermák

Napište komentář

* Povinné údaje