Podzimní počasí přímo vybízí k odpočinku a nicnedělání. Je to období v roce, které pro mě znamená, že všechny knížky a filmy, které jsem celý rok ukládala na hromádku, mám nyní šanci a chuť prolistovat a skouknout.
Ve své pomyslné filmové databázi mám roky i pár stálic ze světa architektury a bydlení, které mě nikdy nezklamou. Na těchto filmech je nejlepší to, že si je můžete pouštět stále dokola a vždycky objevíte něco nového – neznámý detail, souvislost nebo myšlenku. To mě na nich nesmírně baví, a i když se zpočátku ve srovnání s jinými akčními trháky mohou zdát nudné a nezajímavé, jejich síla je jinde.
Tady je pár tipů na filmy a seriály, se kterými můžete prožít nejeden příjemný podzimní večer.
Architektura 1996
Francouzský 45. – dílný seriál o výrazných architektonických stavbách. Seriál se neomezuje jen na francouzské stavby, ale jde napříč celým světem. Česká televize uvedla seriál v roce 2011 a díky tomu je dabovaný v češtině.
Stavby jsou detailně představeny, nezapomíná se na celkový koncept a vizi stavby, ale ani technické detaily a nadčasové přesahy. Určitě se nebojte, že je příliš odborný. Naopak skvěle seznamuje laickou veřejnost s tím, co architektura je a srozumitelně seznamuje s jednotlivými skvosty architektury.
Šumná města 1995
Český 66.-dílný počin, který mapuje architekturu českých měst. Tenhle seriál byl ve své době zjevením, kterému se povedlo dostat architekturu i do obýváků lidí, kteří se o ni nezajímají ani v nejmenším. Všichni si určitě pamatujeme legendárního Davida Vávru a jeho vtipné cestování a povídání o českých architektonických památkách.
Šumná města jsou skvělou podívanou i dnes po letech a budou bavit i děti.
Architekt odpadu 2007
Michael Reynolds je americký architekt, který tvoří nekonvenční stavby z odpadu. Film architekt odpadu je jeho portrétem a dokumentuje celou řadu staveb, které Mike navrhl, stavěl nebo se na nich podílel. Jedna z jeho zemělodí stojí i u nás na Sázavě a je inspirací pro další lidi, aby budovali trvale udržitelné stavby a recyklovali použité materiály.
Téma zemělodí je velmi zajímavé a stavby mají své nadšené zastánce i zavilé odpůrce. V loňském roce jsem natočila zajímavý rozhovor s Jardou Duškem právě o sázavské zemělodi a publikovala reportáž o stavbě Zeměnky, která se realizuje přímo v srdci Prahy.
Oko nad Prahou 2010
Osoba Jana Kaplického vyvolává velké emoce. Stejně jako jeho architektura. Oko nad Prahou je dokument o plánované stavbě pražské Národní knihovny, ale je především výpovědí o osobním životě autora a v druhé linii i zrcadlem společenského a politického života.
Přestože je dokument značně neobjektivní a vyprávěn očima Kaplického ženy Elišky, lze z něj mezi řádky vyčíst více, než bylo řečeno.
Prázdniny 2006
Tento film je pro odlehčení na závěr. Je to typický holywoodský biják, ale jednu věc mu nemůžu upřít. Mimo to, že se na něj pěkně kouká, dokáže inspirovat. Jestli si tenhle film budete pamatovat, tak hlavně díky způsobu ubytování na dovolené – výměně domů, které si hlavní protagonistky vyměnily na vánoce.
Kdykoliv jsem se někomu zmínila, že měníme náš dům na prázdniny a bydlíme u někoho jiného v zahraničí, první co posluchače napadlo, byl právě tento film.
A taky si v něm užijete anglický venkov a krásnou pohádkovou zimu!
autor článku: Monika Kořínková
Napište komentář