10 důležitých NEJ v kuchyni

Před deseti lety jsem měla sen … vdala jsem se z Pardubic do Brna, narodila se Karolínka a já jsem byla celé dny sama, v bytě, manžel neustále v práci, a tak jsem si představovala domeček, kde bude velká kuchyně a jídelna, a kam budu zvát přátele na obědy, večírky atd…. Splnil se mi v takové míře, jakou bych nikdy nečekala – naše dvě děti se v kuchyni v domečku učí vařit, máme spoustu přátel a pořádáme večírky, když nám to čas dovolí.

Uvědomila jsem si, že jsem nikdy nesnila o designu své kuchyně a jídelny, prostě jsem snila o jejich využití  a funkčnosti  a ta mě taky ze všeho nejvíc těší. Tím rozhodně nechci říct, že design není důležitý, jen jsem v poslední době potkala klienty, kteří jsou ze stavby svého domu celí vystresovaní, zkoumají normy a vědecké poznatky, a zapomínají na tu radost, kterou má bydlení přinést.

Protože jsem vám dnes slíbila další postřehy ke kuchyním, tak tady jsou:

 10 NICE TO HAVE:

  1. dostatek úložného prostoru
  2. dostatek pracovního prostoru – přemýšleli jste někdy o pultu 100/140 na kterém může chystat večeři celá rodina?
  3. používané věci po ruce neboli perfektní provoz
  4. správné osvětlení
  5. kvalitní materiály – není na škodu zainvestovat např. do pracovní desky z masivu
  6. jednoduchý vzhled … dobré jídlo, pěkné nádobí a záplava bylinek v květináčích doladí atmosféru líp než ozdoby na dveřích skříněk
  7. soulad s celým interiérem (s tím souvisí moje nedůvěra v kuchyňská studia – šikovný stolař umí vyrobit nábytek do celého bytu v jednom duchu)
  8. spojení s obytným prostorem
  9. náklady na kuchyni v rozmezí, které je pro vás únosné
  10. rodinu a přátele, se kterými si svoji kuchyni užijete

Příklad  realizace  společenské kuchyně:

Původně – malý obytný prostor ve velkém rodinném domě s centrálním schodištěm, terasou půl patra nad zahradou a předimenzovanou kuchyní, pro rodinu se třemi dětmi.

Co chybělo – prostor pro společné chvíle s přáteli, relaxaci, krb.

Řešení rozšířili jsme obytný prostor na část velké terasy, zbytek terasy je zastřešený. Kuchyně je přesunuta doprostřed dispozice, a nyní je z ní přehled o pohybu v domě, kontakt s celým obytným prostorem a výhled na krásný les za zahradou.  Jídelna je nyní dostatečně velká, rodina může pozvat přátele na oběd. Jídelna má zároveň tu nejlepší polohu z hlediska kontaktu se zahradou. Naopak prostor s knihovnou a hracím kobercem je ve vzniklém apendixu, kde jsme také umístili pohovku a krb. Malé okénko do schodiště umožňuje kontakt s životem v domě.         5.b                                                                                     5.a

 autor článku: Eva Beránková

Napište komentář

* Povinné údaje